Pathfinders zostali wyselekcjonowani na podstawie ponad 150 aplikacji, w procesie rekrutacji dostępnym dla wszystkich pracowników Stora Enso. Na bazie przeprowadzonych rozmów i po przeanalizowaniu informacji o poszczególnych osobach jesteśmy przekonani, że dokonaliśmy wyboru grupy niezwykle utalentowanych indywidualności, które stworzą bardzo ciekawy i zróżnicowany zespół roboczy, znakomicie wkomponowujący się w nasz projekt Rethink – mówi Lars Häggström, szef działu HR w firmie Stora Enso.
Tworząc program Pathfinder skandynawski producent zdecydował się na współpracę z jedną z najbardziej uznanych uczelni biznesowych na świecie – IMD z Lozanny w Szwajcarii. Znajduje się ona obecnie na czele europejskiego rankingu szkół wyższych kształcących w zakresie biznesu, natomiast w skali światowej zajmuje miejsce trzecie. Opiekę nad osobami tworzącymi zespół Pathfinders objął jeden z profesorów tej uczelni – Thomas Malnight.
W skład zespołu Pathfinders weszły następujące osoby wywodzące się ze struktur koncernu Stora Enso: James Barr – dyrektor generalny Stora Enso UK (Wielka Brytania), Malin Bundz – dyrektor działu rozwoju opakowań (Szwecja), Elina Gerdt – menedżer ds. podatków (Finlandia), Risto Kallio – menedżer w dziale technicznej obsługi klienta papierni Matra (Finlandia), Piotr Kuzebski – regionalny szef sprzedaży działu opakowań i dyrektor zarządzający Stora Enso Polska (Polska), Fredrik Lundeborg – wiceprezes ds. finansów korporacyjnych i administracji (Szwecja), Duncan Mayes – dyrektor ds. innowacji, badań i rozwoju w dziale produktów drzewnych (Finlandia), Tuomas Mustonen – dyrektor centrum obsługi klienta w dziale papierów publikacyjnych (Niemcy), Juliano Pereira – dyrektor działu HR na obszarze Ameryki Łacińskiej (Brazylia), Kaisa Tarna-Mani – wiceprezes ds. kontroli i finansów w biorafinerii (Finlandia), Louie Wang – dyrektor zarządzający ds. sprzedaży na obszarze Chin (Chiny) oraz Patricia Wikström – dyrektor ds. kanałów cyfrowych i rozwoju (Finlandia).
Stora Enso stoi przed wielkimi wyzwaniami w związku ze zmianami zachodzącymi w trendach konsumenckich oraz otaczającym nas świecie. Naszym zadaniem jest koncentracja na nich oraz znalezienie sposobów na przekształcenie ich w ekscytujące szanse biznesowe. Tym samym zaoferowano nam unikalną możliwość poznania i zrozumienia otaczających nas wyzwań – mówi Fredrik Lundeborg z zespołu Pathfinders.
Od członków zespołu oczekuje się interesujących, innowacyjnych i zmuszających do myślenia propozycji, które następnie będą przedkładane zarządowi Stora Enso. Po ich praktycznym wdrożeniu pomysły zgłaszane przez Pathfinders mają przyczynić się do utrwalenia pozycji Stora Enso jako czołowej i konkurencyjnej firmy w przemyśle leśno-papierniczym.
Nasz program Rethink zakłada ciągłe analizowanie, podejmowanie nowych wyzwań i odświeżanie wszystkiego co robimy. Obecnie jesteśmy świadkami kolejnych zmian i przyspieszenia działań w ramach całej grupy, a jest to proces, który nie ma końca. Dlatego wierzę, iż Pathfinders – niezwykle zróżnicowany zespół osób ze wszystkich regionów oferujących różny zakres i rodzaje doświadczenia zawodowego – mogą stanowić naszą olbrzymią przewagę. Poprosiłem każdego z nich o bezpośredniość, konstruktywność i odwagę, by nie bali się definiować wyzwań wobec każdego z członków zarządu, także mnie jako prezesa firmy, jak również wobec siebie samych. Kwestionowanie starych sposobów działania, poszukiwanie nowych, odmiennych rozwiązań zadowalających naszych klientów, udziałowców oraz pracowników – z tymi wyzwaniami muszą zmierzyć się zarówno członkowie zespołu Pathfinders, jak i cała grupa Stora Enso – mówi Jouko Karvinen, prezes koncernu.