Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na nową wystawę zdjęć Tomasza Tomaszewskiego pod tytułem „To, co trwałe”. Ekspozycja potrwa od 15.01 do 14.02.2015. Najwyższą jakość prezentowanych prac uzyskano dzięki wykorzystaniu technologii Epson Digigraphie.
Tomasz Tomaszewski, fotograf, którego prace uświetniały sale wystawowe i łamy magazynów w Polsce i za granicą, powraca z wielkim stylu z wernisażem „To, co trwałe”. Projekt powstał jako rezultat dwóch lat życia wśród Górali w Bukowinie Tatrzańskiej i skupia się na tradycji oraz wierze polskich Górali. Wystawa otworzy się dla gości w połowie stycznia w Warszawie.
„Jednym z moich osobistych motywów, które towarzyszyły mi podczas pracy nad tym projektem, była chęć wyrażenia sprzeciwu wobec tezy zawartej w Testamencie Gombrowicza, w którym to napisał, że Polacy są narodem zdanym na podrzędność” – powiedział Tomasz Tomaszewski, artysta i twórca wystawy. – „Mam nadzieję, że album „To, co trwałe” swoimi zdjęciami oraz tekstem udowadnia, iż ten wielki autor w tym wypadku postawił błędną tezę.”
O techniczny aspekt wernisażu zadba drukarnia Peter Parker – pierwsza firma w Polsce, która otrzymała certyfikat Digigraphie. Stworzona przez firmę Epson technologia Digigraphie skupia się na cyfrowej reprodukcji dzieł artystycznych z zachowaniem standardów jakości zgodnych z oczekiwaniami specjalistów sztuki, recenzentów i samych artystów. Reprodukcja kolorów, wysoka rozdzielczość oraz wierne odwzorowanie wszystkich szczegółów zapewniają, że każda kopia będzie wierna oryginałowi. Dzięki tej technice autor zyskuje sposobność rozpowszechnienia swoich dzieł poprzez wykonanie reprodukcji w ściśle określonym nakładzie.
„Sztuka wizualna potrzebuje stosownej oprawy i narzędzi, żeby przekazać to, na czym zależy artyście” – powiedział Tomasz Kuciński reprezentujący firmę Epson. – „Cieszymy się, że opracowana przez nas technologia Digigraphie ma swój udział w promowaniu sztuki i wspiera wydarzenia kulturalne. Jednym z najprzyjemniejszych aspektów pracy w firmie Epson jest współpraca z artystami tej klasy, co Tomasz Tomaszewski.”
Kompleksowe przygotowanie wystawy „To, co trwałe” oraz serii wydruków kolekcjonerskich odbyło się z użyciem drukarki Epson Stylus Pro 9900 na papierze Epson Hot Press Natural 44”, który dzięki swojej strukturze i teksturze odpowiednio akcentuje wyrazistość pracy artystycznej. Każdy wydruk Digigraphie to oryginalne dzieło, numerowane, opatrzone znakiem i sygnowane przez artystę, co zapewnia kontrolę nad reprodukcjami chroniąc wymagania i profity zarówno klienta, jak i twórcy.
Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1.
Czas: 15.01.2015 – 14.02.2015, codziennie oprócz poniedziałków (wtorek – piątek: 09:00-17:00, sobota 10:00-18:00, niedziela:12:00-17:00)
Więcej informacji:
www.tomasztomaszewski.com
www.ethnomuseum.pl
Tomasz Tomaszewski
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”, „Die Zeit”, „Elle”. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Na podstawie informacji firmy Epson Europe BV