Epson, światowy lider technologii i innowator, w przyszłym roku po raz pierwszy w Europie zaprezentuje system PaperLab. PaperLab to pierwszy na świecie kompaktowy biurowy system do wytwarzania nowego papieru z bezpiecznie rozdrobnionego papieru makulaturowego przy użyciu minimalnej ilości wody.
Koncepcja PaperLab zostanie przedstawiona w Europie po raz pierwszy na targach CeBIT (Hanower, 20–24 marca) w ramach prezentacji najnowszej innowacyjnej, kompaktowej, ekologicznej i wysoce precyzyjnej technologii firmy Epson. Prezes firmy Epson, Minoru Usui, będzie gościem podczas CeBIT, gdzie zaprezentuje PaperLab jako element gamy najnowszych innowacyjnych technologii biurowych firmy Epson.
„Wraz z wprowadzeniem na rynek systemu PaperLab Epson stawia sobie za cel opracowanie wysoko innowacyjnej, ekologicznej technologii, która na zawsze zmieni przyzwyczajenia i procesy w miejscu pracy. PaperLab przetwarza na sucho biurowy papier makulaturowy, tworząc tym samym biurowy „eko-system”, który redukuje emisje CO2 , zwiększa oszczędności związane ze zbieraniem, utylizacją i logistyką, zapewnia bezpieczną utylizację poufnych dokumentów i oszczędza wodę, która podczas tradycyjnego recyklingu jest zużywana w ogromnych ilościach” - mówi Minoru Usui, prezes firmy Epson.
Już niedługo PaperLab będzie dostępny w Japonii. Dzięki tej technologii firmy będą mogły samodzielnie produkować papier w różnych rozmiarach i rodzajach, oraz o różnej grubości, od papieru biurowego i wizytówkowego, po papier kolorowy, a nawet pachnący. Harmonogram wdrożeń w pozostałych regionach nie jest jeszcze znany.
„W ramach dążenia do zrównoważonego rozwoju opracowaliśmy strategię zatytułowaną „Wizja ekologiczna 2050”, zgodnie z którą do roku 2050 Epson ograniczy o 90% emisję CO2 związaną z usługami i produktami marki w całym cyklu ich życia” – powiedział Usui. „W międzyczasie Epson wdraża liczne inicjatywy środowiskowe zgodne z założeniem Epson 25 Corporate Vision, obierając tym samym kurs na długofalowy zrównoważony rozwój w zakresie czterech głównych zagadnień: produktów, produkcji, ekologicznego społeczeństwa i nowych perspektyw. W ramach zmiany optyki z „firmy biznesowej” na „firmę społeczną” celem firmy Epson jest zapewnienie klientom wydajnych, kompaktowych i precyzyjnych technologii.”
Epson poczynił wielkie kroki w kierunku zmniejszenia negatywnego oddziaływania produktów i procesów produkcji na środowisko. Dane pokazują, że w roku fiskalnym 2015 firmie udało się zredukować emisje CO2 o 43%, emisje odpadów o 33%, a zużycie wody — o 55%.
Główne cechy PaperLab
Zazwyczaj papier przetwarzany jest w ramach skomplikowanego procesu, wymagającego przetransportowania papieru makulaturowego z biura do specjalistycznych zakładów recyklingowych. Dzięki PaperLab ten proces zostanie skrócony i będzie odbywać się w biurze.
Obecnie firmy zmuszone są do korzystania z usług podwykonawców, którzy profesjonalnie utylizowali poufne dokumenty, lub tworzyły komórki zajmujące się ich niszczeniem. Z PaperLab utylizacja będzie mogła odbywać się na miejscu, bez konieczności przekazywania dokumentów zewnętrznym podwykonawcom. PaperLab rozkłada dokumenty na włókna papieru, aby całkowicie zniszczyć zawarte w nich informacje.
Użytkownicy, w zależności od potrzeb, będą mogli produkować różne rodzaje papieru w rozmiarach A4 i A3 o różnej grubości, od papieru biurowego i wizytówkowego, po papier kolorowy, a nawet pachnący.
PaperLab wytwarza papier bez użycia wody. Zwykle do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba około kubka wody. Uwzględniając to, jak cennym surowcem jest woda, zdecydowano o zastosowaniu suchego procesu produkcji.
Ponadto recykling papieru w biurze znacznie skraca i upraszcza ten proces. Użytkownicy nie będą musieli kupować tyle nowego papieru, a wynikające z transportu emisje CO2 ulegną redukcji.
Technologia PaperLab
Kompaktowe, energooszczędne i wysoce precyzyjne technologie firmy Epson pozwalają produkować niewielkie, wydajne pod względem energetycznym produkty o dużej dokładności i wydajności. W związku z faktem, że rozwiązania do druku marki Epson są obecne w sektorach: konsumenckim, biurowym, komercyjnym i przemysłowym, wiedza firmy w zakresie tuszów oraz nośników, jak również zdolność do produkcji niezawodnych, trwałych i stabilnych systemów są na bardzo zaawansowanym poziomie. Ponadto, z myślą o rozwiązaniu PaperLab, firma Epson opracowała eliminującą użycie wody technologię Dry Fiber Technology.
Dry Fiber Technology składa się z trzech niezależnych technologii: włóknowania, łączenia i formowania.
Włóknowanie
Oryginalny mechanizm, w którym papier makulaturowy przekształcany jest w długie i cienkie poszarpane włókna. Ten proces skutkuje natychmiastowym i całkowitym zniszczeniem poufnych dokumentów. Ponieważ PaperLab nie wykorzystuje wody, nie jest wymagane doprowadzenie instalacji hydraulicznej. W połączeniu z niewielkim rozmiarem ułatwia to instalację systemu na zapleczu lub w pomieszczeniu gospodarczym.
Łączenie
Materiał w formie włókien można wzbogacić o całą gamę różnych substancji wiążących dla zwiększenia poziomu wytrzymałości lub białości papieru, nadaniu mu barwy, zapachu, właściwości ognioodpornych lub innych, zależnie od przeznaczenia nośnika.
Formowanie
Użytkownicy będą mogli produkować papier w rozmiarach A4 bądź A3 oraz papier wizytówkowy — wszystko dzięki technologii umożliwiającej kontrolę gęstości, grubości i formatu papieru.
Celem firmy Epson jest pomoc klientom w zwiększeniu ich wydajności operacyjnej poprzez udostępnienie szybkich, energooszczędnych biznesowych drukarek atramentowych, zapewniających niski koszt wydruku strony. Wykorzystanie systemu PaperLab do przetwarzania zużytego papieru sprawi, że biura całkowicie zmienią swoje myślenie o papierze.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć prezentacje filmową.
Na podstawie informacji firmy Epson