Muzeum Drukarstwa, organizując wystawę „Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50-80 XX w.”, chce przybliżyć styl, urodę, indywidualność polskiej ilustracji z tych lat, wybitne postacie grafików, którzy tworzyli polską książkę. Chcemy również zwrócić uwagę widzów na samo projektowanie książki – rozwiązania graficzne i typograficzne, na elementy książki, które budują i określają jej styl i charakter.
Oprócz ustalenia formatu, rodzaju i wielkości czcionki, charakterystyczne są takie jej części, jak projekt okładki, wyklejki, strony tytułowej, umieszczenie ilustracji całostronicowych, śródtekstowych – połączenie ich z różnie komponowanym tekstem, projektowanie rozkładówek.
Podczas trwania wystawy w soboty odbywać się będą warsztaty z projektowania graficznego, połączone z wykładem prowadzone przez znanych grafików.
W sobotę 23.01.2015 r. w godz. 12:00–15:00 zajęcia z projektowania typograficznego poprowadzi Jan Bajtlik, projektant książek dla dzieci, plakatów i ilustracji
Jan Bajtlik należy do STGU, w 2013 r z wyróżnieniem skończył wydział grafiki ASP w Warszawie. Jest wykładowcą edytorstwa w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Projektuje książki dla dzieci, plakaty, ilustracje i identyfikacje wizualne wydarzeń kulturalnych, prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Oprócz wielu nagród w kraju i zagranicą otrzymał Srebrny Medal na 10 Triennale Plakatu w Toyamie, wyróżnienie Bologna Ragazzi Award i otrzymaną w 2015 r. nagrodę Najpiękniejsza Książka Roku 2014 PTWK za autorską aktywnościową książkę o typografii dla dzieci „Typogryzmoł” (Wydawnictwo Dwie Siostry 2014 r.) i Nagrodę Ministra Kultury 2015 r. za wyróżniające się projekty książek dla dzieci.
W sobotę 6.02.2016 r. w godz. 12:00–15:00 zajęcia z projektowania graficznego poprowadzi wszechstronna ilustratorka Katarzyna Bogucka
Prace Katarzyna Bogucka można zobaczyć zarówno na łamach prasy (m.in. Twój Styl, Zwierciadło , Wysokie Obcasy), książek dla dzieci, w animacji, jak i szeroko pojętym designie. Różnorodność wyzwań sprawia, że kolejne prace zaskakują oryginalnością, a jednocześnie są spójne z bardzo charakterystycznym stylem autorki. Jej znaki rozpoznawcze to geometryczne, nowoczesne sylwetki i kształty oraz niebanalna kolorystyka. Między współpracą z instytucjami kultury a klientami komercyjnymi znajduje czas na własne projekty, które można zobaczyć m.in. na nioska.com.
Warsztaty – zaprojektuj plakat reklamowy
Na warsztatach spróbujemy nawiązać do reklam lat 60., które opierały się na ilustracji i oryginalnym projektowaniu typograficznym. Tematem plakatów będzie promocja czytelnictwa lub ulubiona książka. Przy pracy sięgniemy do dawnych metod- odręcznego rysunku, kolażu, wycinanek.
W sobotę 20.02 2016 r. w godz. 12:00–15:00 zajęcia z projektowania typograficznego „Typografia, czyli litery w akcji” poprowadzi Andrzej Tomaszewski, typograf, redaktor
Autor siedmiu książek m.in. Leksykonu pism drukarskich 1996 i Architektury książki 2011 r. oraz ponad dwustu artykułów o typografii , estetyce druku i historii drukarstwa. Projektant książek i czasopism dla kilkudziesięciu wydawców. Kawaler odznaczenia Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Wstęp na wystawę i udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Nie ma też limitu wieku – zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Data/Czas
22/01/2016 - 22/04/2016
18:00 - 19:30
Muzeum Drukarstwa
ul. Ząbkowska 23/25
Warszawa
Na podstawie informacji organizatora