Warsztaty Typografii i Projektowania KsiążekPoprzedni artykuł 

Zapraszamy na Warsztaty Typografii i Projektowania Książek

Koszt udziału w warsztatach: 880,00 zł (w tym 23% VAT-u).
Dla uczestników poprzednich kursów cena 730,00 zł (w tym 23% VAT-u).

Termin
Warsztat odbędzie się w Krakowie.

Formularz zgłoszeniowy należy wysłać mailem na adres: typo@d2d.pl lub faksem: 12 432 08 52.

Forma kursu
Kurs składa się z wykładów oraz zajęć warsztatowych w pracowni wyposażonej w drukarkę laserową i dostęp do internetu (wi fi). Wykłady, prezentacje zadań wykonywanych przez uczestników oraz korekty i dyskusje odbywać się będą w pracowni.

Narzędzia i materiały
Każdy uczestnik kursu musi dysponować laptopem z ulubionym programem edytorskim i własnymi fontami. Pierwszego dnia kursu każdy uczestnik powinien przynieść książki, które jego zdaniem są zaprojektowane i wykonane bezbłędnie.

Liczba godzin
28 godzin (4 dni po 7 godzin dziennie). Zajęcia będą dobywać się od 9 do 17 z godzinną przerwą. Dodatkowo przewidziane są przerwy kawowe w trakcie zajęć.

Uczestnicy
Kurs przeznaczony jest dla profesjonalistów i amatorów, studentów i wykładowców zainteresowanych projektowaniem wydawniczym. Nie ma ograniczeń wynikających z poziomu wykształcenia lub wieku. Celem kursu nie jest nauka konkretnego oprogramowania.

Program

  • Wprowadzenie do projektowania typograficznego książki
    Miary typograficzne pica i Didota, korzystanie z miarki typograficznej, register, interlinia, siatka wzorcowa, formaty i rodzaje papierów, formaty wydawnicze książek, formaty progresywne, rodzaje oprawy, kapitałka, zakładka, metody oprawy.
  • Klasyfikacja, dobór i łączenie krojów pisma
    Pisma dynamiczne, statyczne i geometryczne, ich hierarchia w rzędach tytułów.
  • Fonty OpenType a standard Unicode
    Omówienie funkcji zecerskich fontów OpenType, błędy w fontach OpenType, błędy popełniane przez projektantów i producentów, stosowanie unikodu.
  • Światła i hierarchia świateł
    Zasady ustawiania świateł międzywyrazowych, międzywierszowych, sposoby obliczania świateł międzywyrazowych dla krojów zwykłych, wąskich i szerokich.
  • Kompozycja wydawnicza książek i zasady ich składania
    Zasady projektowania książek z zakresu beletrystyki, poezji, dramatu, a w tym tytulatura, ­materiały wprowadzające, materiały uzupełniające, teksty informacyjno­‑pomocnicze.
  • Wstęp do łamania tekstu głównego
    Kolumna, jej proporcje i ułożenie na stronie. Symetria i asymetria w książce, omówienie podstawowych zasad i błędów składu, skład chorągiewkowy, światła znaczące, demokratyczna struktura tekstu. Omówienie problemów mikrotypograficznych.
  • Projektowanie różnych elementów książki według określonych założeń
    Samodzielne składanie wybranych elementów książek, wg omówionych zasad.
    Spis treści, inicjały, wykazy, indeksy, czwórka tytułowa, kolofon, bibliografia załącznikowa, podpisy i legendy, przypisy, kolor w książce.
  • Projektowanie na siatkach
    Dobór interlinii dla tekstu pomocniczego i tekstu głównego przy zadanej siatce. Oblewanie grafiki tekstem, układ i format ilustracji przy zadanej siatce.
  • Typografia asymetryczna
    Klasyfikacja pism bezszeryfowych i ich przydatność w składzie dziełowym.
    Historia projektowania asymetrycznego na przykładzie projetantów szwajcarskich.
  • Przygotowanie tekstu do łamania
    Analiza struktury tekstu oraz jego adiustacja, czyszczenie tekstu i przygotowanie do go importu do programu InDesign.
  • Samodzielne projektowanie wybranej książki
    Do wyboru bajki, esej, biografia, korespondencja, beletrystyka. Każdy projektuje własny układ typograficzny wybranego wspólnie dla wszystkich tekstu książki.

Wykładowca
Robert Oleś – projektant, wydawca (d2d.pl), wykłada m.in. na Akademickim Kursie Typografii, w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, na Podyplomowych Studiach Edytorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Na podstawie informacji firmy d2d.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności