Walne Zgromadzenie ENPA zbierze się w WarszawiePoprzedni artykuł 

W dniach 19–20 maja odbędzie się w Warszawie Walne Zgromadzenie Członków Europejskiego Stowarzyszenia Wydawców Gazet (European Newspaper Publishers’ Association – ENPA), współ-organizowane przez Izbę Wydawców Prasy. Zwyczajem ENPA jest bowiem, iż takie spotkanie obywa się w stolicy kraju, który obejmuje kolejną prezydencję w UE.

W spotkaniu biorą udział Dyrektorzy podobnych do IWP organizacji z całej Europy, przewodniczący grup roboczych działających w ramach ENPA oraz pracownicy biura. Zwyczajem stało się już także organizowanie w pierwszy dzień zjazdu (tj. 19 maja) seminarium tematycznego. Drugi dzień spotkania dotyczy już wewnętrznych spraw typowych dla każdego walnego zgromadzenia, w którym udział biorą już tylko wybrani delegaci.
Tegoroczne seminarium tematyczne, organizowane pierwszego dnia WZ ENPA, odbędzie się w siedzibie „Polityki”. Poświęcone będzie zagadnieniom związanym z podatkiem VAT dla gazet, czasopism i książek, ze szczególnym uwzględnieniem różnicy pomiędzy stawkami podatku dla prasy drukowanej i tej dostępnej online. Problematyka ta, w związku z opublikowaną niedawno Zieloną Księgą ws. Podatku VAT i trwającą obecnie konsultacją Komisji Europejskiej, jest obecnie bardzo aktualna.
IWP oraz ENPA stoją na stanowisku, iż zapewnienie odpowiednich warunków dla rozwoju prasy w sferze nowych kanałów komunikacji, stanowi jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją obecnie państwa członkowskie. Zmiany w sposobie użytkowania prasy i książki – odchodzenie od wersji tradycyjnych do materiałów dostępnych w internecie – stają się procesem powszechnym i nieodwracalnym. Dlatego też, chcąc zachować dotychczasową rolę prasy i książki polegającą na wspieraniu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego opartego na wiedzy oraz – w szczególności w nowych państwach członkowskich – wzmacnianiu systemu demokratycznego, niezbędne jest stworzenie warunków, umożliwiających równomierny rozwój i inwestowanie w prasową ofertę online. W tym kontekście, jednym z najlepszych i najszybszych rozwiązań byłoby rozciągnięcie istniejących obecnie w UE stawek podatku VAT dla prasy drukowanej i książki i objęcie nimi także tytułów dostępnych w internecie. Chodzi bowiem o te same dobra, zmienia się tylko forma ich prezentacji, forma, która w związku z dynamicznym rozwojem kanałów komunikacji, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli.
Wydawcy prasy liczą, że – zgodnie z przekazanymi przez czynniki rządowe informacją – Polska w ramach zbliżającej się Prezydencji w UE wystąpi m.in. z postulatem objęcia prasy i książki cyfrowej jednolitą, silnie zredukowaną stawką podatku VAT.

Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (ENPA) zrzesza 31 krajowych organizacji wydawców gazet (w tym Izbę Wydawców Prasy) z 23 państw członkowskich UE oraz z Norwegii i Szwajcarii. Powstało na bazie założonej w 1961 roku Konfederacji Wydawców Gazet Wspólno-towego Rynku (the Confederation of Newspaper Publishers of the Common Market – CAEJ), której biura przeniesiono w 1991 roku do Brukseli. W połowie lat 90. zmieniono nazwę CAEJ na ENPA. Zasadnicza rola ENPA polega na monitorowaniu procesów legislacyjnych organów UE, opiniowanie projektów, reprezentowanie krajowych organizacji wydawców gazet wobec przedstawicieli organów UE, pośredniczenie w wymianie informacji (networking).

Na podstawie informacji IWP

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności