Premierowa instalacja plotera Agfa Jeti Tauro w firmie Fud-Men z JaworznaPoprzedni artykuł 

Przy ploterze Jeti Tauro stoją od lewej: Przemysław Arabski (Agfa Graphics), Jarosław Fudała (Fud-Men), Adriana Piotrowska-Ineksiak (Agfa Graphics) i Krzysztof Maciejewski (Fud-Men).
Przy ploterze Jeti Tauro stoją od lewej: Przemysław Arabski (Agfa Graphics), Jarosław Fudała (Fud-Men), Adriana Piotrowska-Ineksiak (Agfa Graphics) i Krzysztof Maciejewski (Fud-Men).

Firma Fud-Men z Jaworzna stała się pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie użytkowników wprowadzonego na rynek w tym roku, hybrydowego plotera Agfa Jeti Tauro. Pracuje tu on od września br. i służy do zadrukowywania podłoży sztywnych (m.in. płyt MDF i pleksi) oraz giętkich (głównie typu canvas). Plany przedsiębiorstwa zakładają wykorzystywanie tego urządzenia także do innych, specjalistycznych aplikacji, na bazie różnorodnych, nietypowych podłoży.

Fud-Men to rodzinna firma, której właścicielami są: Jarosław, Lucjan i Leszek Fudała. Od ponad 20 lat jej strategicznym partnerem biznesowym i odbiorcą wytwarzanego w dwóch zakładach produkcyjnych (zlokalizowanych w Jaworznie i w Sosnowcu, zatrudniających w sumie ponad 500 osób) asortymentu jest IKEA. Szwedzki koncern zleca tu realizację różnego rodzaju wyrobów, głównie do zastosowań dekoracyjnych.  Wyroby produkowane przez Fud-Men trafiają do sklepów IKEA na całym świecie.
W związku ze specyfiką produkcji park sprzętowy tego przedsiębiorstwa składa się także z urządzeń poligraficznych. Od niedawna jednym z nich jest ploter Agfa Jeti Tauro H2500, bazujący na technice inkjet UV. O przesłankach dla jego zakupu mówi Jarosław Fudała, prezes zarządu firmy Fud-Men: „Konieczność rozbudowy parku maszynowego o ploter UV, bezpośrednio zadrukowujący podłoża sztywne to z jednej strony efekt rozszerzenia portfolio naszego strategicznego partnera o wyroby, bazujące na tego typu materiałach, z drugiej zaś – tendencja w kierunku wykonywania krótszych serii poszczególnych produktów. Chcieliśmy też wykonywać we własnym zakresie przynajmniej część produkcji na podłożach giętkich, realizowanej obecnie w technice offsetowej przez partnerów zewnętrznych. Mówimy tu zatem o dwóch aspektach tej inwestycji – ekonomicznym i zwiększającym elastyczność naszej produkcji”.
Krzysztof Maciejewski – prokurent w firmie Fud-Men – przyznaje, że proces wyboru dostawcy urządzenia trwał długo: „Rozpatrywaliśmy oferty wszystkich producentów zaawansowanych rozwiązań, bazujących na technice inkjet UV. Określiliśmy parametry brzegowe urządzenia, głównie pod względem jego charakterystyki (szukaliśmy maszyny hybrydowej), wydajności i jakości, jak również całkowitych kosztów eksploatacji, uwzględniających zakup oraz koszty materiałów eksploatacyjnych, m.in. atramentów. Byliśmy już niemal zdecydowani na jedno z rozwiązań, gdy pani Adriana Piotrowska-Ineksiak z firmy Agfa Graphics poinformowała nas o pojawieniu się na rynku zupełnie nowej maszyny – hybrydowego plotera Tauro. Wstępne informacje na jego temat były na tyle interesujące, że proces decyzyjny zaczęliśmy od nowa”.

Ploter Jeti Tauro zadebiutował oficjalnie na europejskim rynku podczas targów Fespa  2015. Jest to maszyna dedykowana na rynek high-end, cechująca się modułową konstrukcją i wyposażona w 32 nowej generacji głowice Ricoh Gen 5. Zapewniają one drukowanie z prędkością do 275 m2/h w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą kryjącą/podkładową (oraz opcjonalnym primerem). Portfolio mediów, które można zastosować w tych urządzeniach jest bardzo szerokie. W przypadku płaskich materiałów sztywnych ograniczeniem jest format (2,54 x 4 m) oraz grubość (do 5 cm). Przy surowcach giętkich długość roli jest uzależniona od całkowitej wagi zwoju stosowanego medium, a maksymalna jego szerokość wynosi 2,54 m. Urządzenie jest sterowane systemem workflow Asanti.
„Fakt, że jest to zupełnie nowe rozwiązanie technologiczne, był jednym z argumentów przemawiających za wyborem tej maszyny – mówi Jarosław Fudała. – Przeprowadzone przez nas testy potwierdziły jej wysoką wydajność i jakość, które to parametry – w stosunku do ceny – w przypadku Agfa Graphics okazały się najlepsze. Podobnie jak profesjonalna opieka przed- i posprzedażowa, zagwarantowana nam przez pracowników jej działów handlowego i serwisowego. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty zdecydowaliśmy się na ofertę Agfa Graphics. Z perspektywy pierwszych tygodni działania maszyny uważamy, że była to właściwa decyzja”.

Wdrożenie plotera Jeti Tauro w firmie Fud-Men miało miejsce we wrześniu br. Kilka dni później zaczęto w nim realizować bieżące zlecenia. W pierwszym kwartale użytkowania maszyny, w niewielkim stopniu przeważały prace wykonywane na podłożach sztywnych. „Stanowiły one ok. 60% zleceń realizowanych przez Jeti Tauro – potwierdza Krzysztof Maciejewski. – Pozostałe 40% to głównie produkty bazujące na płótnie canvas, wykonywane w trybie rolowym”.
„Poza realizacjami wykorzystującymi typowe podłoża – jak MDF, pleksi czy canvas – wykonujemy też pierwsze prace na bazie innych, niestandardowych materiałów, które można zadrukować” – dodaje Jarosław Fudała. Wkrótce po wdrożeniu maszyna zaczęła pracować na trzy zmiany, zaś wykonywany w niej asortyment już niebawem będzie można zobaczyć na półkach sklepowych IKEA na całym świecie. „Jeżeli chodzi o pewną jego część, jesteśmy jedynym dostawcą dla tego koncernu w skali globalnej. Tym większa odpowiedzialność spoczywa zarówno na nas, jak i na użytkowanych przez nas rozwiązaniach, które muszą gwarantować pełną niezawodność i ciągłość produkcji. Cieszymy się, że po stronie naszych partnerów z firmy Agfa Graphics jest tego pełna świadomość” – dodaje Krzysztof Maciejewski.

Mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak – regionalny szef sprzedaży Agfa Graphics: „Wdrożenie pierwszego w Polsce plotera Jeti Tauro to duże wydarzenie dla naszej firmy. Jesteśmy bowiem jednym z pierwszych krajów Europy, gdzie maszyna ta – absolutna nowość z roku 2015 – została uruchomiona. Na uwagę zasługuje także jego pierwszy użytkownik – firma Fud-Men. Specyfika jej produkcji, zobowiązania terminowe i jakościowe względem strategicznego partnera wymagają inwestowania w rozwiązania najwyższej klasy: niezawodne, wydajne i oferujące maksymalną jakość oraz elastyczność. Cieszymy się, że nasza oferta sprostała tym restrykcyjnym wymaganiom”.
Przemysław Arabski – szef działu inkjetowego Agfa Graphics, dodaje: „Wdrożenie plotera Jeti Tauro w firmie Fud-Men to jeden z naszych największych tegorocznych sukcesów sprzedażowych w Polsce. Rok 2015 był dla polskiego działu inkjetowego naszej firmy niezwykle udany – pracę w rodzimych firmach rozpoczęły pierwsze egzemplarze wszystkich nowych modeli, jakie pojawiły się w ofercie Agfa Graphics na przestrzeni ostatnich miesięcy, m.in. Jeti Tauro i Jeti Mira. Instalujemy również coraz więcej zaawansowanych urządzeń z serii Anapurna opatrzonych symbolem „i”. Warto podkreślić bardzo duże zainteresowanie i kontrakty podpisywane na maszyny Jeti Tauro, której pierwszy egzemplarz trafił do firmy Fud-Men. Mamy nadzieję, że wdrożenie to przyczyni się do jej dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów rynkowych”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności