W ostatnim czasie w drukarni Granpak z Andrychowa rozpoczęła pracę wielkoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa KBA Rapida 145-5+L ALV3, wyposażona w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. To kolejne rozwiązanie technologiczne marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydowała się ta dynamicznie rozwijająca się firma. Przed dwoma laty zakupiła ona pełnoformatową maszynę KBA Rapida 105-6+L ALV2. Dzięki nowej inwestycji jej potencjał znaczącą się zwiększył, umożliwiając sprawną i terminową obsługę klientów w zakresie produkcji opakowań kartonowych.
Drukarnia z Andrychowa to kolejny polski zakład poligraficzny, który po udanych doświadczeniach z pierwszą maszyną Koenig & Bauer ponownie zdecydował się na rozwiązanie tego niemieckiego producenta. „Zakup maszyny KBA Rapida 145 był ostatnim krokiem do stworzenia pełnej linii produkcyjnej w formacie B0 – mówi Mariusz Korczak, współwłaściciel firmy Granpak. – Inwestycja została zrealizowana przede wszystkim z myślą o zleceniach wysokonakładowych oraz opakowaniach o dużym formacie. W Polsce jest tylko kilka drukarń, które mogą wykonywać tego typu prace z jednoczesną możliwością lakierowania in-line. Nasza dodatkowa przewaga rynkowa wynika z faktu, że wszystkie operacje następujące po procesie drukowania są obecnie realizowane na terenie jednego zakładu. Posiadanie pełnej linii produkcyjnej, przede wszystkim zaś maszyny w formacie B0, to czynnik pozwalający nam być o krok przed konkurencją”.
Dostarczona do drukarni Granpak pod koniec ub.r. maszyna to KBA Rapida 145-5+L ALV3, umożliwia zadrukowywanie podłoży drukowych o grubości do 1,6 mm. Z myślą o obsłudze wyższych stosów, maszyna została podniesiona o 420 mm. Poza pięcioma zespołami drukującymi, posiada wieżę lakierującą, umożliwiającą zamienną aplikację lakierów dyspersyjnych i UV, w trybie in-line. Wyposażona została m.in. w: system nakładania bez marki bocznej SIS, system automatycznej zmiany form drukowych, system termostatowania zespołów farbowych, energooszczędne systemy suszenia KBA VariDry Blue IR/TL/UV oraz wysoko zautomatyzowane systemy kontrolno-pomiarowe – ErgoTronic ColorControl, ErgoTronic Lab (z możliwością generowania protokołów z wykonanych pomiarów) i ErgoTronic ACR. Na te ostatnie rozwiązania technologiczne Mariusz Korczak zwraca szczególną uwagę: „W naszych działaniach kładziemy duży nacisk na utrzymanie wysokiej, a przede wszystkim stabilnej jakości produktów. Stąd decyzja, zarówno w przypadku pierwszej jak i drugiej maszyny Koenig & Bauer, o wyposażeniu ich w zaawansowaną technologię kontrolno-pomiarową. Systemy, zainstalowane w modelu KBA Rapida 105, okazały się strzałem w dziesiątkę. Pozwoliły nam na redukcję kosztów, podniesienie wydajności, obniżenie ilości reklamacji, a co za tym idzie – zwiększenie zaufania w oczach klientów, dla których wysoka jakość i terminowość zleceń to kwestie priorytetowe. Rozbudowane systemy kontrolno-pomiarowe to niezbędne elementy całego procesu i bardzo duży atut w pozyskiwaniu nowych zleceniodawców. Biorąc to pod uwagę, było oczywistym, że podobnej klasy rozwiązania powinny znaleźć się także w wyposażeniu drugiej naszej maszyny, tym razem w formacie B0”.
Współwłaściciel firmy Granpak podkreśla, że czynnik ten był jednym z kluczowych przy podejmowaniu decyzji o wyborze jej dostawcy: „Bazując na dotychczasowych doświadczeniach z maszyną KBA Rapida 105, mogliśmy mieć pewność co do jakości i niezawodności sprzętu. Jednak równie ważne było zapewniane przez dostawcę profesjonalne wsparcie techniczne i posprzedażowe przez cały okres jej eksploatacji. Z firmą KBA CEE i jej serwisem współpracujemy od kilku lat i śmiało możemy ten czas określić jako satysfakcjonujący dla obydwu stron. Cenimy sobie jej fachowe doradztwo, sprawną obsługę posprzedażową i wykwalifikowany serwis lokalny. To wszystko zdecydowało, że przy zakupie maszyny w formacie B0 wybór ponownie padł na Koenig & Bauer”.
W maszynie KBA Rapida 145 realizowane są wysokoprzetworzone opakowania kartonowe, wykonywane dla licznych klientów z Polski oraz – coraz częściej – z zagranicy. „Powiększony format to istotna karta przetargowa przy pozyskiwaniu kontrahentów spoza naszego kraju – potwierdza Mariusz Korczak. – Oznacza on z jednej strony wyższe moce przerobowe, z drugiej zaś – szybszą realizację zleceń. Udział klientów zagranicznych w naszych obrotach systematycznie rośnie i mamy nadzieję, że wzrost ten zostanie utrzymany także w kolejnych latach”.
Podobnie jak wcześniej zakupiona maszyna, nowa KBA Rapida 145 pracuje w – wybudowanej w ramach kompleksowego planu inwestycyjnego – hali produkcyjnej o powierzchni 4,5 tys. m2, dostosowanej do wytwarzania opakowań, mających bezpośredni kontakt z żywnością. „Nasza firma wciąż się rozwija. Rozbudowujemy dział marketingu, często bierzemy udział w targach branżowych, zwłaszcza zagranicznych. W najbliższych planach mamy m.in. wdrożenie nowego systemu obsługi produkcji” – podsumowuje Mariusz Korczak.
Jan Korenc, prezes KBA CEE, dodaje: „Decyzja właścicieli firmy Granpak o kolejnej inwestycji w technologię Koenig & Bauer to dla nas powód do satysfakcji. Zwłaszcza, że po pozytywnych doświadczeniach z maszyną pełnoformatową tym razem wybór padł na rozwiązanie uzupełniające kompleksową linię produkcyjną firmy w formacie B0. Cieszymy się, że doceniła ona jakość maszyn KBA Rapida oraz fachowość naszego lokalnego zespołu serwisowego. Mamy nadzieję, że ta nowa inwestycja przyczyni się w dużym stopniu do dalszej ekspansji rynkowej firmy Granpak”.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com