Innowacyjne rozwiązania firmy Kodak dla branży wydawniczej na targach World Publishing Expo 2015Poprzedni artykuł 

Nowa płyta fotopolimerowa Kodak Libra VP przeznaczona do naświetlarek bazujących na technologii fioletowej, ekspansja bezprocesowych płyt gazetowych Kodak Sonora News, kolejne wdrożenia cyfrowych maszyn drukujących z serii Kodak Prosper 6000 dedykowane produkcji gazetowej – to najważniejsze informacje przekazane przez firmę Kodak podczas spotkania prasowego, jakie odbyło się na jej stoisku w drugim dniu targów World Publishing Expo 2015. Targów, które – jak zapewnia obecny na wystawie Sławomir Iwanowski, odpowiedzialny w Kodak Polska za segment gazetowy – potwierdziły zaangażowanie i wiarę amerykańskiego producenta w ten obszar rynkowy.

Kodak wykorzystał targi w Hamburgu zarówno do prezentacji zupełnie nowych produktów w swojej ofercie, jak też do poinformowania o sukcesach, będących udziałem znanych już rozwiązań. Z tej okazji dziennikarze branżowi z całego świata zostali zaproszeni na specjalne spotkanie prasowe. Wzięli w nim udział wysocy rangą decydenci firmy Kodak – na czele z Jeffem Clarke, pełniącym funkcję CEO oraz klienci, z powodzeniem wykorzystujący jej zaawansowane rozwiązania z obszarów cyfrowego prepressu i druku inkjetowego.
Przybyłych na stoisko przedstawicieli mediów powitał Philip Cullimore, prezes Enterprise Inkjet Systems Division w firmie Kodak. Ogólną prezentację, z naciskiem na działania podejmowane przez Kodak z myślą o wydawnictwach i drukarniach prasowych, przedstawił Jeff Clarke.

Płyty gazetowe – nowe i już znane
Rich Rindo – dyrektor generalny ds. marketingu światowego i aplikacji technicznych oraz wiceprezes Print Systems Division w firmie Kodak zaprezentował nowość w jej ofercie – płytę Libra VP, jak również znaną już płytę bezprocesową Sonora News. Na spotkaniu nie zabrakło użytkowników obu rozwiązań, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z ich eksploatacji. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Carstena Wilkesmanna, członka zarządu ds. technicznych w niemieckiej firmie Deister und Weserzeitung. Przedstawił on przesłanki dla wdrożenia płyt Libra VP, które zastąpiły użytkowane wcześniej przez tę drukarnię płyty bezchemiczne oraz wymienił korzyści, wynikające z ich implementacji: wysoką jakość reprodukcji,  m.in. dzięki ostrzejszym punktom rastrowym oraz sprawniejszy proces wykonywania form drukowych. Jak zapewnia Kodak, płyty Libra VP są kompatybilne ze wszystkimi powszechnie stosowanymi naświetlarkami CtP, pracującymi w technologii światła fioletowego oraz dedykowanymi im wywoływarkami. Co więcej, w ich przypadku dalsza obróbka – co zachwalał również Carsten Wilkesmann – może zostać uproszczona poprzez wyeliminowanie etapów wstępnego wymywania i finalnego płukania. O zaletach wynikających z zastosowania bezprocesowych płyt Kodak Sonora News opowiedziała z kolei Ronnie Moffat ze szkockiej drukarni Highland Web, będącej ich pierwszym użytkownikiem w Wielkiej Brytanii. W ich przypadku etap finalnej obróbki został całkowicie wyeliminowany, pozwalając na znaczne oszczędności wynikające z braku konieczności inwestowania w wywoływarkę oraz znaczące oszczędności w zużyciu wody czy energii elektrycznej, niezbędnych w tradycyjnym procesie wykonywania form drukowych. W przypadku tradycyjnej produkcji coldsetowej, a taką realizuje Highland Web, ich wytrzymałość oscyluje wokół 200 tys. odbitek.

Cyfrowa produkcja gazet dla lokalnych społeczności
W dalszej części spotkania Philip Cullimore dokonał krótkiej prezentacji KP Services (Jersey) Limited – spółki joint-venture stworzonej przez Kodak i Guiton Group Limited - wydawcę dziennika Jersey Evening Post. Jej park sprzętowy bazuje na dwóch cyfrowych maszynach drukujących Kodak Prosper 6000P oraz towarzyszących im czterech liniach wykańczających Hunkeler. Plany przedsiębiorstwa zakładają drukowanie 35 tys. egzemplarzy gazet każdego dnia. Rozpocznie ona działalność w 2016 roku.
Jak przekonywał obecny na spotkaniu Jack Knadijan – dyrektor zarządzający KP Services (Jersey) Limited, tego typu rozwiązanie to przyszłość branży gazetowej. Pozwala ono bowiem z jednej strony zapewnić dotarcie z bieżącymi wydaniami do regionów, gdzie zawodzą tradycyjne metody dystrybucji (w przypadku Jersey i innych okolicznych wysp wynikają one często z warunków pogodowych), z drugiej zaś – dopasować jej skalę do potrzeb lokalnych odbiorców. W perspektywie zaś – umożliwia regionalizację czy też personalizację treści poszczególnych wydań.

Kodak Prosper 6000C w firmie Sogemedia: personalizacja gazet regionalnych
Tę ostatnią z powodzeniem realizuje inny klient firmy Kodak, którego przedstawiciele byli obecni na stoisku targowym podczas World Publishing Expo 2015. Francuska firma Sogemedia zdecydowała się w ostatnim czasie na zakup cyfrowej maszyny drukującej Kodak Prosper 6000C, dzięki której zawartość wydawanych przez nią regionalnych gazet ma być w większym stopniu dopasowana do potrzeb i oczekiwań lokalnych odbiorców, jak również reklamodawców.
W związku z nowym projektem w ramach spółki została powołana do życia dedykowana marka – DigitaPrint, która będzie obsługiwać nie tylko własne tytuły, wydawane przez Sogemedia, ale też gazety zewnętrzne. Partnerami przedsięwzięcia są m.in. wydawnictwa Le Journal de la Haute Marne, La Semaine de l’Allier czy Liberté Hebdo.
Podstawą sprzętową do jego realizacji są: maszyna Kodak Prosper 6000C, sterowana kontrolerem Kodak 700 Print Manager DFE oraz linia wykańczająca manroland FoldLine.

Sławomir Iwanowski z firmy Kodak Polska podsumowuje: „Poprzez obecność na targach World Publishing Expo i systematycznie wprowadzane na rynek rozwiązania dla branży gazetowej demonstrujemy nasze zaangażowanie w dalszy rozwój tej części rynku. Wierzymy głęboko, że drukarnie i wydawnictwa prasowe mają przed sobą przyszłość, zaś w sukcesach rynkowych może im pomóc odpowiedni mariaż technologii konwencjonalnej i cyfrowej. Stąd też nasze działania przebiegają dwutorowo: z jednej strony wciąż wprowadzamy do oferty nowe rozwiązania w zakresie płyt CtP – także bezprocesowych – i ich naświetlania. Z drugiej – rozwijamy i udoskonalamy technologię druku inkjetowego, która może być wykorzystywana w maszynach wolnostojących takich jak Prosper 6000 bądź też w głowicach Prosper S, instalowanych w klasycznych maszynach zwojowych”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności