Pasek – mały dodatek o wielkich możliwościachPoprzedni artykuł 

Szybkie zamykanie, dodatkowe wzmocnienie i lepsze otwieranie to podstawowe funkcje, jakie zyskały opakowania produkowane w biłgorajskim zakładzie Model Opakowania. Stało się to możliwe po wprowadzeniu do procesu produkcji specjalnych taśm.

Taśma klejąca (zamykająca)

Pasek klejący może z łatwością zastąpić tradycyjny klej czy zwykłe taśmy, stosowane do zaklejania  opakowań. Działa podobnie jak one i jest bardziej wytrzymały. Głównym, choć nie jedynym jego zadaniem jest więc ułatwienie procesu pakowania, zarówno ręcznego jak i zautomatyzowanego. Pasek wkleja się w czasie produkcji tektury, bezpośrednio na arkusz, z którego później wycinane jest opakowanie. Gotowy karton wystarczy złożyć, odrywając taśmę zabezpieczającą i łącząc elementy, które mają być sklejone.
Z jednej strony zastosowanie tego rodzaju taśmy pozwala na uproszczenie konstrukcji, ograniczenie lub zupełne usunięcie zamków zamykających, ułatwienie składania i optymalizacje procesu produkcji. Z drugiej, użycie paska umożliwia tworzenie bardziej skomplikowanych konstrukcji i niestandardowych opakowań, na które wcześniej nie można było sobie pozwolić, ze względu na czasochłonny proces klejenia, np. klejem na gorąco. Dzięki jego zastosowaniu można na przykład wkleić do opakowania dodatkowe wkładki czy przymocować kratownice zabezpieczające produkt. Możliwości zastosowania paska są więc właściwie nieograniczone i zależą od pomysłu oraz koncepcji samego opakowania.

Taśma wzmacniająca i zrywająca (otwierająca)

Poza paskiem klejącym, w zakładzie w Biłgoraju, stosuje się także taśmy wzmacniające i zrywające (otwierające). Mogą być one wykorzystane w produkcji niemal każdego pudełka, zależnie od roli jaką ma ono spełnić.

Jeśli główną cechą kartonu ma być wysoka wytrzymałość i użyteczność, to warto pomyśleć o zastosowaniu paska wzmacniającego. W ten sposób mocniejsze staną się nie tylko, np. uchwyty do przenoszenia, ale także cała konstrukcja opakowania.

Z kolei wykorzystanie paska zrywającego będzie pomocne w sytuacji, gdy priorytetem jest łatwe, estetyczne i nienaruszające konstrukcji otwieranie. Dodatkowo dzięki zastosowaniu takiego paska można uniknąć otwierania opakowania w innym miejscu niż to, które przewidział konstruktor dbający w równym stopniu o funkcjonalność, jak i siłę reklamową pudełka. Szczególne znaczenie ma to w przypadku opakowań transportowych, które po oderwaniu specjalnych „zrywek” zamieniają się w displej i razem z produktem trafiają na sklepową półkę.

Jak pokazały testy produkcyjne, specjalne taśmy można stosować na wszystkich rodzajach tektur. Dotychczas tylko tektury z parathermem i papierami do kontaktu z żywnością nie były jeszcze testowane. Obecnie paski są wklejane automatycznie, bezpośrednio na arkusze, podczas procesu produkcji tektury. Rozważane jest także wprowadzenie innych metod aplikowania pasków, które korzystnie wpłyną na zwiększenie liczby możliwych do wyprodukowania konstrukcji, wykorzystujących taśmy. Wprowadzenie do produkcji opakowań pasków klejących, wzmacniających i zrywających sprawiło, że ich użytkowanie stało się wygodniejsze, produkt jest lepiej zabezpieczony, a pakowanie przebiega sprawniej.

Na podstawie informacji firmy Model Management AG

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności