KBA na targach IFRA Expo 2010: koncentracja na kompaktowych maszynach gazetowychPoprzedni artykuł 

Od maja br. pierwsza na rynku europejskim maszyna KBA Cortina w konfiguracji 4/1 pracuje w fińskiej drukarni Botnia Print w Kokkola, będącej spółką joint-venture Keski-Pohjanmaan Kirjapaino i HSS Media. Nieco większa maszyna KBA Cortina 4/1 z czterema sus
Od maja br. pierwsza na rynku europejskim maszyna KBA Cortina w konfiguracji 4/1 pracuje w fińskiej drukarni Botnia Print w Kokkola, będącej spółką joint-venture Keski-Pohjanmaan Kirjapaino i HSS Media. Nieco większa maszyna KBA Cortina 4/1 z czterema sus
Podczas nadchodzących targów IFRA Expo 2010, jakie będą odbywać się w dniach 4-6 października w Hamburgu, firma KBA zaprezentuje na swoim stoisku (nr 310 w hali 4) przyszłościowe technologie zwiększające elastyczność, zyskowność i jakość produkcji gazetowej i półakcydensowej. Niemiecki producent skoncentruje się przy tym na odnoszących sukcesy na całym świecie kompaktowych maszynach gazetowych, m.in. opartym na technologii offsetu bezwodnego modelu KBA Cortina oraz na konwencjonalnej maszynie KBA Commander CT. Podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, współwystawcą na stoisku będzie indyjska firma The Printers House (TPH), z którą KBA łączy strategiczny sojusz w zakresie sprzedaży maszyn.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ze swojego bogatego portfolio, firma KBA w ponadprzeciętny sposób skorzystała z odradzającej się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy koniunktury na rynku gazetowym. Będąc światowym liderem w zakresie gazetowych technologii drukowania, niemiecki producent zebrał blisko 50% ze wszystkich zamówień na nowe maszyny odnotowanych w tym okresie. Wśród podpisanych kontraktów dominowały umowy na wysoko zautomatyzowane maszyny KBA Cortina i KBA Commander CT, które zakupili klienci z dojrzałych rynków Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Dzięki sprzedaży 18. już egzemplarza maszyny KBA Cortina do jednej ze szwedzkich drukarń, liczba czteropoziomowych wież tego opartego na bezwodnym offsecie modelu, zamówionych do tej pory przez firmy z całego świata, zwiększyła się do 84. Pracujące obecnie egzemplarze, na które składa się w sumie 68 czteropoziomowych wież dostarczonych w konfiguracjach 4/1, 4/2 i 6/2, są z powodzeniem wykorzystywane przy realizacji zleceń drukowanych w technologiach heatsetowej i coldsetowej. Poprzez odpowiednie połączenie ekonomiki działania, elastyczności produkcyjnej i przyjazności dla środowiska, maszyny KBA Cortina stanowią znakomity przykład tego, że druk bezwodny stał się atrakcyjną alternatywą dla technologii tradycyjnych.

Niezależnie od rosnącej popularności maszyn KBA Cortina, firma odnotowuje też coraz wyższe zapotrzebowanie na kompaktowe maszyny KBA Commander CT pracujące w technologii konwencjonalnej. Dotychczas zakontraktowała 15 maszyn tego typu, składających się w sumie z 82 wież drukujących w wersjach o podwójnej i potrójnej szerokości. W ślad za spektakularnym zamówieniem na cztery linie KBA Commander CT o podwójnej szerokości (co daje w sumie 22 czteropoziomowe wieże), złożonym przez londyńską firmę Express Newspapers Group (West Ferry Printers), na zakup maszyn KBA Commander CT w konfiguracji 6/2 (dostosowanej do wstęgi o szerokości 2100 mm) zdecydowały się drukarnie gazetowe z Austrii i Niemiec. Od blisko roku maszyna o potrójnej szerokości, składająca się z 15 wież drukujących, pracuje w drukarni New York Daily News, zaś w ostatnim czasie firma KBA zakończyła instalację kolejnych linii produkcyjnych KBA Commander CT o podwójnej szerokości w drukarniach z Niemiec i Hiszpanii. W najbliższych tygodniach do trzech drukarń należących do kanadyjskiej grupy Transcontinental Inc., zlokalizowanych w Toronto, Calgary i Vancouver, zostaną dostarczone cztery maszyny hybrydowe o potrójnej szerokości, składające się z 16 kompaktowych wież i sześciu suszarek na gorące powietrze. Z kolei na tzw. rynkach wschodzących wciąż dominują zamówienia na klasyczne czteropoziomowe wieże drukujące dostarczane w konfiguracjach 2/1, 2/2, 4/1 i 4/2. Najlepszym tego przykładem jest kontrakt na dostawę maszyny KBA Commander wyposażonej w suszarki na gorące powietrze do firmy Jordan Press Foundation w Ammanie.

Z uwagi na wciąż niepewną sytuację gospodarczą na ważnych rynkach zbytu oraz zmiany strukturalne wpływające na całą branżę medialną, zapotrzebowanie na nowe maszyny gazetowe – po dramatycznym załamaniu na przestrzeni ostatnich dwóch lat – odbudowuje się dość wolno. Zdaniem kierownictwa KBA wydaje się mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie rynek wrócił do poziomu sprzed kryzysu finansowego. Pomimo tego firma przewiduje w swoich prognozach średnioterminowych, że rynek sprzedaży nowych maszyn gazetowych w skali światowej osiągnie wkrótce poziom 700 mln euro. Udział wysoko zaludnionych, szybko rosnących rynków takich jak Chiny, Indie, Indonezja, Turcja czy Brazylia z pewnością będzie wzrastał, przy jednoczesnym spadku obrotów – nie tylko z powodów demograficznych – w krajach Europy Zachodniej, Ameryki Północnej oraz Japonii. Firma KBA zapewnia, że jest już dziś przygotowana na taką ewentualność.

Szczegółowe informacje na temat nowości rynkowych i technicznych z ofert KBA dedykowanej dla rynku produkcji gazetowej zostaną przekazane podczas konferencji prasowej zaplanowanej na pierwszy dzień targów IFRA Expo – 4 października o godz. 13.30 w sali konferencyjnej „Prag” (drugie piętro centrum wystawowego Hamburg Mitte).

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności