Studenci Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej z wizytą w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG w RadebeulPoprzedni artykuł 

Grupa studentów IPiP PŁ i przedstawiciele firmy Koenig & Bauer przy ośmiokolorowej maszynie KBA Rapida 106-8 SW4 zainstalowanej w centrum szkoleniowym w Radebeul.
Grupa studentów IPiP PŁ i przedstawiciele firmy Koenig & Bauer przy ośmiokolorowej maszynie KBA Rapida 106-8 SW4 zainstalowanej w centrum szkoleniowym w Radebeul.
W dniach 5-7 grudnia grupa studentów Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej odwiedziła zakłady maszyn arkuszowych firmy Koenig & Bauer AG w Radebeul. Była to kolejna inicjatywa podjęta przez KBA w ramach niedawno rozpoczętej, ścisłej współpracy pomiędzy niemieckim producentem i łódzką uczelnią. Przed dwoma miesiącami w Łodzi odbyła się konferencja techniczna prezentująca od strony teoretycznej rozwiązania KBA; tym razem studenci IPiP PŁ mieli okazję zapoznać się z nimi na żywo.

Wyjazd do Radebeul to bezpośredni efekt uzgodnień poczynionych przez przedstawicieli KBA i kierownictwo IPiP PŁ podczas październikowego spotkania w Łodzi. Już wówczas Sven Strzelczyk – dyrektor handlowy KBA odpowiedzialny za sprzedaż arkuszowych maszyn offsetowych w krajach bloku wschodniego i Europy Środkowo-Wschodniej, zapowiedział rychłą organizację tego rodzaju wizyty. Zaledwie po dwóch miesiącach grupa studentów łódzkiej uczelni dotarła do Radebeul, a towarzyszyli jej przedstawiciele KBA CEE – Paweł Krasowski (odpowiedzialny m.in. za wsparcie techniczne działu sprzedaży KBA CEE) i Grzegorz Szymczykowski (dyrektor sprzedaży maszyn wielkoformatowych).

Polską grupę przybyłą do Radebeul powitał Sven Strzelczyk. Merytoryczną część ich wizyty rozpoczął jeden z konstruktorów pełnoformatowych maszyn KBA, którego prezentację symultanicznie tłumaczył opiekujący się grupą studentów Paweł Krasowski. Opowiadał on o koniecznych procesach związanych z wdrażaniem innowacji w maszynach drukujących, opierając swój wykład na konkretnych przykładach. Następnie w centrum szkoleniowym KBA miała miejsce prezentacja jednej z maszyn produkowanych przez firmę, oferującej najszybsze czasy narządzania wśród maszyn pełnoformatowych. Ośmiokolorową maszynę KBA Rapida 106-8 SW4 – bo o niej mowa – przedstawił Grzegorz Szymczykowski. Została ona wyposażona m.in. w system odwracania arkusza po czwartym zespole drukującym, sensoryczny system bez marki bocznej, system niezależnych napędów cylindrów płytowych, system PlateIdent, system kontroli i regulacji nafarbienia inline QualiTronic Professional oraz system Flying JobChange. Specjalnie dla zaproszonych gości w maszynie w ciągu kilkunastu minut wykonano dwustronnie druk dziełowy, zmieniając kilka razy sygnatury „w locie” i prezentując całe spektrum jej możliwości.

Nieco później studenci wysłuchali kolejnej prezentacji, której tematem przewodnim były systemy kontroli i regulacji jakości, stosowane w offsetowych maszynach arkuszowych Koenig & Bauer. Przedstawiciel niemieckiego koncernu przedstawił strategię, podział, zasady działania, status i możliwości dotyczące tych systemów. Po zakończeniu wykładu miały miejsce rozmowy pomiędzy studentami i pracownikami KBA, którzy chętnie odpowiadali na zadawane pytania, demonstrując jednocześnie omawiane systemy.
Drugi dzień wizyty studentów IPiP PŁ w Radebeul rozpoczął się od spotkania w centrum obsługi klienta i zwiedzania hal montażowych oraz magazynów z częściami zamiennymi do maszyn arkuszowych. Ich przewodnikiem po fabryce był Joerg Henkel – menedżer sprzedaży w firmie KBA. Budowane tu maszyny, dedykowane do produkcji akcydensowej i opakowaniowej, polscy studenci obejrzeli „w akcji” nieco później, podczas zwiedzania sąsiadującej z zakładami produkcyjnymi drukarni arkuszowej.
Mówi Paweł Krasowski, który przez cały czas towarzyszył polskiej grupie: Mamy nadzieję, że formuła i program zorganizowanej przez firmę KBA wizyty w fabryce w Radebeul przypadły do gustu uczestniczącym w niej studentom. Podczas wykładów, prezentacji maszyn, jak też zwiedzania zakładów produkcyjnych i drukarni byli oni bardzo zainteresowani naszymi rozwiązaniami. Tego rodzaju spotkania mają na celu bezpośrednią konfrontację polskich adeptów sztuki poligraficznej z najnowszymi technologiami drukowania i budowy maszyn offsetowych.

Warto dodać, że podjęta przez firmę Koenig & Bauer współpraca z IPiP PŁ to kolejny już przykład wsparcia, jakim niemiecki producent służy polskiemu szkolnictwu branżowemu.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności