Wykłady pt. "Typografia książki, papier, ilustracja. Trzy aspekty dobrej publikacji"Poprzedni artykuł 

Pod tym hasłem, w maju Arctic Paper Polska wspólnie z firmą D2D.pl – wydawcą Typografii książki. Podręcznika projektanta Michaela Mitchella i Susan Wightman – rozpoczyna cykl wykładów poświęconych projektowaniu graficznemu.

Wykłady są kontynuacją cieszących się dużym zainteresowaniem spotkań organizowanych w 2008 roku pod hasłem T jak Typografia oraz w 2010 roku pod hasłem Detal w typografii. Tym razem inspiracją stała się książka Michaela Mitchella i Susan Wightman.

Typografia książki... to przewodnik po zasadach projektowania i składu, zilustrowany i objaśniony ponad tysiącem precyzyjnie dobranych ilustracji. Ten bogaty zbiór przykładów i informacji obejmuje każdy istotny element procesu projektowania książki. Autorzy nie narzucają czytelnikowi swojego zdania, nie próbują go przekonać, że ich poparte wieloletnim doświadczeniem rozwiązania są jedyne i słuszne. Wnikliwie analizują wiele przykładów, podpowiadając jak zaprojektować i wydać piękną książkę. Zamiast nudnych opisów z historii typografii, słownikowych definicji, dostajemy konkretne przykłady zastosowania nowoczesnych fontów, dogłębną analizę ich wizualnego oddziaływania na czytelnika, zalecenia dotyczące właściwego doboru ich wielkości tak, aby spełniały wymogi czytelności oraz estetyki zarówno tekstu, jak i towarzyszących im ilustracji. Całość jest wzbogacona omówieniem składu różnego typu książek i ich przygotowania do druku oraz właściwych ustawień opcji programów edytorskich.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 maja 2013 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na ulicy Dobrej 56/66 w sali nr 256, w godzinach 15.00–19.00.

Wśród prelegentów będą: Michał Büthner-Zawadzki (Arctic Paper Polska) z wykładem Czy papier ma znaczenie i dlaczego tak, Robert Oleś (D2D.pl) z wykładem Typografia książki oraz Daniel Mizieliński prezentujący wykład pod tytułem Umarła ilustracja, niech żyje ilustracja, czyli dlaczego jestem despotą.

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny. Kolejne spotkania odbędą się w Krakowie, Katowicach i Łodzi. Szczegółowe informacje o kolejnych terminach wykładów będą sukcesywnie publikowane na stronach www.arcticpaper.com/typografia oraz www.d2d.pl

Robert Oleś – projektant książek i typograf (www.d2d.pl), wydawca polskiej wersji Elementarza stylu w typografii Roberta Bringhursta (Design Plus, 2007), Detalu w typografii Josta Hochulego (2009), Człowieka i jego znaków Adriana Frutigera (2010) oraz Typografii Ksiażki. Podręcznika projektanta Michaela Mitchella i Susan Wightman (2012).
Od 2005 roku wykłada typografię książki na Akademickim Kursie Typografii oraz organizuje autorskie szkolenia z zakresu typografii. Od 2008 roku prowadzi wykłady i warsztaty z projektowania publikacji dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Daniel Mizieliński – projektant-grafik, wspólnie z Aleksandrą Mizielińską prowadzi Hipopotam Studio, specjalizujące się w książce dla dzieci. Absolwent wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Asystent w Pracowni projektowania książki Macieja Buszewicza.

Michał Büthner-Zawadzki – Specjalista ds. rozwoju sprzedaży w firmie Arctic Paper Polska Sp. z o.o. Od kilkunastu lat związany z rynkiem papierniczym. Poligraf z wykształcenia. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu właściwości papierów graficznych, technik drukarskich i wykończeniowych oraz procesów uszlachetniania.

Na podstawie informacji firmy Arctic Paper S.A.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności