Jej początki sięgają 1992 roku, kiedy to zainstalowane zostały tu naświetlarki do filmów Agfa SelectSet, pracujące z powodzeniem przez wiele lat i zastąpione w roku 2000 przez jeden z pierwszych na polskim rynku gazetowych systemów CtP – Agfa Polaris 100E wyposażony w zielony laser. Urządzenie stanowiło część projektu inwestycyjnego, w ramach którego w drukarni pojawiła się także nowa maszyna drukująca. W roku 2005 rozpoczęła tu pracę druga naświetlarka CtP firmy Agfa Graphics z rodziny Polaris, tym razem wyposażona w laser fioletowy. Trzy lata później obie linie produkcyjne zostały zautomatyzowane i połączone z nowo zakupionymi urządzeniami zaginająco-kołkującymi. Na początku 2010 roku kierownictwo firmy Polskapresse zdecydowało o kolejnej modernizacji działu prepress, a wybór ponownie padł na rozwiązania Agfa Graphics.
Mówi Krzysztof Sipa, dyrektor drukarni Polskapresse Oddział Poligrafia w Łodzi: Obie, zainstalowane przed pięcioma i dziesięcioma laty, naświetlarki Agfa Graphics spisywały się u nas znakomicie, jednak zmiany zachodzące na rynku, jak też w strukturze wykonywanych przez nas zleceń, spowodowały konieczność zakupu nowocześniejszych urządzeń. Przy wyborze dostawcy kierowaliśmy się kilkoma względami, przede wszystkim bardzo korzystną ofertą cenowa, choć niebagatelne znaczenie miała też wieloletnia, sięgająca blisko dwóch dekad, współpraca z firmą Agfa Graphics i bardzo pozytywne doświadczenia z jej rozwiązaniami w zakresie prepressu.
Ostatecznie kierownictwo Polskapresse zdecydowało o zakupie na potrzeby łódzkiej drukarni dwóch kompletnych systemów CtP składających się z pracujących w technologii lasera fioletowego naświetlarek Agfa :Advantage N-DL (z bezpośrednim ładowaniem płyt z wózka transportującego) i wywoływarek :VXP 85, które zostały połączone in-line z istniejącymi już urządzeniami zaginająco-kołkującymi Nela. Co bardzo istotne, już w wersji standardowej mają one możliwość stosowania dwóch formatów płyt on-line. W wersji DL, zamówionej przez Polskapresse, można do nich załadować jednocześnie 1000 płyt w formacie pojedynczym (broadsheet) i 250 płyt w formacie panorama. Wydajność każdej z zainstalowanych linii wynosi 124 płyt/h (przy formacie pojedynczym) i 82 płyt/h (przy formacie panorama). Oznacza to, że nasza prędkość produkcyjna w zakresie wykonywania form drukowych wzrosła dwukrotnie – podkreśla Krzysztof Sipa. – Co więcej, możliwość stosowania dwóch formatów płyt w trybie on-line okazała się nieoceniona w kontekście zachowania płynności produkcji. Struktura drukowanych przez nas tytułów wymaga wykorzystywania obu formatów płyt na zmianę, więc funkcja ta stała się dla nas jednym z kluczowych parametrów decydujących o konfiguracji całej linii.
Obecnie łódzka drukarnia Polskapresse Oddział Poligrafia wykonuje dwa rodzaje zamówień: na potrzeby wewnętrzne wydawcy będącego właścicielem zakładu (dominujące na lokalnym rynku gazety codzienne Dziennik Łódzki i Express Ilustrowany) oraz na zlecenie klientów zewnętrznych. Mówi Krzysztof Sipa: Pod względem wolumenu czy też nakładów te dwie gazety codzienne Polskapresse zdecydowanie przeważają nad pozostałą produkcją. Jednak chciałbym podkreślić, że liczba tytułów drukowanych dla klientów zewnętrznych stale u nas wzrasta – już dziś obsługujemy ich około dwudziestu, zaś ich nakłady wynoszą od kilku do nawet ponad stu tysięcy egzemplarzy. Są to przede wszystkim gazety i periodyki lokalne wydawane przez firmy z Łodzi i okolic, choć w planach mamy też zwiększenie ilości wykonywanych prac akcydensowych, wykorzystujących standardowe papiery gazetowe.
Taka struktura produkcji oznacza wykonywanie znaczącej – jak na drukarnię gazetową – liczby narządów i zmian zleceń. I tu znakomicie sprawdza się elastyczność
i wydajność nowych linii CtP, o których Krzysztof Sipa wypowiada się w samych superlatywach: Nowe systemy Agfa Graphics pracują u nas od kilku miesięcy i muszę przyznać, że bardzo usprawniły one pracę całego działu prepress. Po pierwsze są to dwa identyczne urządzenia, więc stanowią dla siebie swoiste zabezpieczenie. Po drugie, oferują łatwiejszą obsługę i sprawniejszą zmianę formatów płyt
z pojedynczego na panoramiczny. Pozostaje wreszcie kwestia jakości płyt, na którą – poza samą technologią – wpływa pełna automatyzacja systemu i wyeliminowanie ręcznej interwencji operatora. Mamy nadzieję, że proces ten zostanie jeszcze bardziej uproszczony w momencie wdrożenia bezodczynnikowych płyt fotopolimerowych – w najbliższym czasie będziemy chcieli je przetestować w bieżącej produkcji. W łatwej obsłudze swój udział ma też oprogramowanie – najnowsza wersja systemu NewsDrive – które zostało zaktualizowane w chwili instalacji nowych urządzeń CtP. Podsumowując: jesteśmy bardzo zadowoleni z nowej inwestycji i liczymy na to, że naświetlarki :Advantage N DL okażą się równie niezawodne, jak ich poprzedniczki z rodziny :Polaris.
Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że nasz wieloletni użytkownik, jakim jest łódzka drukarnia Polskapresse, po raz kolejny zaufał marce Agfa Graphics i wybrał nasze rozwiązania z myślą o modernizacji swojego działu prepress – dodaje Bogusław Decowski, odpowiedzialny za segment gazetowy w firmie Agfa Graphics Sp. z o.o. – Cieszymy się, że zainstalowane przed kilkoma miesiącami urządzenia sprostały oczekiwaniom kierownictwa drukarni i mamy nadzieję, że takim samym sukcesem okażą się testy płyt bezodczynnikowych, które są stosowane przez coraz większą liczbę drukarń prasowych z całej Europy. Liczymy też na to, że wkrótce naświetlarki z rodziny :Advantage N znajdą swoich użytkowników wśród kolejnych polskich zakładów prasowych. Warto podkreślić ich skalowalność i możliwość dostosowania do potrzeb drukarń różnej wielkości – od mniejszych drukarń gazetowych do największych zakładów, oczekujących wydajności na poziomie 300 płyt/h.