Koncern Stora Enso od wielu lat dostarcza na rynek papiery i kartony opakowaniowe, jak też całe rozwiązania w zakresie pakowania, przeznaczone dla szeroko rozumianej branży farmaceutycznej. Wspólnie z jednostką badawczo-rozwojową Encubator, działającą przy Politechnice Chalmers w Goeteborgu, firma projektuje i wdraża innowacyjne, „inteligetne” opakowania farmaceutyczne. Część oferty Stora Enso w zakresie opakowań na leki będzie można zobaczyć odwiedzając jej stoisko (nr 422) podczas targów Pharmapack Europe, jakie odbędą się w Paryżu w dniach 13-14 lutego br.
Do kartonów Stora Enso, często stosowanych przez firmy farmaceutyczne do pakowania leków, należą Tambrite i Performa Bright, cechujące się wysoką wytrzymałością i niezawodnością. Pierwszy z nich to – jak zapewnia Stora Enso – najbardziej znany na rynku europejskim karton dedykowany dla tej branży, szczególnie ceniony za swoją jakość, wygląd i wartość dodaną. Charakteryzuje się on wysoką sztywnością i pulchnością, zapewnia dobre efekty wizualne i - zdaniem producenta - spisuje się doskonale w zadruku (także w technologii cyfrowej) oraz w dalszych procesach obróbki. Performa Bright jest z kolei atrakcyjnym wyborem w przypadku produktów, które wymagają gładkiej i jasnej strony spodniej, np. dla leków wydawanych bez recepty czy też środków pielęgnacyjnych. Dzięki zastosowanej przy jego produkcji masie chemotermomechanicznej (CTMP), która składa się na środkową warstwę, karton pozostaje sztywny i pulchny, umożliwiając jednocześnie wysokiej jakości nadruk i zachowując czystość. Wszystkie kartony do opakowań farmaceutycznych, wytwarzane przez Stora Enso, mogą być wytłaczane (np. przy zastosowaniu alfabetu Braille’a), kodowane technologią laserową bądź inkjetową, a także poddawane licznym procesom wykańczającym i uszlachetniającym. W zakresie papierów offsetowych, które z powodzeniem można wykorzystać w branży farmaceutycznej, warto wymienić Berga Lite. Charakteryzuje się on wysoką jakością, niską gramaturą, znakomitymi – jak zapewnia Stora Enso – właściwościami w zakresie zadrukowywania i złamywania, dzięki czemu może być stosowany do produkcji ulotek informacyjnych dodawanych do lekarstw. Papier oferuje ponadto wysoką białość, nieprzezroczystość i ponadprzeciętne parametry OCR, pozwalające na zastosowanie bardzo małego fontu na ulotce. Z uwagi na specyficzne oczekiwania odbiorców z rynku europejskiego, Stora Enso oferuje też usługi magazynowania zwojów z papierem oraz cięcia na arkusze.
„Inteligentne” opakowania na leki efektem owocnej współpracy W grudniu ub.r. Stora Enso i Encubator podpisały porozumienie o współpracy, na mocy którego skandynawski koncern stał się partnerem jednostki badawczo-rozwojowej, działającej przy Politechnice Chalmers w szwedzkim Goeteborgu. Celem współpracy jest projektowanie i tworzenie innowacyjnych, „inteligentnych” opakowań farmaceutycznych. Pomysłodawcą tego swoistego partnerstwa była Stora Enso, zaś Encubator jest odpowiedzialny za bieżący rozwój biznesu, wspólnie ze Szkołą Przedsiębiorczości Chalmers. „Współpraca tego rodzaju oznacza dla nas zupełnie nowe podejście do kwestii innowacyjności, wspierając jednocześnie nasz dział opakowań. Stworzenie dedykowanego zespołu ludzkiego oznacza powstanie środowiska, które umożliwi skuteczne wprowadzanie nowych produktów na rynek, a co za tym idzie – dalszy wzrost całej firmy” – mówi Mats Nordlander, wiceprezes Stora Enso Renewable Packaging.
W ramach realizowanego wspólnie przez Stora Enso i Encubator projektu mają powstać „inteligentne” opakowania, które rozwiążą problem przestrzegania zaleceń dla pacjentów w zakresie przyjmowania leków. Opakowania te mają uprościć komunikację pomiędzy pacjentem i lekarzem, odnotowując kiedy lek jest pobierany z opakowania. Jeżeli nie zostanie zażyty, pacjent otrzyma – na przykład za pośrednictwem telefonu komórkowego lub innego urządzenia przenośnego – stosowne przypomnienie. Informacje o sposobie dozowania mogą też być – w razie potrzeby – przekazywane rodzinie pacjenta.
Warto nadmienić, że partner Stora Enso w całym projekcie – Encubator to inkubator przedsiębiorczości, realizujący nowe pomysły i łączący w swoich działaniach zaawansowaną wiedzę biznesową i realny wzrost firmy. Pomysły, które są tu wprowadzane w życie, pochodzą z reguły od krajowych i międzynarodowych firm reprezentujących różne branże oraz bezpośrednio z ośrodka akademickiego, jakim jest Politechnika Chalmers.