GL Optic – polska myśl technologiczna, unikalne rozwiązania, światowy poziomPoprzedni artykuł 

Od lewej – Jan Lalek, Sławomir Wojtaś
Od lewej – Jan Lalek, Sławomir Wojtaś
GL Optic – to nowa na rynku marka, pod którą firma Just-Normlicht - lider w produkcji znormalizowanych technologii oświetleniowych dla grafiki i przemysłu fotograficznego - dostarcza od niedawna kompletną linię produktów, przeznaczonych do precyzyjnego, spektralnego pomiaru światła. Ich projektantem jest polski fizyk Jan Lalek, właściciel firmy Lafot z Puszczykowa pod Poznaniem. Innowacyjne produkty GL Optic produkowane są obecnie w całości w Polsce dostarczane na rynki Europy (przede wszystkim Niemiec) i Stanów Zjednoczonych, choć ich sprzedaż w innych rejonach świata sukcesywnie rośnie. Cieszą się one zainteresowaniem nie tylko branży poligraficznej (w tym również opakowaniowej), ale również oświetleniowej, samochodowej, odzieżowej czy medycznej. Korzystają z nich również uniwersytety i laboratoria na całym świecie. Odbiorcą innowacyjnych systemów GL Optic mogą być właściwie wszystkie firmy, w których istotne znaczenie dla jakości końcowego produktu ma właściwe oświetlenie, a co za tym idzie jego precyzyjny pomiar w całym procesie produkcji. W Polsce dystrybutorem tych urządzeń są Zakłady Artystyczne ART z Gdańska.

Firma Just-Normlicht rozpoczęła współpracę z polskim fizykiem Janem Lalkiem zaledwie kilka lat temu, by obecnie oferować rozwiązania unikalne w skali światowej. Lafot – firma Jana Lalka była przed laty znanym i cenionym producentem minilabów. Swoje sukcesy opierała nie tylko na bogatej wiedzy i pasji jej właściciela (z zamiłowania wynalazcy), ale również połączeniu wiedzy jej pracowników z wielu dziedzin (elektroniki, chemii, optyki i kolorymetrii), co owocowało innowacyjnymi projektami. Po wprowadzeniu na rynek aparatów cyfrowych i popularyzacji tych urządzeń – rynek minilabów i innych urządzeń dla pracowni fotograficznych zaczął mocno się kurczyć ponieważ liczba wywoływanych zdjęć znacząco się zmniejszała. Ta nowa sytuacja sprawiła, że znacząco również zmniejszyła się produkcja minilabów, by ostatecznie stać się dla firmy Lafot nieopłacalną. Jan Lalek - przewidując pewne trendy na rynku - nawiązał więc kilka lat temu współpracę z firmą Just-Normlicht. Od tamtej pory zajmuje się opracowywaniem specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych takich jak wzorcowe źródła światła oparte o źródła LED, wysoce precyzyjne spektrofotometry i inne przyrządy pomiarowe głównie z dziedziny optyki, kolorymetrii i antystatyki.

Wynikiem tej współpracy jest także nowa marka - GL Optic, pod którą firma Just-Normlicht dostarcza od niedawna kompletną linię produktów, przeznaczonych do precyzyjnego, spektralnego pomiaru światła.

Początkiem współpracy Jana Lalka i Michaela Galla (właściciela Just-Normlicht) był prototyp lampy do oceny barw, w której tradycyjne świetlówki zastąpiono innowacyjnymi diodami LED. Mówi Mikołaj Przybyła, brand director w GL Optic. - Długowieczność, innowacyjność, wyjątkowa stabilność barwy światła, możliwość programowania dowolnej temperatury barwowej - to tylko niektóre korzyści, jakie można uzyskać dzięki zastosowaniu tych inteligentnych i energooszczędnych źródeł światła, jakimi są diody LED. Pomysł wykorzystania ich w urządzeniach Just-Normlicht okazał się strzałem w dziesiątkę, a jego innowacyjność, która opierała się m.in. na możliwości symulacji różnych źródeł światła, wyprzedziła istniejące na rynku tego tupu systemy oświetleniowe; produkt okazał się więc unikalnym na skalę światową. Dlatego podjęto decyzję o dalszej współpracy, której celem była zamiana tradycyjnych źródeł światła czyli świetlówek (dotąd stosowanych w systemach oświetleniowych do oceny barw Just-Normlicht) rozwojową i przyszłościową technologią LED.

Dzięki podjętej współpracy udało się wykonać i uzyskać wysokiej klasy urządzenie, z bardzo wysokim współczynnikiem oddawania barw (CRI), z wysoką jego stabilnością oraz dające możliwość symulacji w kabinie wizualizacyjnej różnego rodzaju oświetlenia. Do tego służy m.in. specjalne oprogramowanie, również w całości opracowane przez polskich specjalistów, dzięki któremu możliwa jest także stabilizacja zastosowanego tu źródła światła, jakim są diody LED.

Przy okazji pierwszego wspólnego projektu współpraca Jana Lalka i firmy Just-Normlicht zaczęła się poszerzać. Celem nowego projektu było stworzenie niedrogiego narzędzia do precyzyjnego pomiaru światła, umożliwiającego dostosowanie się do indywidualnych potrzeb klienta - mówi Jan Lalek. – Owszem, istniały na rynku tego rodzaju przyrządy, ale albo były bardzo drogie, albo bardzo słabe. Ponieważ jednak firma Just-Normlicht od lat dostarczała profesjonalne produkty dla bardzo wymagających klientów potrzebowała przyrządu łatwego w obsłudze, niedrogiego, ale umożliwiającego laboratoryjny wręcz pomiar źródeł światła typu LED.

Jan Lalek zaoferował swoją pomoc i opracował pierwszy spektrometr GL Optic.

Obecnie w ofercie GL Optic (od pierwszych liter nazwisk właścicieli Gall i Lalek) znajduje się kilkanaście produktów, które z sukcesami znajdują zastosowanie w branży poligraficznej, ale nie tylko. Prawidłowe zarządzanie barwą – mówi Jan Lalek - możliwe jest wówczas, kiedy w całym procesie produkcji zachowane są odpowiednie warunki oświetleniowe. Elektroniczna regulacja natężenia światła umożliwia w codziennej pracy odpowiedni dobór i ocenę barw, co ma kluczowe znaczenie dla całego procesu produkcji niemal w każdej branży. Standardy (oparte na czterech elementach, które brane są pod uwagę: jakość światła, rodzaj otoczenia, jasność i równość oświetlanej powierzchni a także zapobieganie błyszczeniu) określa norma ISO i muszą ją spełniać wszystkie urządzenia oświetleniowe również te, w których zastosowano diody LED. Dlatego tak ważna jest ich kontrola – tu z pomocą przychodzi GL Optic.

W bogatej ofercie tej firmy znajduje się obecnie m.in. GL Optic mini-spectrometr – precyzyjny i podręczny spektrometr do codziennej kontroli jakości źródeł światła. To idealne urządzenie – mówi Mikołaj Przybyła - do pomiaru i oceny jakości pojedynczych źródeł, jak również do badania kompletnych instalacji oświetleniowych. Stanowi również doskonały instrument do pomiarów LED. Nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Dla różnych źródeł światła - takich jak diody LED, świetlówki lub wyświetlacze LCD - stosuje się razem z nim różne przystawki pomiarowe. Dzięki swym niewielkim rozmiarom oraz parametrom, może zostać wykorzystany również do pracy w terenie przez inżynierów i innych specjalistów, którzy zajmują się badaniem jakości światła. Kolejny produkt tej marki to GL Optic profi-spectrometr - zaawansowany spektroradiometr z systemem OSR do redukcji światła rozproszonego, oferujący najwyższą precyzję w pomiarach światła. Jest jedynym – jak podaje producent - urządzeniem na rynku, wykorzystującym metodę OSR (Optical Stray Light Reduction), która zapewnia niezwykle wysoką dokładność pomiarową. W połączeniu z układem optycznym o wysokiej czułości i zastosowaniu chłodzonego sensora typu Back-Thinned CCD, oferuje wiele zalet w porównaniu z innymi urządzeniami laboratoryjnymi tego typu. Spektrometry GL Optic dostarczane są z oprogramowaniem, które zapewnia możliwość prowadzenia podstawowych pomiarów oraz daje dostęp do natywnych danych pomiarowych i wyświetla spektrum. Wykonuje wszystkie niezbędne obliczenia i procedury dla korekcji błędów pomiarowych, korekcji poziomu tła oraz procedury obliczeniowej dla OSR - systemu wykrywania i korekcji wpływu światła rozproszonego na wyniki pomiarowe.

Kolejną propozycją GL Optic jest GL Optic integrating sphere 205 mm - narzędzie (kula całkująca) do pomiaru strumienia świetlnego i energii promieniowania diod LED i innych źródeł światła zgodnie z zaleceniami Komitetu Technicznego CIE opublikowanymi w raporcie Technicznym CIE 127:2007. Geometria kuli pozwala na zainstalowanie różnych przystawek do pomiaru różnych źródeł światła. GL Optic integrating sphere 48 mm to z kolei przystawka pomiarowa do urządzenia GL Optic mini-spectrometer, służąca do pomiaru strumienia świetlnego diod LED i innych małych źródeł światła. Jest to idealne narzędzie – jak podaje producent - do kontroli jakości diod LED i selekcji gdzie ważne jest określenie wartości, takich jak temperatura barwowa CCT czy współrzędne kolorystyczne lub współczynnik oddawania barw CRI. GL Optic display sensor - to kolejna przystawka pomiarowa do GL Optic mini-spectrometr, która przeznaczona jest do pomiaru luminancji płaskich monitorów LCD, plazmowych i LED. Jest to również właściwe rozwiązanie do testowania projektorów, a także pomiarów OLED’owych źródeł światła. Pomiar określa wartość luminancji, a także współrzędne kolorystyczne mierzonego źródła zgodnie ze standardami CIE.

To doskonały czas dla naszych przyrządów pomiarowych – mówi Mikołaj Przybyła – ponieważ wzrasta zastosowanie światła typu LED - od naszych domów, biur, hal produkcyjnych na ulicach skończywszy. Rosną więc potrzeby kontroli tego typu oświetlenia – zarówno u producentów oświetlenia, którzy muszą być pewni, że dostarczają produkt o odpowiednich parametrach, poprzez producentów z innych branż, gdzie oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości produktu końcowego. Nasze systemy stosują np. producenci samochodów, opakowań, mebli i inni. Znajdują one zastosowanie w produkcji, w której istotne są detale, ale również do pomiaru oświetlenia specjalistycznego chociażby w branży medycznej, gdzie np. podczas operacji ważna jest ocena kolorystyczna organów itp. – światło musi tu spełniać rygorystyczne normy. Spektrometry GL Optic znalazły również zastosowanie w Stanach Zjednoczonych w projekcie prowadzonym przez NASA, który dotyczy wzrostu roślin w przestrzeni kosmicznej. Zastosowanie naszych urządzeń w tego rodzaju projektach jest potwierdzeniem ich wysokiej jakości. Dlatego jesteśmy przekonani, że zainteresowanie produktami GL Optic będzie stale wzrastać. Już dziś wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia nas na targach drupa, gdzie na stoisku Just-Normlicht (hala 8B, stoisko A01) swój sektor będzie mieć również GL Optic.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności