Dziesięć miesięcy po starcie programu, linię produkcyjną PWPW opuściła milionowa Karta Dużej Rodziny. 1 maja trafiła do rodziny państwa Niezgodzińskich z Ciechanowa na Mazowszu, której osobiście wręczyła kartę premier Ewa Kopacz.
- Gościć u siebie w domu panią premier i ministra pracy to dla nas duży zaszczyt. Byłam bardzo zaskoczona, bo było naprawdę miło - powiedziała Polskiemu Radiu 20-letnia Justyna, córka państwa Niezgodzińskich.
Produkowana przez PWPW karta cieszy się dużym zainteresowaniem. W całej Polsce wystąpiło o nią już blisko 1,15 mln osób. Z danych PWPW wynika, że najwięcej posiadaczy Karty Dużej Rodziny mieszka w stolicy. W Warszawie wydano dotąd 30573 kart, z czego najwięcej trafiło w ręce mieszkańców Ursynowa. Co piąty posiadacz Karty Dużej Rodziny mieszka na Śląsku lub w Małopolsce. W każdym z tych dwóch województw wydano już do tej pory po sto tysięcy kart. W Ciechanowie na Mazowszu, dokąd trafił w ubiegły piątek milionowa, wyprodukowana przez PWPW karta, do tej pory posługiwało się nią 1317 osób. Szacuje się, że uprawnionych do otrzymania Karty Dużej Rodziny jest w Polsce aż 3,4 mln osób.
– Milion wydanych Kart Dużej Rodziny to milion dowodów na to, że program jest potrzebny i rodziny z chęcią z niego korzystają. Dzięki współpracy nas wszystkich: rządu, samorządów, pracodawców i organizacji pozarządowych sprawiamy, że codzienne życie rodzin wielodzietnych jest choć trochę łatwiejsze – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, który towarzyszył premier Ewie Kopacz podczas wizyty w Ciechanowie.
Karta Dużej Rodziny rozmiarami i masą nie różni się od innych plastikowych dokumentów, które znajdują się w portfelach Polaków. Mają do niej prawo wszystkie duże rodziny w Polsce, czyli takie, w których wychowuje się przynajmniej troje dzieci. Karty od początku produkuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie. Z posiadaniem tego dokumentu wiążą się wymierne, finansowe korzyści, więc Karta Dużej Rodziny została zaprojektowana tak, aby była dobrze zabezpieczona przed sfałszowaniem.
- Karta posiada wiele różnych zabezpieczeń, które są stosowane także w innych dokumentach, takich jak prawo jazdy czy dowód osobisty – tłumaczy Joanna Strzyga z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. - Na ochronę karty przed fałszerstwem składają się między innymi: mikrodruki, tło giloszowe, elementy wykonane techniką druku reliefowego i irysowego, a także użycie farby zmiennej optycznie i elementów widocznych tylko w świetle UV.
Rodziny posiadające karty mogą korzystać z oferty w prawie 6 tys. miejsc zgłoszonych przez ponad 590 firm i instytucji z całej Polski. Karta zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usług telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala również na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.
Na podstawie informacji firmy PWPW SA
Fot. KPRM