Pod koniec ubiegłego roku Zaktad Technik Poligraficznych wzbogacił swoją bazę dydaktyczno-naukową o Laboratorium Technologii Flexo Cyrel.Nowe laboratorium powstało dzięki współpracy Politechniki Warszawskiej i światowej firmy naukowej DuPont. Zostało wyposażone w system produkcji płyt drukarskich DuPont Cyrel Fast, składający się z rodziny płyt Cyrel oraz dwóch urządzeń - kopioramy i procesora Cyrel 1000.
- Przydałoby się nam jeszcze jedno urządzenie z tego systemu - naświetlarka laserowa Cyrel Digital Imager CDI, dlatego prowadzimy działania, żeby ją uzyskać. Kiedy to się uda, będziemy mieli najnowocześniejszy system do naświetlania i wytłaczania form drukowych - mówi dr Jerzy Petriaszwili, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Mechaniki i Poligrafii.
Po raz pierwszy system Cyrel Fast został zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Poligraficznych Drupa w roku 2000. Obecnie jest standardem na świecie. Jest to sucha technologia termiczna, w której uzyskuje się bardzo wysokiej jakości formy drukowe. Ich wytwarzanie jest wysoce ekologicznym procesem, gdyż przebiega bez użycia agresywnych rozpuszczalników - solwentów i substancji wymywających. Naświetlanie płyt odbywa się metodą laserową, a wywoływanie następuje za pomocą włókniny. System Cyrel Fast został opracowany przez DuPont razem z wiodącymi przedstawicielami rynku flexograflcznego i największymi drukarniami na świecie.
Proces wytwarzania form drukowych przebiega w ten sposób, że płytę fotopolimerową, która jest pokryta maską, naświetla się laserem. Następnie umieszcza się ją w kopioramie, gdzie zostaje naświetlona promieniami UV. Później płyta przekładana jest do procesora, w którym następuje wywołanie.
Odbywa się ono w taki sposób, że płyta nawinięta zostaje na bęben, który jest chłodzony. Do niej dociskana jest rolka specjalnej włókniny wywołującej. Płytę podgrzewa się promiennikiem IR. W czasie obrotu bębna włóknina wchłania z niej skroplone - nie naświetlone elementy. Po 10-12 obrotach pozostają tylko elementy drukujące, za pomocą których nanosi się druk na różne materiały.
Zaletą systemu jest zdecydowane skrócenie czasu wykonania płyty, który w przypadku procesu solwentowego wynosi od 2,5 do 4 godzin, z czego dwie lub trzy przeznaczone są na samo suszenie. W technologii Cyrel Fast dzięki wyeliminowaniu procesu wypłukiwania i suszenia, wszystkie zabiegi trwają w sumie od 30 do 45 minut. To sprawia, że ma wysoką wydajność i zużyte zostaje mniej energii. Metoda nie wymaga magazynowania płyt do dodruków i korzystania z agresywnych rozpuszczalników. Podczas procesu wywoływania nie pojawia się nieprzyjemny zapach i szkodliwe opary. Jest prosty w obsłudze, więc nie trzeba przeprowadzać szkolenia dla operatorów.
Przy użyciu form drukowych Cyrel Fast można stosować farby rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne, UV. Służą one do drukowania etykiet, opakowań giętkich, z papieru, folii i aluminium.
W nowo otwartym w Gmachu Poligrafii laboratorium wiedzę na temat technologii - zarówno teoretyczną, jak i praktyczną - będą zdobywali wszyscy studenci papiernictwa i poligrafii, około 70. rocznie. Przewidziane są dla nich wykłady, laboratoria i ćwiczenia oraz certyfikacja ze znajomości technologii Cyrel Fast. Zainteresowani bliższym poznaniem technologii, będą mogli wykonywać w laboratorium swoje prace dyplomowe.
Zakład Technik Poligraficznych, który współpracuje z Technikum Poligraficznym, chce zapraszać do siebie uczniów, żeby także oni mogli poznać system, a przy okazji zachęcić ich do studiowania na naszej uczelni. Zainteresowani Cyrel Fastem są również poligrafowie zza wschodniej granicy, między innymi z Litwy i Ukrainy, więc prawdopodobnie już wkrótce zaczną przyjeżdżać do Warszawy na szkolenia.
- Nasze laboratorium jest jedynym w tej strefie geograficznej ośrodkiem z wysoko technologiczną obróbką. Firma Grafikus, która uczestniczyła w instalacji systemu, zgodnie z umową przysyła do nas swoich klientów, żeby mogli w praktyce poznać jego funkcjonowanie i zalety, zanim podejmą decyzję o zakupie - mówi dr Petriaszwili. - Najważniejsze jednak jest to, że możemy przygotować studentów do pracy na urządzeniach najnowszej generacji.
Laboratorium Technologii Flexo Cyrel jest jednym z elementów modernizacji bazy dy-daktyczno-naukowej w Zakładzie Technik Poligraficznych. W najbliższych planach jest też uruchomienie Centrum Naukowo-Badawczego Nowych Technologii Informatycznych, które będzie się mieściło na drugim piętrze świeżo wyremontowanego gmachu przy Kon-wiktorskiej 2. Znajdą się tam, między innymi, laboratoria komputerowej technologii składu, grafiki i przetwarzania obrazów.
Tekst i zdjęcie: ANNA ABRAMCZYK
MIESIĘCZNIK Politechniki Warszawskiej Nr 4 (172), kwiecień 2012