Nowoczesny i elastyczny sektor druku opakowań giętkich musi spełniać coraz wyższe wymagania nie tylko w zakresie wzornictwa ale również odnośnie warunków technicznych procesu drukowania. Niezbędne są tu takie cechy jak doskonała jakość w zakresie odtwarzania drobnych rastrów, wysokie tempo produkcji i łatwość stosowania w połączeniu z gwarancją wysokiej siły laminacji. Część wyszukanych wymagań jak np. sterylizacja w połączeniu z różnorodnością stosowanych laminatów była jednak do tej pory nie do spełnienia we fleksografii a jedynie we wklęsłodruku.
Hubergroup opracował właśnie nową serię farb GECKO PLATINUM w ramach znanej rodziny farb fleksograficznych i wklęsłodrukowych Gecko. Z tej okazji 25 października w siedzibie producenta maszyn Windmöller & Hölscher w niemieckim Lengerich odbyła się prezentacja farb w procesie druku w obecności ok. 100 klientów z całego świata.
Dotychczasowe klasyczne farby z serii Gecko bazowały na spoiwie nitrocelulozowym, natomiast nowa seria farb oparta jest na spoiwie z PU (poliuretanu). Farby ze spoiwem z nitrocelulozy doskonale nadają się do produkcji opakowań produktów suchych. Niestety niska stabilność nitrocelulozy nie pozwalała na wykorzystywanie tego typu farb do wysokich temperatur np. podczas procesu sterylizacji. Dotychczas do tego typu zleceń stosowano farby na bazie PVC (polichlorku winylu) lub PVB (poliwinylobutyralu), które nie mogły lub mogły w bardzo ograniczonym zakresie być stosowane we fleksografii. Ponadto właściciele marek coraz częściej domagali się spoiw bez zawartości chloru.
Dostępność wysokiej jakości farb do sterylizacji umożliwia technologii flekso walkę o nowe horyzonty. To właśnie farby Gecko Platinum otwierają nowe szanse rynkowe dla myślących o przyszłości drukarzy fleksograficznych w obszarach, które dotychczas były zarezerwowane dla wklęsłodruku.
Na podstawie informacji firmy hubergroup Polska Sp. z o.o.