Warsztaty Typografii i Projektowania Książek w d2d.plPoprzedni artykuł 

Zapraszamy na Warsztaty Typografii i Projektowania Książek

Koszt udziału w warsztatach: 880,00 zł (w tym 23% VAT-u).
Dla uczestników poprzednich kursów cena 730,00 zł (w tym 23% VAT-u).

Termin
Warsztat odbędzie się w Krakowie.

Formularz zgłoszeniowy należy wysłać mailem na adres: typo@d2d.pl lub faksem: 12 432 08 52.

Forma kursu
Kurs składa się z wykładów oraz zajęć warsztatowych w pracowni wyposażonej w drukarkę laserową i dostęp do internetu (wi fi). Wykłady, prezentacje zadań wykonywanych przez uczestników oraz korekty i dyskusje odbywać się będą w pracowni.

Narzędzia i materiały
Każdy uczestnik kursu musi dysponować laptopem z ulubionym programem edytorskim i własnymi fontami. Pierwszego dnia kursu każdy uczestnik powinien przynieść książki, które jego zdaniem są zaprojektowane i wykonane bezbłędnie.

Liczba godzin
28 godzin (4 dni po 7 godzin dziennie). Zajęcia będą dobywać się od 9 do 17 z godzinną przerwą. Dodatkowo przewidziane są przerwy kawowe w trakcie zajęć.

Uczestnicy
Kurs przeznaczony jest dla profesjonalistów i amatorów, studentów i wykładowców zainteresowanych projektowaniem wydawniczym. Nie ma ograniczeń wynikających z poziomu wykształcenia lub wieku. Celem kursu nie jest nauka konkretnego oprogramowania.

Pisma dynamiczne, statyczne i geometryczne, ich hierarchia w rzędach tytułów.

Omówienie funkcji zecerskich fontów OpenType, błędy w fontach OpenType, błędy popełniane przez projektantów i producentów, stosowanie unikodu.

Zasady ustawiania świateł międzywyrazowych, międzywierszowych, sposoby obliczania świateł międzywyrazowych dla krojów zwykłych, wąskich i szerokich.

Zasady projektowania książek z zakresu beletrystyki, poezji, dramatu, a w tym tytulatura, ­materiały wprowadzające, materiały uzupełniające, teksty informacyjno­‑pomocnicze.

Kolumna, jej proporcje i ułożenie na stronie. Symetria i asymetria w książce, omówienie podstawowych zasad i błędów składu, skład chorągiewkowy, światła znaczące, demokratyczna struktura tekstu. Omówienie problemów mikrotypograficznych.

Samodzielne składanie wybranych elementów książek, wg omówionych zasad.

Spis treści, inicjały, wykazy, indeksy, czwórka tytułowa, kolofon, bibliografia załącznikowa, podpisy i legendy, przypisy, kolor w książce.

Dobór interlinii dla tekstu pomocniczego i tekstu głównego przy zadanej siatce. Oblewanie grafiki tekstem, układ i format ilustracji przy zadanej siatce.

Klasyfikacja pism bezszeryfowych i ich przydatność w składzie dziełowym.

Historia projektowania asymetrycznego na przykładzie projetantów szwajcarskich.

Analiza struktury tekstu oraz jego adiustacja, czyszczenie tekstu i przygotowanie do go importu do programu InDesign.

Do wyboru bajki, esej, biografia, korespondencja, beletrystyka. Każdy projektuje własny układ typograficzny wybranego wspólnie dla wszystkich tekstu książki.


  1. Program
    • Wprowadzenie do projektowania typograficznego książki

    Miary typograficzne pica i Didota, korzystanie z miarki typograficznej, register, interlinia, siatka wzorcowa, formaty i rodzaje papierów, formaty wydawnicze książek, formaty progresywne, rodzaje oprawy, kapitałka, zakładka, metody oprawy.

  2. Klasyfikacja, dobór i łączenie krojów pisma

  3. Fonty OpenType a standard Unicode

  4. Światła i hierarchia świateł

  5. Kompozycja wydawnicza książek i zasady ich składania

  6. Wstęp do łamania tekstu głównego

  7. Projektowanie różnych elementów książki według określonych założeń

  8. Projektowanie na siatkach

  9. Typografia asymetryczna

  10. Przygotowanie tekstu do łamania

  11. Samodzielne projektowanie wybranej książki

  12.  

Liczba uczestników
16

Wykładowca
Robert Oleś – projektant, wydawca (d2d.pl), wykłada m.in. na Akademickim Kursie Typografii, w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, na Podyplomowych Studiach Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Na podstawie informacji firmy d2d.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności