Pierwsza wystawa 2015 roku w Galerii „Przystanek Grafika”, a już patrzymy wstecz! Autor prac, cieszyński artysta doskonale znany ze swych rozlicznych działań na terenie miasta (i nie tylko), postanowił przypomnieć się swymi dawniejszymi pracami linorytowymi. Ciekawym zdaje się porównanie ówczesnego „nowego spojrzenia” do współczesnych artystycznych trendów w tej szlachetnej technice. Warto dowiedzieć się, czy „kierunek był słuszny” i kolejni graficy podążyli proponowaną ścieżką, czy też oglądamy tylko ślady poszukiwań twórczych. Niewątpliwie to dobre i poprawnie wykonane prace artystyczne.
Jak sam autor wspomina: Moje prace graficzne to przeważnie kompozycje abstrakcyjne, wszelkie podobieństwo do form, kształtów i przedstawień jest przypadkowe, ponieważ dla mnie inspirujące były zawsze formy „naturalnie kształtowane” i różnego rodzaju struktury wizualne. Przed fotografią cyfrową robiłem podobne przeróbki zdjęć metodami tradycyjnymi, efekty przypominały fotografie cyfrowe po przetworzeniu i grafiki też tak wyglądały. W efekcie obrazy przypominają najczęściej pejzaże, ale nie są inspirowane przyrodą w najprostszym pojęciu, chociaż struktury które były inspiracją też możemy uznać za pochodzące z natury, albo z otaczającej nas przyrody. Nazwy grafik nawiązują do tego co przypominają, bo jakoś trzeba je nazwać, ale nazw nie należy brać dosłownie.
Rozpoczynamy zatem rok wystawienniczy w Galerii wystawą prac, które posiadają już prawie 30-letnią historię, proponujące nowe spojrzenie na wyraz artystyczny, chociaż technika linorytu – stara jak świat.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. Dawne grafiki – LINORYTY w Galerii „Przystanek Grafika” przy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, ul. Głęboka 50 od 9 stycznia do 10 lutego 2015 r. w godzinach otwarcia Muzeum
Na podstawie informacji Muzeum Drukarstwa w Cieszynie