Prezentacje maszyny KBA C16 podczas Dnia Otwartego w drukarni L.N. SchaffrathPoprzedni artykuł 

Dirk Alten i Dirk Devers - dyrektorzy zarządzający L.N. Schaffrath w towarzystwie Clausa Bolza-Schünemann - wiceprezesa KBA (pierwszy od prawej)
Dirk Alten i Dirk Devers - dyrektorzy zarządzający L.N. Schaffrath w towarzystwie Clausa Bolza-Schünemann - wiceprezesa KBA (pierwszy od prawej)
26 listopada br. ponad 150 przedstawicieli zwojowych drukarń akcydensowych z jedenastu krajów (w tym z Polski) oraz dziennikarzy prasy branżowej wzięło udział w Dniu Otwartym zorganizowanym przez firmy KBA i L.N. Schaffrath. Spotkanie było okazją do zademonstrowania technologicznych i ekonomicznych zalet nowej 16-stronicowej maszyny zwojowej KBA C16 zainstalowanej niedawno w tym niemieckim zakładzie poligraficznym. Ta wysoko zautomatyzowana linia produkcyjna, oferująca prędkość 65 tys. egz./h, pozwala na wydajną realizację licznych niskonakładowych tytułów magazynowych przy minimalnej ilości odpadów.


Przybyłych do drukarni L.N. Schaffrath gości powitali dyrektorzy zarządzający – Dirk Devers i Dirk Alten, prezentując krótko sylwetkę przedsiębiorstwa z 250-letnimi tradycjami na niemieckim rynku poligraficznym. W zatrudniającym 300 osób zakładzie L.N. Schaffrath DruckMedien produkuje się około 180 tytułów magazynowych oraz liczne katalogi i broszury; rocznie firma generuje przychody rzędu 44 mln euro. Druga jednostka biznesowa firmy – L.N. Schaffrath Neue Medien – zatrudnia dziesięciu pracowników i realizuje sprzedaż w wysokości 1 mln euro. W drukarni pracuje jedna maszyna 48-stronicowa i dwie 16-stronicowe, które zadrukowują ok. 25,5 tys. ton papieru rocznie. W zakresie dalszej obróbki wykonuje się tu 45 mln opraw klejonych i 50 mln opraw zeszytowych połączonych z adresowaniem egzemplarzy. W tym samym czasie dwie 16-stronicowe linie produkcyjne są w stanie wydrukować ok. 6 tys. prac o przeciętnym nakładzie 36 tys. egz. każda. Dzienną normą w drukarni jest dziesięć narządów maszyn i piętnaście zmian zleceń.

Efektywne nakłady już od 7 tys. egzemplarzy
Uzasadniając zakup nowej maszyny 16-stronicowej Dirk Alten podkreślał przewagę wykonywanych przez drukarnię tytułów niskonakładowych oraz wysoką elastyczność tego rozwiązania, wymaganą w przypadku tego rodzaju asortymentu. Ostatecznie wybór padł na maszynę KBA C16, a zdecydowała o nim przede wszystkim otwartość firmy KBA na wprowadzanie praktycznych, innowacyjnych rozwiązań w maszynach zwojowych, możliwość wykonywania w nich szybkich zmian zleceń oraz zastosowanie inteligentnych systemów w zakresie automatyzacji pracy i obsługi. Na przykład w ostatnich miesiącach magazyny o nakładach rzędu 7 tys. egzemplarzy były w niektórych przypadkach przenoszone w firmie L.N. Schaffrath z maszyn arkuszowych na nowo zakupioną maszynę zwojową.

Odpowiedź na codzienne wyzwania
Występujący podczas Dnia Otwartego wiceprezes KBA, Claus Bolza-Schünemann, nazwał maszynę KBA C16 odpowiedzią firmy KBA na wyzwania, z jakimi zmagają się współczesne drukarnie działające w segmencie produkcji akcydensowej i magazynowej: Spadające nakłady, zapotrzebowanie na coraz bardziej wszechstronne produkty o wyższej jakości, presja cenowa i nacisk odbiorców na krótki czas realizację zleceń – wszystkie te czynniki oznaczają konieczność wdrażania rozwiązań o wyższej elastyczności produkcyjnej, pozwalających na szybszą zmianę zleceń. Na coraz bardziej rozproszonym rynku szybsze, szersze maszyny (do 96 stron A4) nie zawsze są właściwym rozwiązaniem – często stają się wręcz problemem. To samo zauważyliśmy wiele lat temu w segmencie wklęsłodruku, gdzie firma KBA była swego czasu aktywnym graczem.
Rudolf Sturme, szef działu technologii w drukarni L.N. Schaffrath, zaprezentował działania podejmowane przez firmę w zakresie rozbudowy hali produkcyjnej (niezbędną z uwagi na nową inwestycję), instalacji i rozruchu maszyny KBA C16, rozpoczęcia przez nią produkcji na pełne trzy zmiany i wreszcie – finalnego jej odbioru. Doświadczenia z technologią stworzoną przez KBA okazały się na tyle pozytywne, że niedługo potem firma zakontraktowała inną maszynę tego producenta – pięciokolorową arkuszową maszynę KBA Rapida 106 z wieżą lakierującą.

Kompletna zmiana zlecenia w ciągu ośmiu minut
Występujący jako kolejny Patrick Schneppe, kierujący w firmie KBA działem technologii maszyn zwojowych, wymienił najważniejsze zalety związane z działaniem i obsługą maszyny KBA C16. Wśród nich znalazły się m.in.: automatyczna zmiana form drukowych w czasie krótszym niż jedna minuta oraz kompletna zmiana zlecenia – uwzględniająca zmianę stosu i konwersję na produkt 16-stronicowy wymagający oprawy klejonej – wykonywana w czasie ok. ośmiu minut. Stosując funkcję KBA EasyTronic, uruchamianą jednym przyciskiem i zmniejszającą prędkość pracy maszyny z 12 tys. egz. do 6 tys. egz., można znacznie zredukować liczbę arkuszy odpadowych. Z kolei system automatycznego zamykania wałków redukuje czas niezbędny na utrzymanie i konserwację maszyny oraz niweluje proces ścierania wałków. Dedykowane napędy AC, przypadające w liczbie dwóch na każdy zespół drukujący, eliminują konieczność stosowania tradycyjnych napędów, sprzęgieł i registrów obwodu mechanicznego. Dzięki temu praca maszyny jest o wiele bardziej płynna i wydajna. Mikroszczeliny i formy obciągów wpływają na zoptymalizowanie jakości druku, podobnie jak automatycznie dostosowywany specjalny moduł oraz złamywak, przy prędkości maszyny nieprzekraczającej 65 tys. egz., wyposażony w jeden tylko system trzeciego łamu (tzw. quarterfold).
Prezentację maszyny na żywo, obejmującą kompletną zmianę zlecenia, poprowadzili wspólnie Patrick Schneppe i Hubert Kistner, menedżer produkcji w firmie N.H. Schaffrath. Zaprezentowali oni parametry dotyczące czasu narządu i ilości odpadów, o których mówił w swoim wcześniejszym wystąpieniu Patrick Schneppe.



Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności