Czwarta maszyna Kodak Versamark VL4200 we włoskiej firmie Newsprint ItaliaPoprzedni artykuł 

Newsprint Italia, największa we Włoszech firma specjalizująca się w cyfrowej produkcji gazet, będąca spółką joint venture pomiędzy IPS Group i Miller Malta, zakontraktowała z myślą o swojej mediolańskiej drukarni drugą maszynę Kodak Versamark VL4200. Jest to jednocześnie czwarta instalacja tego modelu w firmie Newsprint Italia, dwa wcześniej zakupione urządzenia pracują w zakładzie w Rzymie, jedno – w Mediolanie. Newsprint Group to niedawno uruchomione przedsięwzięcie maltańskiej firmy Miller Group, która z myślą o lepszej obsłudze włoskiego rynku połączyła swoje siły z IPS Group z siedzibą w niemieckim Meckenheim – międzynarodowym dostawcą usług wydawniczych(jego filia – Messinter – jest czołowym włoskim importerem gazet i magazynów).

Obecnie w zlokalizowanych w różnych częściach Europy zakładach Newsprint Group działa w sumie siedem cyfrowych maszyn Kodak Versamark bazujących na technologii inkjetowej. Poza wcześniej wymienionymi czterema systemami w Mediolanie i Rzymie, pozostałe trzy pracują na Malcie, Cyprze i Teneryfie. Zarząd Newsprint Italia S.r.l. stanowią Malcolm Miller, CEO firmy Miller Group, i Dieter Wirtz, dyrektor zarządzający IPS Group.
Dwie cyfrowe linie produkcyjne użytkowane przez Newsprint Italia w drukarniach w Mediolanie i w Rzymie są dodatkowo wyposażone w pracujące offline urządzenia introligatorskie – złamywarki i linie do broszurowania firm Hunkeler i Heidelberg. Systemy Kodak Versamark VL4200 pracują tu w nocnych cyklach trwających od siedmiu do dwunastu godzin, podczas których zadrukowują w trybie dwustronnym kolorowe gazety w formacie tabloid i berlińskim z prędkością 125 m/min. i rozdzielczością 600 x 360 dpi. Siedem maszyn tego modelu, użytkowanych przez firmę, stanowi podstawę całego modelu biznesowego typu „druk na żądanie”, który ma zmienić i jednocześnie zabezpieczyć przyszłość branży gazetowej.
„Wierzę, że informacje w wersji papierowej będą istnieć zawsze – mówi Malcolm Miller. – Jesteśmy na tym rynku od wielu lat i nie ma wątpliwości, że nakłady gazet spadają w sposób drastyczny, zwłaszcza w krajach zachodnich. Jakkolwiek, jesteśmy przekonani, że wciąż drzemie w nim olbrzymi potencjał biznesowy. Drukowane w technologii cyfrowej międzynarodowe i regionalne tytuły, wspierane przez lokalną sieć dystrybucji, stworzą nowe możliwości dla wydawców i pozwolą im rozwijać biznes w nowy sposób, a także budować nowe strategie działania”.
„Kierownictwo firmy Miller Group twierdzi, że o wyborze firmy Kodak – poza niezawodnością naszych rozwiązań, bardzo wysokim poziomem obsługi serwisowej i zaangażowaniem w dostarczanie nowoczesnych rozwiązań – zdecydował fakt, że rozumiemy ich cele biznesowe i koncentrujemy nasze wysiłki, by pomóc ich klientom w dotarciu do końcowych użytkowników – dodaje Phil Cullimore, dyrektor zarządzający firmy Kodak na obszarze EAMER. – Doświadczenie firmy Miller Group w zakresie zarządzania danymi pozwala jej zaoferować swoim klientom zoptymalizowany sposób komunikacji. My z kolei staramy się zaproponować rozwiązania, które od strony technicznej i finansowej będą odpowiednie dla danej sytuacji”.

Obecnie oba włoskie zakłady Newsprint Group drukują niemal miliard stron gazet rocznie. Wszystkie systemy IT, jak też workflow, są zarządzane i kontrolowane przez zakład na Malcie. Co noc tysiące gazet wydrukowanych w Mediolanie i Rzymie są dystrybuowane do kluczowych punktów sprzedaży we Włoszech, Szwajcarii i innych sąsiednich rynków. Za dystrybucję odpowiada Messinter, mediolańska filia IPS Group, która dostarcza gazety do kiosków zlokalizowanych w centrach handlowych i supermarketach, a także na lotniska, przystanki autobusowe i dworce kolejowe.
Projekt zakłada zaoferowanie wydawcom z całej Europy niskonakładowego druku prasy dostarczanej do miejsc, gdzie tradycyjna gazeta nie ma szans dotrzeć na czas lub jej transport jest nieopłacalny. Biorąc pod uwagę niedawne regulacje Unii Europejskiej w zakresie rejestrowania i monitorowania transportu lotniczego, stworzony przez firmę model biznesowy staje się niezwykle atrakcyjną alternatywą dla dystrybutorów gazet oraz hurtowników zmagających się z kosztowną dostawą prasy.

Malcolm Miller i Dieter Wirtz już dziś prowadzą zaawansowane rozmowy z wieloma międzynarodowymi wydawnictwami gazetowymi, zainteresowanymi ich wizją biznesową. Obaj partnerzy zdążyli zbudować bliskie relacje ze swoimi klientami, bazujące na wieloletnich doświadczeniach w zakresie dystrybucji gazet oraz doskonałej interakcji z odbiorcą. Mówi Dieter Wirtz: „Oferujemy naszym klientom możliwość wejścia na nowe rynki i obniżenia ponoszonych przez nich kosztów związanych z logistyką. Jest to przy tym wizja niezwykle realistyczna. Jasnym jest, że w pewnych przypadkach druk cyfrowy jest bardziej wydajny od offsetu, a produkcja niskonakładowa jest zbieżna z potrzebami wielu wydawców. Co więcej, także pod względem kosztu wyprodukowania jednej strony oraz jakości kolorystycznej druk cyfrowy coraz śmielej konkuruje z offsetem. Dzięki zastosowanej w urządzeniach Kodaka technologii inkjetowej jesteśmy w stanie zaproponować wysoki standard produktu o odpowiedniej jakości, który spełnia wymagania wszystkich reklamodawców, dbających o swoją markę. Możliwość reprodukcji znaków firmowych, z zachowaniem wierności barw korporacyjnych, jest dla wielu wydawców kluczowym czynnikiem, decydującym o sukcesie gazety. Z kolei prędkość oferowana przez systemy Kodak Versamark pozwala na szybką produkcję i dostarczenie gazet na czas wszędzie tam, gdzie są one zamawiane. Podobnie jak w każdej branży, także wydawcy prasowi nieustannie analizują i monitorują swoje koszty. Naszym celem jest pomoc w zachowaniu i dalszym rozwijaniu ich przedsiębiorstw – wszak są to nasi klienci”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności