Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju został uznany Pomnikiem HistoriiPoprzedni artykuł 

20 września 2011 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał rozporządzenie w sprawie uznania za Pomnik Historii młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju. Tym samym siedziba Muzeum Papiernictwa formalnie znalazła się w ścisłym gronie ok. 50 najcenniejszych zabytków w Polsce. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem publikacji.

Pomnik Historii to najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce. Mianem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem.

Decyzja Pana Prezydenta wieńczy kilkuletnie nasze starania o podniesienie rangi historycznego młyna papierniczego, który jest jednym z nielicznych obiektów poprzemysłowych z XVII wieku w skali świata zachowanych w tak dobrym stanie. Papiernia jest wymieniana wśród najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów w Polsce, co czyni ją ważną atrakcją turystyczną. Niegdyś młyn odgrywał istotną rolę kulturotwórczą; arkusze z Dusznik wykorzystywano do drukowania książek, sporządzania dokumentów, a zapewne także do zdobywania umiejętności pisania i czytania. Na papiery z Dusznik uczeni przelewali swą wiedzę, a artyści tworzyli na nich liczne dzieła. Dziś na arkuszach z dusznickiego młyna powstają okolicznościowe pisma, dyplomy, papeterie oraz pamiątki świadczące o papierniczych tradycjach Dusznik-Zdroju i bogatego niegdyś w czerpalnie naszego kraju. Ponadto historyczny obiekt tętni życiem kulturalnym (prezentowane są tu liczne wystawy oraz odbywają się festyny, koncerty i prelekcje), a przedsięwzięcia edukacyjne i turystyczne muzeum są doceniane każdego roku przez dziesiątki tysięcy zwiedzających. Instytucja dzięki zgromadzonym zbiorom muzealnym i bibliotecznym oraz prowadzonej działalności badawczej stała się ważnym ośrodkiem upowszechniania wiedzy o historii papiernictwa.
R E K L A M A

Awans młyna papierniczego do najwyższej kategorii zabytków w Polsce podnosi rangę polskiego przemysłu papierniczego; dusznickie muzeum od lat upowszechnia tradycje papiernicze, co było jednym z argumentów za wpisaniem obiektu na listę pomników historii.

Maciej Szymczyk
Dyrektor Muzeum Papiernictwa

Na podstawie informacji Stowarzyszenia Papierników Polskich i Wikipedii

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności