Światowy Dzień Książki i Praw AutorskichPoprzedni artykuł 

Arctic Paper wspiera nowy, apetyczny trend drukarski

Około dekady temu rozpoczął się pęd ku cyfryzacji, niemal w jednej chwili wymieniliśmy papier na nośniki cyfrowe. Książki w formie elektronicznej pozwoliły na dotarcie do nowych odbiorców i radykalnie zmieniły i pogłębiły sposób, w jaki odbieraliśmy książki.

Interesujące jest to, że istnieją dziedziny życia, w których drukowane książki wciąż trzymają się mocno. Dobrym przykładem są książki kucharskie. Pomimo zalewu stron internetowych z przepisami w formie cyfrowej, popularność książek kucharskich nie słabnie ani na chwilę – po części sprzyja temu wygląd i dotyk gotowej pracy, coś w czym tradycyjny papier pozostaje wciąż niezrównany.

Jeśli chodzi o przekazywanie informacji, media cyfrowe są bezkonkurencyjne, jednakże w kategorii prostych, codziennych spraw, jest wciąż sporo miejsca na tradycyjne książki – jest to interesujący fakt w kontekście obchodzonego 23 kwietnia 18 Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Książki są bezkonkurencyjne, gdy potrzebujesz namacalnego źródła inspiracji. Piękna książka na stoliku w kawiarni, album z fotografiami, podręcznik naukowy, wszystko to wciąż świetnie się sprzedaje. Tak samo jest z książkami kucharskimi. Treść zilustrowana pięknymi zdjęciami jest bardzo inspirująca.

Liczba książek kucharskich dostępnych na Zachodzie zwiększyła się kilkukrotnie. Na całym świecie, co roku na rynku pojawia się 26 000 nowych książek kucharskich*! Liderami okazują się być wydawcy, oferujący książki kucharskie kładące nacisk na design i swego rodzaju przeżycie kulinarne.

W pewnym sensie odpowiedzialny za ten trend jest wzrost zainteresowania zdrowym jedzeniem i podstawowymi, prostymi przepisami. Druga rzecz, jedzenie stało się trendy – obecnie zawód kucharz stał się dobrym sposobem na życie. Kucharze znani z telewizji oraz gotujący celebryci oglądani są przez widzów na całym świecie, a przyrządzanie doskonałego jedzenia stało się swego rodzaju „sportem”, w którym biorą udział zawodnicy z całego świata.

Niekonwencjonalne gotowanie – świetna sprzedaż

Autor Martin Škoda, siedemnastolatek, zwany czeskim Jamie Oliverem, to idealny przykład nowego trendu w książkach kucharskich. Jego niekonwencjonalna i błyskotliwa książka skierowana do młodych ludzi opiera się na kombinacji doskonałych przepisów, zdjęć, porad, oraz, co niezwykłe, także muzyki.
Martin Škoda napisał książkę specjalnie dla swoich rówieśników, podzielił ją na rozdziały, w zależności od okazji, w których młodzi ludzie zwykle chcieliby, lub musieliby gotować. Książka idealnie wpisała się w potrzeby odbiorców, i cały nakład rozszedł się w ciągu miesięcy!

Blogowe zatrzęsienie 

R E K L A M A
W Polsce w zeszłym roku pojawił się gorący kąsek kulinarny w postaci książki pt. White plate. Słodkie Elizy Mórawskiej. Jest to pierwsza książka autorki jednego z najpopularniejszych polskich blogów kulinarnych.
Sześć lat pisania, pieczenia i gotowania, setki znakomitych przepisów i apetycznych zdjęć, 100000 wiernych czytelników z całego świata i w pełni zasłużona sława internetowej świątyni smaków. Blog White Plate to już prawdziwa instytucja, a jego twórczyni jest dziś jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiej blogosfery. Dyktuje kulinarne trendy, inspiruje i zachwyca umiejętnością delektowania się życiem. Jesienią zaraża apetytem na dynię, latem sprawia, że tłumy blogowiczów mają ochotę na ciasto z rabarbarem. Dotychczas jej przepisy publikowane były jedynie na blogu? teraz po raz pierwszy ukazują się w formie tradycyjnej książki kucharskiej.

Nagroda Gourmand dla Belgii

W lutym 2013, niewielki belgijski wydawca Minestrone otrzymał prestiżową nagrodę Najlepszego Wydawcy Książek Kucharskich Roku na corocznym Dniu Książek Kucharskich Gourmand w Paryżu. Książki kucharskie z Minestrone skupiają się przede wszystkim na kwestii designu oraz przeżycia kulinarnego – książki te są przeznaczone dla wszystkich i nie przypominają typowej produkcji masowej.

Szwecja to klasa sama w sobie, jeśli chodzi o liczbę wydanych książek kucharskich na osobę na świecie*. Szwedzki stylista jedzenia i autor książek kucharskich Liselotte Forslin jest popularną autorką, wydała już 16 tytułów, co roku jeden, ponadto brała udział w dwa razy tylu sesjach zdjęciowych. Niedawno wydała dwie własne książki Śmieciowe jedzenie na serio oraz Jak łączyć wino z posiłkami.

„Od drugiej połowy lat 90. umacnia się trend sprzedaży książek kucharskich”, mówi. „Wydawać by się mogło, że przez ten czas w temacie powiedziano już niemal wszystko, jednakże w gotowaniu co chwila pojawiają się nowe trendy, dzięki czemu na półkach pojawiają się co chwila nowe pozycje”.

Papier – wartościowy, przyjazny dla środowiska materiał

Trend zaobserwowany dla książek kucharskich zwraca uwagę na to, jak ważne jest skuteczne połączenie prezentacji, projektu graficznego i dotyku. Możemy zatem powiedzieć, że wybór właściwego papieru jest niezwykle ważny dla całego procesu produkcji. Widzimy produkt posiadający wartość, której nie można zawrzeć w formie cyfrowej. To pobudza naszą wyobraźnię i stanowi niezwykle wysublimowane źródło inspiracji.
Wszystkie wyżej wymienione przykłady zostały wydrukowane na papierach Arctic Paper.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO, obchodzi się go 23 kwietnia na całym świecie.

Na podstawie informacji firmy Arctic Paper S.A.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności