Tym razem tematem spotkania będą:
Dodatki do farb i lakierów Zapraszamy w imieniu Stowarzyszenia Absolwentów Instytutu Poligrafii(organizatora Poligraficznych Konfrontacji) na Wydział Inżynierii Produkcji,
ul. Narbutta 85 w W-wie, w godz. od 9.50 do ok.16.00.
Tematyka wykładów:
Zaproszeni wykładowcy podzielą się swoją wiedzą na temat dodatków chemicznych stosowanych w druku. Prelegenci przybliżą uczestnikom zagadnienia proszkowania, nawilżania i równowagi farbowo-wodnej w druku. Omówione zostaną zarówno technologie druku offsetowego jak i flekso. Wykładowcy do aspektów chemicznych druku odniosą się pod kątem wpływu tych dodatków na uzyskanie powtarzalnej i możliwie wysokiej jakości druku. Nie zabraknie też tematyki jakości procesów przygotowawczych do uszlachetniania druków.
Wykładowcy:
- dr inż. hab. Stefan Jakucewicz (SAIP PW) – wykład wstępny, wprowadzający
- Paweł Kosiacki (ABC Pressroom) – Nowoczesne dodatki do roztworow wodnych w systemach nawilzajacych maszyn offsetowych
Mowa będzie o buforach (stabilatach) proponowanych przez ABC Allied do zastosowania w arkuszowych maszynach ofertowych, zwojowych heat-set i cold-set. Do drukowania z użyciem izopropanolu, z jego redukcja jak i przy jego całkowitym wyeliminowaniu. - Mariusz Matuszewski, Jerzy Kempiński (Michael Huber Polska) – Modyfikowanie właściwości farb fleksograficznych i wklęsłodrukowych przy użyciu dodatków systemowych.
- Robert Kuczera (Michael Huber Polska) – Utrwalanie offsetowych farb drukarskich. Suszki, pasty skracające i inne dodatki; Kiedy stosować?
W pierwszej części prezentacji zostaną przedstawione mechanizmy utrwalana farb drukarskich offsetowych ze szczególnym uwzględnieniem schnięcia chemicznego i stosowanych suszek. Druga część prezentacji będzie zawierać informacje o dodatkach do farb drukarskich w odniesieniu do konkretnych sytuacji gdzie, kiedy i w jakich proporcjach powinny być stosowane. - Grzegorz Sobczyński (PrintLine) – Lakiery i środki pomocnicze, lakiery podkładowe.
Przegląd i porównanie rodzajów lakierów z podziałem na lakiery olejowe, dyspersyjne oraz UV w różnych aplikacjach. Pudry i środki pomocnicze. Właściwości i dobór lakierów podkładowych.
Po każdym z wykładów (jak i po ich zakończeniu) będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji.
Osobom zapisanym – zostanie wysłany szczegółowy harmonogram (ok. 4 dni wcześniej) oraz plan dojazdu.
Prosimy o przekazanie informacji o KONFRONTACJACH innym potencjalnie zainteresowanym osobom! Wpłaty (kwoty wg z dnia rejestracji, do 12 lutego) dla:
Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii PW Warszawa, ul. Konwiktorska 2.
Konto w Alior Bank; numer konta: 27 2490 0005 0000 4500 3331 8422.