Ekologiczna gospodarka odpadami w drukarniPoprzedni artykuł 

Odpowiednie rozplanowanie gospodarki odpadami w drukarni pozwala nie tylko dostosować się do coraz bardziej restrykcyjnych przepisów obowiązujących na terenie UE, ale przede wszystkim zadbać o naturalne środowisko. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych surowców i materiałów oraz dbanie o maksymalne wykorzystanie odpadów produkcyjnych lub ich bezpieczną utylizację.

Dobór certyfikowanych materiałów i surowców

Pierwszym krokiem podczas wdrażania proekologicznych rozwiązań jest dobranie surowców i materiałów wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa dbające o ochronę środowiska. Ważne jest przede wszystkim ograniczenie emisji CO2, oszczędność wody oraz energii elektrycznej. Drukarnia, której zależy na planecie powinna wybierać papiery, kartony oraz farby posiadające odpowiednie certyfikaty z zakresu ochrony środowiska.

W miarę możliwości warto sięgać po papiery pochodzące z recyklingu. Niestety ich stopień bieli wynosi 70%, dlatego nie sprawdzą się do każdego wydruku. Z powodzeniem można ich jednak używać np. do wydruków próbnych. Gdy papier pochodzący z odzysku nie sprawdzi się, najlepiej sięgnąć po produkt z certyfikatem FSC / PEFC. Oznacza on, że drewno wykorzystane do produkcji papieru lub kartonu pochodzi z lasów o produkcji zrównoważonej.

Do druków offsetowych najlepiej wykorzystać farby na bazie olejów naturalnych. Nie zawierają one bowiem w swoim składzie związków metali ciężkich (m.in. rtęci, ołowiu, chromu czy kadmu), których opary są bardzo szkodliwe dla środowiska. Oleje roślinne są surowcami odnawialnymi, dlatego farby na ich bazie są ekologiczne. Farby oznaczone jako MOF są biodegradowalne.

Gospodarka odpadami w drukarniach

Kolejnym przejawem troski o środowisko jest odpowiednie rozplanowanie gospodarki odpadami w drukarniach. Duży problem sprawia pył produkcyjny i ścinki papierów. Warto zainstalować specjalne instalacje odciągowe. Wysokiej jakości rozwiązania technologiczne dla drukarni i introligatorni można znaleźć w ofercie niemieckiej firmy Hoecker Polytechnik. Maszyny odsysające pozwalają na bieżąco i całkowicie automatycznie usuwać pył z drukarek i obrabiarek. Odpady przechodzą przez układy filtrujące. Wentylatory i systemy oczyszczania przekazują pył do pras brykietujących.

Ważne jest również, aby odpady niebezpieczne (zlewki po myciu maszyn i zużyte czyściwo) były przechowywane w oddzielnych pojemnikach. Następnie należy je oddawać certyfikowanym firmom do utylizacji.

Przemysłowe niszczarki do papieru

Drukarnie borykają się z dużą ilością makulatury. Wydruki próbne i nieudane często stanowią źródło całych ton papieru. Niszczarki do papieru pozwalają na ich szybkie rozdrabnianie. W drukarniach nie sprawdzą się jednak urządzania biurowe, ale bardzo wydajne niszczarki przemysłowe.

Ich wyróżnikiem jest duża pojemność kosza na ścinki, innowacyjne systemy tnące posiadające szybkoobrotowe ostrza oraz bardzo wysoka wydajność. Wiele niszczarek pozwala osiągnąć wydajność cięcia sięgającą nawet do ponad 400 kg papieru na godzinę. Producenci uzyskują ją dzięki instalacji potężnych głowic tnących. Nowoczesne modele pozwalają skutecznie niszczyć nie tylko papier, ale także karton, tekturę czy płyty CD. Coraz częściej niszczarki przemysłowe posiadają dodatkowe funkcje pozwalają m.in. na niszczenie plastikowych butelek i puszek aluminiowych.

Prasy do papieru i brykieciarki

Odpady papierowe (ścinki, pył produkcyjny z odciągów) należy odpowiednio zagospodarować. Hydrauliczne brykieciarki pozwalają wielokrotnie zmniejszyć ich objętość. Prasy służą zaś do belowania odpadów. Bele najczęściej odbierane są przez zewnętrzne przedsiębiorstwa zajmujące się odzyskiem surowca wtórnego i produkcją z niego papieru.

Na podstawie informacji firmy Erklar.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2021 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności