Adrian Frutiger: "Człowiek i jego znaki"Poprzedni artykuł 

„Dla zatrzymania myśli, dla przekazania informacji już od dawna nie wystarczają same znaki alfabetu. Orientacja i komunikacja nie są dziś możliwe bez schematów, znaków i sygnałów. Wypowiedź pisana z konieczności uzupełniana jest przy pomocy obrazów. […] Znaki, symbole, sygnety i sygnały są w swej różnorodności językiem naszych czasów, utrwalającym się i przenikającym naszą codzienność. Obejmują i zachowują to, co było dawniej i są wskazówką dla tego, co nastąpi”. — Adrian Frutiger, Człowiek i jego znaki

Informacja o autorze

Autor książki, Adrian Frutiger (ur. 24 maja 1928, zm. 10 września 2015) wybitny szwajcarskim twórca i jednocześnie wielka postać światowej typografii. W młodości studiował grafikę w szkole artystycznej Kunstgewerbeschule w Zurychu. W 1952 przeniósł się do Paryża, gdzie mieszkał i pracował przez blisko czterdzieści lat. Dzisiaj jesień pracowitego życia spędza w rodzinnej Szwajcarii – w Bremgarten¬ Berne. Mimo swego niezaprzeczalnego mistrzostwa, głośnych osiągnięć, wielkiego poważania, zachował skromność i prostotę, dzięki którym jest lubiany, a także uważnie słuchany w międzynarodowym środowisku grafików-typografów.

Frutiger należy do najlepszych europejskich specjalistów komunikacji wizualnej. W uprawianej przez siebie ciekawej dziedzinie projektowania przyjął własne, rozległe podstawy intelektualne. Połączył w jedno dogłębną znajomość grafiki i typografii z elementami psychologii, socjotechniki, historii, etnologii oraz innych dyscyplin wiedzy, pozornie wcale ze sobą nie związanych. Obok subtelności tworzenia grafiki warsztatowej Adrian Frutiger posiadł również tajniki rozmaitych technik składania tekstów oraz różnych technologii przemysłowej poligrafii. (ze Wstępu Andrzeja Tomaszewskiego)

Zamów

Na podstawie informacji firmy d2d.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności