Stora Enso współorganizatorem 33. Poligraficznych Konfrontacji poświęconych polityce zrównoważonego rozwoju w poligrafii i papiernictwiePoprzedni artykuł 

Michał Gawrych - wiceprezes ds. zarządzania łańcuchem dostaw w Stora Enso Packaging Solutions
Michał Gawrych - wiceprezes ds. zarządzania łańcuchem dostaw w Stora Enso Packaging Solutions

15 października br. w Zakładzie Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej odbyły się 33. Poligraficzne Konfrontacje, zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej (SAIP PW). Były one w całości poświęcone tematyce związanej z ochroną środowiska w branży poligraficznej i papierniczej, jak również zrównoważonemu zarządzaniu. Współorganizatorem i partnerem merytorycznym spotkania, które zgromadziło kilkadziesiąt osób z całej Polski, była firma Stora Enso. Jej przedstawiciele, także reprezentujący europejskie struktury koncernu, wzięli aktywny udział w części konferencyjnej. Moderatorem tematu Konfrontacji był Tomasz Rokicki – TCS Manager w firmie Stora Enso Polska.

33. Poligraficzne Konfrontacje, przebiegające pod hasłem „Papiery ekologiczne do drukowania, certyfikaty FSC, PEFC i EU Ecolabel, ślad węglowy, zrównoważone zarządzanie w produkcji poligraficznej i papierniczej”, otworzył Andrzej Żurkiewicz – prezes SAIP PW. Wprowadzenia do tematyki konferencji, jak również prezentacji agendy dokonał Tomasz Rokicki, który – wraz z Januszem Kosińskim, Converter Support Managerem w firmie Stora Enso Polska – był współautorem pierwszego referatu pod tytułem „Papieroekologia”. Prelegenci omówili w nim certyfikaty i normy znajdujące zastosowanie w branży poligraficznej i papierniczej. Przedstawili charakterystykę deklaracji zgodności oraz pozostałych dokumentów (m.in. Paper Profile), towarzyszących papierom i podłożom papierowym przeznaczonym do drukowania. Wskazywali przy tym, że system kontroli surowca drzewnego i gospodarki leśnej (objęty certyfikacją typu FSC czy PEFC) wchodzi w skład systemu kontroli całego łańcucha pochodzenia produktu, tzw. chain-of-custody.
Prelegenci definiowali także pojęcie ekologii w odniesieniu do branż poligraficznej i papierniczej. „Tak naprawdę powinniśmy raczej mówić o polityce zrównoważonego rozwoju jako elemencie działań związanych z odpowiedzialnością globalną – mówił Tomasz Rokicki – rozpatrując jej realizowanie w trzech aspektach: ekonomicznym, socjalnym i środowiskowym”.
Prezentacja objęła także charakterystykę stosowanych w branży papierniczej metod bielenia mas celulozowych, ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej stosowanej – ECF. „Można ją śmiało określić mianem idealnego przykładu zrównoważonej technologii, o minimalnym wpływie na środowisko naturalne, a przy tym niezwykle efektywnej” – kontynuował Tomasz Rokicki.

Kolejnym przedstawicielem Stora Enso, który zabrał głos podczas spotkania, był Magnus Deinzer – pełniący funkcje menedżera ds. polityki zrównoważonego rozwoju oraz koordynatora ds. chain-of-custody w dywizji papierniczej koncernu. Na wstępie omówił on struktury Stora Enso Paper, podkreślając fakt, że w jej skład wchodzi 14 papierni (o mocach produkcyjnych rzędu 7 mln ton rocznie) oraz dwa zakłady zajmujące się cięciem papieru na arkusze. Wymienił również trzy źródła surowców, dzięki którym Stora Enso uzyskuje włókna niezbędne do produkcji papieru: drewno, celulozę czystą oraz papier z recyklingu (udział tego ostatniego systematycznie rośnie i wynosi obecnie 26%).
Następnie przedstawił założenia zrównoważonej gospodarki leśnej, omówił kwestię certyfikacji lasów, jak również najczęściej znajdujące tu zastosowanie systemy FSC i PEFC. Kolejna część referatu była poświęcona łańcuchowi dostaw – chain-of-custody – oraz wytycznym dotyczącym regulacji EU Timber, która ma przeciwdziałać nielegalnej wycince i wprowadzaniu nielegalnie pozyskanych produktów drzewnych na obszarze Unii Europejskiej.

Czwartym prelegentem ze strony Stora Enso, jaki wziął udział w 33. Poligraficznych Konfrontacjach, był Michał Gawrych – wiceprezes ds. zarządzania łańcuchem dostaw w Stora Enso Packaging Solutions. Przedstawił on szereg informacji na temat realizowanych przez firmę działań w obszarze zrównoważonego rozwoju w Polsce, omawiając m.in. kwestię zbiórki i wykorzystywania makulatury jako surowca do produkcji papieru. W tym miejscu wspomniał o utworzonej w naszym kraju Sieci Zakładów Odzysku Makulatury. W jej skład wchodzi 21 jednostek, które w ubiegłym roku zebrały ok. 300 tys. ton makulatury. Michał Gawrych zwracał uwagę uczestników spotkania na newralgiczne aspekty związane z jej zbiórką, umożliwiające skuteczne odzyskiwanie włókien celulozy, m.in. kwestię właściwego sortowania i oddzielania papieru od pozostałych odpadów komunalnych.

Mówi Ewa Kubicka, dyrektor zarządzająca Stora Enso Polska: „Cieszymy się, że przedstawiciele Stora Enso po raz kolejny wzięli aktywny udział w Poligraficznych Konfrontacjach. Są one zawsze okazją do podzielenia się bogatą wiedzą, jaką dysponują nasi specjaliści, jak też do spotkania z klientami i partnerami biznesowymi. Tym bardziej miło nam było wystąpić – po raz pierwszy – w roli współorganizatora tego wydarzenia”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności