Zachęcamy drukarnie i producentów opakowań, żeby skorzystały z tej szansy. Zwłaszcza, że dofinansowanie w formie tzw. premii technologicznej wynosi nawet do 70% kosztów kwalifikowanych w zależności od lokalizacji inwestycji i wielkości przedsiębiorstwa. Można naprawdę wiele zyskać – mówi Mariusz Sosnowski, prezes Infosystems SA. – Wszystkim zainteresowanym służymy swoją pomocą. Departament Funduszy Europejskich koordynuje całe przedsięwzięcie od strony koncepcyjnej i proceduralnej, a przyznanie dotacji aż trzem drukarniom, które współpracowały z nami, to najlepszy dowód profesjonalizmu naszych specjalistów.
Pierwsza z nich - Chroma Drukarnia Krzysztof Raczkowski - otrzyma premię w kwocie 2 276 265,10 zł, Zakład Poligraficzny Graf-Poz M. Przybylski Zakład Pracy Chronionej otrzyma 4 000 000,00 zł, trzecia z drukarń – Druk Markuszewscy Sp. z o.o. - otrzyma 2 346 485,25 PLN.
Warto wspomnieć, że pozyskanie premii technologicznej może być jedną z ostatnich szans dla przedsiębiorców na pozyskanie dofinansowania na inwestycje w najbliższych latach, więc jest o co powalczyć – podkreśla Mariusz Sosnowski.
Kredyt technologiczny służy finansowaniu innowacyjnych projektów. Ubiegać się o niego mogą firmy mikro, jak również mali i średni przedsiębiorcy. Udzielany jest przez banki komercyjne, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego może spłacić część kapitału udzielonego firmie, jeżeli przedstawi ona odpowiednio udokumentowany wniosek spełniający kryteria działania i zrealizuje cele zadeklarowane w zaakceptowanym uprzednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego projekcie. Po zrealizowaniu inwestycji przedsiębiorca otrzymuje kapitał na spłatę kredytu w formie premii technologicznej. Jest to kwota przyznawana przedsiębiorcy z Funduszu Kredytu Technologicznego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na spłatę części kapitału kredytu technologicznego. Dzięki temu firmy nie muszą spłacać samodzielnie wszystkich zobowiązań. Ważne jednak, aby przedsiębiorcy wiedzieli, jakie warunki powinni spełnić w celu otrzymania premii technologicznej i jak fachowo przedstawić własny projekt w taki sposób, aby znalazł on uznanie w oczach ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego, oceniających wpływające wnioski. W latach 2009-2013 w ramach programu dotyczącego premii technologicznych do pozyskania przez średnich, małych i mikro przedsiębiorców jest ponad 400 mln euro. Środki te mają być wykorzystane na unowocześnienie firm i zwiększenie ich konkurencyjności poprzez zakup lub wdrożenie nowych technologii, stosowanych na świecie nie dłużej niż 5 lat.
Warto pamiętać, że oprócz bezbłędnie przygotowanego wniosku obowiązuje tutaj reguła: kto pierwszy, ten lepszy. Środków nie wystarczy bowiem dla wszystkich zainteresowanych, więc warto jak najszybciej ubiegać się o to dofinansowanie. Konkurs startuje 20 czerwca. Wszystkich serdecznie zapraszamy do współpracy z nami – mówi Mariusz Sosnowski.