Ikonos wspiera akcję "Wyobraź sobie jakbyś był niewidomy"Poprzedni artykuł 

Ikonos wspiera akcję "Wyobraź sobie jakbyś był niewidomy"
Ikonos wspiera akcję "Wyobraź sobie jakbyś był niewidomy"
Ikonos wspiera akcję "Wyobraź sobie jakbyś był niewidomy"
Ikonos wspiera akcję "Wyobraź sobie jakbyś był niewidomy"
Projekt pod takim właśnie tytułem realizowany jest przez opolską gminę Strzelce Opolskie przy wsparciu firmy Ikonos z Opola. Projekt będzie unikatowym wydarzeniem w skali ogólnopolskiej.

Zgodnie z założeniami projektu w zupełnej ciemności będzie można zwiedzać galerię dotyku, węchu, rzeźby, kamień, metal, zioła, owoce itp., oraz przeprowadzić anonimowe rozmowy w ciemnej kawiarni z napojami i posiłkiem.

Odwiedzający doświadczą co to znaczy być niewidomym. Jak można rozpoznać, kim są inni? Jak można poczuć smak w ciemności? Czy łatwo jest jeść i pić w ciemności? Jak się dotyka kamienia lub pnia drzewa w ciemności. Odpowiedzi będą z jednej strony trudne i pracochłonne, a z drugiej strony ciekawe i pobudzające.

Na budowę ekspozycji wybrano Szkołę Podstawową Nr 7 w Strzelcach Opolskich. Projekt będzie realizowany przy zaangażowaniu związku niewidomych, pracowników oświaty, pracowników Strzeleckiego Ośrodka Kultury, opieki społecznej, strażaków, wolontariuszy itp.

Jego celem jest poznanie problemów i życia ludzi niewidomych i osób z upośledzeniem wzroku. Osoby widzące choć na chwilę będą mogły poczuć się jak niewidome. Ekspozycja w ciemności ma być ważnym przeżyciem dla tych, którzy interesują się tematem niepełnosprawności oraz życiem niepełnosprawnych. Dla wielu dorosłych będzie to doświadczenie impulsem, do zastanowienia się nad sobą oraz społeczeństwem.

Projekt zrealizowany w Soest cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Jak wspominał Helmut Albers, koordynator projektu w partnerskim mieście w Niemczech, każdego dnia odwiedzało go mnóstwo osób, w tym zorganizowane wycieczki z różnych stron Niemiec.

Okazało się, że problemy osób niewidomych są zupełnie inaczej postrzegane poprzez uczestnictwo
w takim projekcie. Strzelecki projekt może być wydarzeniem odebranym z równie wielkim zainteresowaniem społecznym, na co liczą jego organizatorzy.

Aby w pełni doświadczyć, co to znaczy być niewidomym, niezbędne staje się całkowite zaciemnienie pomieszczenia, poprzez na przykład dokładne zaklejenie okien folią dostarczoną między innymi przez firmę IKONOS z Opola.

Wystawę będzie można zwiedzać z od 2 do 28 września.

www.ikonos.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności