W dniach 20-23 czerwca w hotelu Kahlberg w Krynicy Morskiej odbywała się 27. Letnia Konferencja Poligraficzna zorganizowana przez Szczecińską Agencję Edukacyjną. Jej tematem przewodnim, zgodnie z zapowiedziami, były proekologiczne rozwiązania dla poligrafii oraz nowości zaprezentowane podczas niedawnych targów Ipex 2010. Poza częścią merytoryczną, uczestnicy spotkania m.in. wzięli udział w całodniowej wycieczce do pobliskiego Fromborka. 27. Letnia Konferencja Poligraficzna była pierwszym spotkaniem branżowym zorganizowanym po zakończonych sukcesem targach Ipex 2010 w Birmingham. Po kilkuletniej przerwie ponownie odbyła się ona nad morzem – w położonym tuż nad Zalewem Wiślanym hotelu Kahlberg w Krynicy Morskiej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele zakładów poligraficznych, dostawcy rozwiązań dla drukarń oraz dziennikarze mediów branżowych.
Witając gości konferencji Waldemar Światły, szef Szczecińskiej Agencji Poligraficznej, podkreślił, że ponowna „przeprowadzka” letniego branżowego spotkania nad Bałtyk jest odpowiedzią na oczekiwania wielu jego uczestników. Nawiązał również krótko do lajtmotiwu konferencji, którym były ekologiczne rozwiązania dla poligrafii, a także nowości technologiczne zaprezentowane podczas majowych targów Ipex 2010, najważniejszego tegorocznego wydarzenia w branży poligraficznej.
Wiele informacji na temat tej wystawy przedstawił Jerzy Kaczmarek, dyrektor targów Poligrafia. Przytoczył m.in. statystyki dotyczące Ipex 2010, zwracając uwagę na bardzo dużą liczbę zwiedzających, także z Polski. Zaprezentował również informacje o układzie targów (zgodnym z przebiegiem procesu poligraficznego) oraz o licznych przestrzeniach specjalnych i wydarzeniach towarzyszących wystawie. Następnie Jerzy Kaczmarek poinformował o przygotowaniach Międzynarodowych Targów Poznańskich do kolejnej edycji targów Poligrafia, które odbędą się w dniach 29 marca - 1 kwietnia 2011 roku. Zaanonsował też zaplanowany na jesień cykl spotkań branżowych pod hasłem Poligrafia Road Show promujących tę najważniejszą na rynku polskim i jedną z największych w naszej części Europy wystawę dedykowaną branży poligraficznej. Spotkania odbędą się w pięciu miastach; pierwsze z nich zostanie zorganizowane podczas wrześniowych targów Taropak w Poznaniu.
Jako kolejny wystąpił Robert Kuczera z firmy Michael Huber Polska, który przedstawił referat zatytułowany „Znaczenie jakości komponentów w produkcji poligraficznej w aspekcie ekologii”. Omówił w nim poszczególne etapy procesu produkcji farb graficznych: poszukiwanie źródeł surowców, transport komponentów i półproduktów, wytwarzanie, transport do klientów, wreszcie – wykorzystywanie farb oraz ich recykling. Wymienił też najważniejsze działania wpływające na ekologiczny proces drukowania i zmniejszenie negatywnego wpływu farb graficznych na środowisko naturalne: minimalizację ilości makulatury, drukowanie bez alkoholu, zoptymalizowanie procesu schnięcia oraz niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na zakończenie Robert Kuczera poinformował o działaniach podejmowanych przez firmę hubergroup, do której należy Michael Huber Polska, w zakresie ekologicznej produkcji poligraficznej.
Kolejne wystąpienie przygotowała Danuta Tyrowicz, właścicielka niedawno powstałej firmy Frogimus, specjalizującej się w usługach z zakresu standaryzacji druku i
color managementu. W referacie zatytułowanym „Standaryzacja druku – aspekty ekologiczne ” przedstawiła krótko normy ISO obecne w produkcji poligraficznej (dotyczące farb, podłoży drukowych, płyt, maszyn drukujących, parametrów druku itd.) oraz ich potencjalny wpływ na zgodną ze środowiskiem naturalnym działalność przedsiębiorstw poligraficznych. Podkreśliła przy tym, że ich stosowanie dotyczy wszystkich stron uczestniczących w procesie poligraficznym: zleceniodawcy, drukarni oraz dostawców rozwiązań stosowanych w druku. Podsumowując swoje wystąpienie Danuta Tyrowicz stwierdziła, że prawidłowe stosowanie standardów ISO oznacza dla drukarń nie tylko działanie proekologiczne, ale przede wszystkim – możliwość oszczędzania i zarabiania.
W ostatnim wystąpieniu Sławomir Iwanowski z firmy Kodak Polska zaprezentował nowej generacji termiczne płyty Kodak Trillian SP, które miały swoją światową premierę na targach Ipex 2010. Nawiązując do jednego z tematów przewodnich konferencji, podkreślił ich ekologiczność – do obróbki płyt potrzebna jest znacznie mniejsza ilość chemii, wyeliminowano też w ich przypadku procesy wygrzewania wstępnego i wypalania, nawet przy pracach wysokonakładowych (do 500 tys. odbitek). Przy zastosowaniu technologii naświetlania Kodak SquareSpot umożliwiają one osiągnięcie liniatury 300 lpi. Płyty Trillian SP są przeznaczone dla drukarń akcydensowych, opakowaniowych oraz publikacyjnych i – jak zapewniał Sławomir Iwanowski – kompatybilne z wieloma istniejącymi na rynku naświetlarkami CtP i wywoływarkami. Wpływają też na ułatwienie procesu czyszczenia wywoływarki i mniejsze zaangażowanie w jej konserwację, a przy tym oferują wysoką jakość i stabilne zachowanie w maszynie drukującej.
Z myślą o uczestnikach konferencji przygotowane zostały również liczne atrakcje. Największą z nich była całodniowa wycieczka statkiem do Fromborka, położonego po drugiej stronie Zalewu Wiślanego. Mówi Waldemar Światły:
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom 27. Letniej Konferencji Poligraficznej. Mamy nadzieję, że zmiana miejsca, jak też jej nieco bardziej kameralny, a przy tym wypoczynkowy charakter przypadły do gustu naszym gościom. Ze względu na zainteresowanie problematyką „zielonej poligrafii” temat ten z pewnością jeszcze zagości na forum naszych spotkań branżowych. Na kolejne zapraszamy już dziś do Bukowiny Tatrzańskiej. Jego termin, jak też szczegółowy zakres tematyczny, przedstawimy wczesną jesienią.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com