Pod koniec 2014 roku w firmie Komori nastąpiły istotne zmiany. Po raz pierwszy w historii funkcję jej prezesa objęła osoba spoza rodziny Komori (do której należy przedsiębiorstwo). Kierujący firmą Yoshiharu Komori przeszedł do rady nadzorczej, przekazując stanowisko prezesa w ręce Satoshi Mochida. W 83 numerze miesięcznika On Press ukazała się jego pierwsza oficjalna wypowiedź, w której mówił m.in. o swoich planach, przyszłości branży i strategii firmy na najbliższe lata.
Komori i przyszłość branży
„Komori Corporation od lat bacznie przygląda się całemu otoczeniu rynkowemu, wpływającemu na branżę poligraficzną i nieustannie podejmuje działania, mające zapewnić naszym klientom zyskowną przyszłość – powiedział we wspomnianym tekście Satoshi Mochida, dyrektor wykonawczy, prezes i CEO firmy Komori.
Kluczem do sukcesu mają być trzy czynniki: rozwój nowych obszarów działalności, przekształcenia strukturalne, będące podstawą naszej strategii oraz innowacyjność postrzegana zgodnie z filozofią monozukuri, która zakłada fundamentalne zmiany w obszarze produkcji, umożliwiające znaczne zwiększenie jej wydajności i redukcję kosztów wytwórczych. Nasze działania w 2015 roku będą w dużej mierze koncentrować się na wzmacnianiu oferty Komori w obszarze offsetowych maszyn drukujących, który jest dla nas strategiczny. Stworzone i implementowane „technologie druku na żądanie” i rozwiązania, takie jak H-UV czy KHS-AI, spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez branżę. Są one wdrażane zarówno w offsetowych maszynach arkuszowych akcydensowych, dedykowanych do produkcji opakowań, jak też w maszynach zwojowych. Wkrótce liczba zainstalowanych maszyn Komori wyposażonych w innowacyjne technologie H-UV przekroczy 500 egzemplarzy. To oznacza jedno: jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w druku offsetowym. Chcemy więc podwoić wysiłki w zakresie wprowadzania na rynek kolejnych, innowacyjnych rozwiązań, które pomogą klientom prowadzić zyskowną działalność”.
Trzy drogi rozwoju
„Komori – dodaje Satoshi Mochida - wciąż rozwijać się będzie w trzech specjalistycznych obszarach: maszyn do produkcji banknotów i druków zabezpieczonych, systemów druku cyfrowego oraz sprzętu do wytwarzania elektroniki drukowanej”.
W zakresie pierwszego z nich, co podkreślał nowy prezes, firma jest obecnie jedynym japońskim (i jednym z dwóch w skali świata) producentem maszyn do drukowania banknotów i wydruków z zabezpieczeniami. „Dostarczamy nasze maszyny do banków centralnych i prywatnych drukarń, zajmujących się produkcją banknotów w 14 krajach, przede wszystkim azjatyckich” – powiedział. W zakresie systemów druku cyfrowego firma Komori wprowadziła z kolei na rynek maszyny z serii Impremia C. „Oferujące wysoką wydajność i jakość, spotkały się one z dużym zainteresowaniem klientów – mówi Satoshi Mochida. - Wspólnie z firmą Konica Minolta udoskonalamy maszynę inkjetową Impremia IS29 UV. W niedalekiej przyszłości w ofercie Komori znajdzie się także system cyfrowy, bazujący na technologii nanograficznej”.
W zakresie drukowania elektroniki Komori wprowadza na rynek i stale udoskonala serię maszyn do drukowania offsetowo-wklęsłęgo Komori Pepio. „Umożliwiają one – mówi Satoshi Mochida - drukowanie bardzo drobnych, cienkich linii, znajdując zastosowanie m.in. przy produkcji paneli dotykowych. Oferując wysoką dokładność odwzorowania oraz wysoką produktywność, urządzenia te mogą w znaczącym stopniu zredukować koszty i zwiększyć konkurencyjność wykorzystujących je firm. W przyszłości chcemy znacząco zwiększyć sprzedaż tego typu rozwiązań”.
Działalność w obszarze PESP
Przekształcenia strukturalne wewnątrz firmy Komori, o których wspomniał Satoshi Mochida, to przede wszystkim rozwój biznesu pod nazwą Print Engineering Service Provider (PESP). „Dotychczas nasza firma – mówi - koncentrowała się przede wszystkim na produkcji, sprzedaży i serwisowaniu offsetowych maszyn drukujących. Obecnie chcemy rozszerzyć naszą działalność w obszarach takich jak: urządzenia peryferyjne, materiały eksploatacyjne, oprogramowanie oraz serwisowe programy prewencyjne w zakresie eksploatacji maszyn. W efekcie chcemy zaoferować kompletne rozwiązania, na które będą składać się różnego rodzaju produkty i usługi. Rekomendowane przez nas materiały eksploatacyjne – m.in. farby H-UV, wałki, obciągi, roztwory nawilżające czy środki czyszczące – staną się częścią portfolio K-Supply. Działające w ramach naszej firmy centrum technologii poligraficznych (Komori Graphic Technology Center) będzie z kolei dostarczać całą paletę informacji i rozwiązań technologicznych związanych z drukowaniem, stanowiąc silne wsparcie dla struktur sprzedażowych oraz zapewniając wzajemną synergię różnych działań, podejmowanych przez firmę”.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com