Agfa Graphics na targach Fespa 2013: światowe premiery wielkiego formatuPoprzedni artykuł 

Wśród premierowych rozwiązań pokazanych przez firmę Agfa Graphics znalazł się m.in. ploter Anapurna M3200RTR.
Wśród premierowych rozwiązań pokazanych przez firmę Agfa Graphics znalazł się m.in. ploter Anapurna M3200RTR.
Agfa Graphics była jednym z największych wystawców na targach Fespa 2013, jakie odbywały się pod koniec czerwca w Londynie. Firma zaprezentowała na nich kilka zupełnie nowych rozwiązań w zakresie sprzętu i oprogramowania workflow, stworzonych z myślą o druku wielkoformatowym w technice inkjet UV na różnych podłożach – zarówno sztywnych jak i elastycznych. Na stoisku byli obecni przedstawiciele działu inkjetowego Agfa Graphics z naszego kraju: Przemysław Arabski, Artur Cajler i Adriana Piotrowska-Ineksiak. 
 
Tegoroczne targi Fespa wyraźnie pokazują kierunek, w jakim podąża branża druku wielkoformatowego. Znaczną część wystawy, odbywającej się w centrum targowym Excel, zdominowały rozwiązania cyfrowe. Wśród nich nie mogło zabraknąć ekspozycji Agfa Graphics, która należy dziś do ścisłej czołówki dostawców systemu druku wielkoformatowego bazujących na technice UV. 
 
Anapurna M3200RTR – przemysłowy druk „z roli na rolę” 
Firma przygotowała z myślą o londyńskiej imprezie kilka zupełnie nowych rozwiązań. Jednym z nich był ploter Anapurna M3200RTR – pierwszy model z rodziny Anapurna pracujący wyłącznie w trybie „z roli na rolę”. Maszyna, zadrukowująca w sześciu kolorach media giętkie o szerokości do 3200 cm, oferuje prędkość maksymalną 116 m2/h w trybie ekspresowym i 60 m2/h w trybie standardowym. „Jest to pierwsze w pełni produkcyjne urządzenie z rodziny Anapurna M o szerokości zadruku 3,2 m – mówi Artur Cajler. – W porównaniu z modelami Jeti, oferującymi podobną szerokość roli, Anapurna M3200RTR jest niemal dwukrotnie wydajniejsza. Przy tej samej karetce, jaką znamy z wcześniejszych modeli Anapurna M, zastosowane tu głowice pracują z dużo większą częstotliwością nanoszenia kropli co skutkuje znacznie wyższą prędkością pracy”. 
Anapurna M3200RTR pozwala na bezpośrednie zadrukowywanie takich podłoży jak banery, siatki, folie czy tkaniny, wykorzystywane przy różnego rodzaju aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych. Jego szczególną cechą jest możliwość jednoczesnego zadrukowywania dwóch zwojów z różnymi materiałami. Ploter, dzięki rozdzielczości 1440 dpi, zapewnia wysoką jakość obrazowania, umożliwiając drukowanie zleceń zawierających teksty o małej czcionce. „Podczas targowych prezentacji drukowano w nim m.in. wielkoformatową mapę świata, której jakość i ostrość detali stały na bardzo wysokim poziomie – dodaje Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Urządzenie to cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem zwiedzających nasze stoisko, wśród których znaleźli się także goście z Polski”. 
Wraz z wprowadzeniem modelu Anapurna M3200RTR do sprzedaży, Agfa Graphics poinformowała, że wraz urządzeniem dostępna jest kompatybilna z nim krajarka firmy Fotoba, dostosowana do szerokości nowego plotera. 
 
Jeti Titan X – większa elastyczność i nowe oprogramowanie  
Drugą premierą, która wzbudzała szczególne zainteresowanie zwiedzających stoisko Agfa Graphics gości, był ploter Jeti Titan X – najbardziej wszechstronne i kompletne rozwiązanie z rodziny Jeti. Wyposażono go w dodatkowe głowice drukujące (może być ich maksymalnie 48), co znacznie zwiększyło liczbę możliwych kombinacji druku, zarówno z wykorzystaniem podstawowej palety barw (CMYK), jak też kolorów dodatkowych oraz bieli kryjącej/podkładowej. Nową, ważną funkcją jest też automatyczne pozycjonowanie nanoszenia kropli, co wpływa na jakość i dokładność nadruku. Z kolei nowe oprogramowanie sterujące zwiększyło funkcjonalność i łatwość obsługi całego rozwiązania. 
Jeti Titan X umożliwia zadrukowywanie szerokiego spektrum sztywnych i elastycznych podłoży i jest skierowany do firm działających na rynkach systemów oznaczeń, displejów czy opakowań. Nowością jest możliwość wstępnego ustawiania zadań zgodnie ze specyficznymi parametrami danego zlecenia. 
„Mamy już za sobą pierwsze wdrożenia maszyn Titan w naszym kraju, więc sądzimy, że także ten model spotka się z zainteresowaniem polskich firm – zarówno wykonujących prace wielkoformatowe usługowo, jak też wykorzystujących go na własne, przemysłowe potrzeby” – mówi Przemysław Arabski. 
 
Anapurna M2500 – druk sztywnych podłoży o szerokości 2,5 m 
Trzecią światową premierą Agfa Graphics, jaką prezentowano w Londynie podczas codziennych pokazów, był ploter Anapurna M2500. Oferuje on znacznie większą szerokość drukowania niż wcześniejsze modele z tej serii, dedykowanej do obsługi mediów sztywnych i miękkich. „Jest to naturalne uzupełnienie naszej oferty – mówi Artur Cajler – w którym znacznie zwiększono szerokość druku: z 2,07 do 2,5 metra. Dzięki temu urządzenie oferuje wyższą wydajność i wszechstronność niż nieco mniejsze modele Anapurna M. Kolejną nowością jest mniejsze zapotrzebowanie na sprężone powietrze, co wpływa na oszczędności przy eksploatacji systemu”. 
Podobnie jak wcześniejszy, cieszący się dużą popularnością także na polskim rynku model – Anapurna M2050 – nowy ploter drukuje w sześciu kolorach z dodatkową bielą kryjącą lub podkładową. W maszynie można zastosować szeroką gamę podłoży sztywnych i elastycznych, co czyni ją bardzo uniwersalnym i elastycznym rozwiązaniem. 
Jeśli chodzi o model Anapurna M2050 to na targach zaprezentowana została nowa przystawka do podawania mediów sztywnych Anapurna ABF (Automatic Board Feeder), która pozwala na zachowanie ciągłości pracy, zwiększenie wydajności urządzenia oraz efektywności pracy operatora. „Większa płynność produkcji, brak przestojów, a także mniejsze zużycie lamp dzięki zachowaniu ciągłości pracy – to najważniejsze zalety wynikające z zainstalowania przystawki ABF – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Sądzimy, że będzie ona ciekawą i atrakcyjną opcją dla naszych obecnych i przyszłych klientów, którym zależy na zwiększeniu wydajności. Mam na myśli przede wszystkim firmy realizujące średnie i duże nakłady, dla których liczy się każda minuta”. 
 
Ardeco – do drukowana tkanin 
Czwarte wprowadzone podczas targów Fespa 2013 nowe urządzenie, które jako jedyne nie zostało zaprezentowane na stoisku, to Ardeco – maszyna zaprojektowana z myślą o bezpośrednim zadrukowywaniu materiałów tekstylnych. Oferowana z różną kombinacją głowic, wyposażona została w zaawansowany system transportu tkaniny i pracującą w trybie inline krajarkę. Docelowa grupa jej odbiorców to producenci backlitów, flag i innych aplikacji wykonywanych na tekstyliach o maksymalnej szerokości 3,2 m. „Warto odnotować, że maszyna ta nanosi krople o bardzo małej wielkości, rzędu 7 pikolitrów, co znacznie podnosi jej jakość i dokładność odwzorowania detali – podkreśla Przemysław Arabski. – Sądzimy, że także ten model znajdzie nabywców wśród polskich firm wielkoformatowych specjalizujących się choćby w produkcji flag, z których część to użytkownicy naszych rozwiązań”. 
 
Asanti – unifikacja w zakresie wielkoformatowego workflow 
Poza nowościami sprzętowymi Agfa Graphics zaprezentowała w Londynie także nowe oprogramowanie workflow, przeznaczone do sterowania jej urządzeniami wielkoformatowymi. Czerpiąc z wieloletnich doświadczeń z systemem Apogee (dedykowanym na rynek cyfrowego prepressu), zastępuje ono tym samym dwa różne programy RIP wykorzystywane wcześniej do obsługi obu sztandarowych ploterów firmy – Anapurna i Jeti. „Mamy tu zatem do czynienia z unifikacją w zakresie naszego workflow do druku wielkoformatowego – mówi Krzysztof Sadziński, product & presales manager w firmie Agfa Graphics. – Asanti, podobnie jak Apogee, bazuje na formacie PDF i poza standardowym RIP-em oferuje też szereg opcji takich jak wstępna weryfikacja plików, zarządzanie barwą czy rendering oparty na rynkowym standardzie jakim jest PDF Print Engine firmy Adobe. Dzięki temu drukarnie wielkoformatowe uzyskują kompletne, profesjonalne narzędzie umożliwiające pełną kontrolę produkcji i automatyzujące ich pracę”. 
Uzupełnieniem systemu workflow jest Asanti StoreFront, moduł web-to-print także przeniesiony z obszaru prepress. Bazując na technologii „chmury”, umożliwia on tworzenie sklepów internetowych i realizację zleceń w trybie online.  
„Jako dostawca rozwiązań wielkoformatowych Agfa Graphics jest dziś w o tyle komfortowej sytuacji, że w obszarze oprogramowania możemy czerpać z wieloletnich doświadczeń z systemem Apogee. Przenosząc i adaptując jego elementy w systemie workflow do druku wielkoformatowego, tworzymy w pełni zoptymalizowane rozwiązanie z zintegrowanymi funkcjami, bazujące na formatach PDF i JDF” – podsumowuje Willy van Dromme, dyrektor ds. marketingu w dziale druku wielkoformatowego Agfa Graphics. 
 
Z nowościami Agfa Graphics w zakresie druku wielkoformatowego, także tymi pokazanymi po raz pierwszy na targach Fespa, będzie można zapoznać się podczas Festiwalu Druku, jaki odbędzie się w dniach 11-12 września w warszawskim Expo XXI. Firma będzie na tej imprezie obecna z własnym stoiskiem, na którym – poza pokazami wybranej maszyny z jej oferty – zwiedzający będą mieli możliwość obejrzeć próbki wydruków wykonanych w różnych ploterach Agfa Graphics, zarówno na mediach sztywnych jak i elastycznych. 


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności