Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 4. kwartał ub.r. i za cały rok 2016. Był on kolejnym etapem procesu transformacji skandynawskiej firmy, która z powodzeniem realizuje strategię przekształcania się w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych. Przyniósł on m.in. uruchomienie zakładu produkującego tekturę litą w Beihai (Chiny), a także dalszy wzrost dostaw realizowanych przez celulozownię w Montes del Plata (Urugwaj) i zmodernizowaną fabrykę tektury kraft w Varkaus (Finlandia). Kierownictwo Stora Enso zakłada, że w 1. kwartale 2017 roku zarówno przychody ze sprzedaży jak i zysk operacyjny EBIT utrzymają się na poziomie z ostatnich trzech miesięcy ub.r.
„Rok 2016 był ważnym, milowym krokiem w procesie naszej transformacji – pisze w specjalnym komunikacie do akcjonariuszy i klientów Karl-Henrik Sundström, CEO koncernu Stora Enso. – Zakończyliśmy w nim dużą część kompleksowego programu inwestycyjnego, przez cały czas koncentrując się na obsłudze naszych klientów i dostarczaniu im innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu jesteśmy odpowiednio przygotowani zarówno na rok 2017 jak i na kolejne lata”.
Wyniki za 4. kwartał 2016
Przychody ze sprzedaży Stora Enso w ostatnich trzech miesiącach 2016 r. wyniosły 2,438 mld euro, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Jednak wyłączając przeżywający strukturalne spadki dział papierów graficznych, sprzedaż wzrosła o 4,5%, głównie dzięki coraz większym dostawom tektury kraft, realizowanym przez zakłady Varkaus oraz tektury litej wytwarzanej w Beihai. Zysk operacyjny wyniósł w 4. kwartale ub.r. 191 mln euro, co oznacza spadek rzędu 21,1%. To efekt najniższych w historii cen celulozy, która stanowi główne źródło przychodów działu Biomaterials, wyższych niż planowano kosztów uruchomienia produkcji w Beihai oraz awarii elektrowni w zakładach Enocell. Marża zysku operacyjnego EBIT wyniosła w omawianym okresie 7,8% (przy 9,7% przed rokiem).
Stora Enso odnotowała w nim natomiast bardzo solidne przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej. Wyniosły one 461 mln euro, co oznacza wzrost o ponad 10% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2015 r. Wartość przepływów gotówkowych po odliczeniu wydatków inwestycyjnych wyniosła z kolei 240 mln euro (przy 75 mln euro przed rokiem).
„Ostatni kwartał ubiegłego roku to okres dalszego rozruchu zakładów w Beihai, które nie tylko zwiększają sprzedaż, ale też stale podnoszą jakość wytwarzanych tu wyrobów – kontynuuje Karl-Henrik Sundström. – Zmianie uległy natomiast plany związane z budową celulozowni działającej w ramach naszej chińskiej fabryki. Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie pozyskać odpowiednią ilość tego produktu (niezbędną dla działania zakładów Beihai) z rynku bądź też wykorzystując globalną sieć dostaw tego surowca, funkcjonującą w ramach Stora Enso”. Warto dodać, że w 4. kwartale w Beihai ruszyła produkcja bielonej masy chemotermomechanicznej (BCTMP). Kierownictwo Stora Enso zakłada, że fabryka osiągnie rentowność w 1. kwartale 2018 roku.
Nieustanny proces transformacji
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com