Sześć przemysłowych ploterów będzie czekało w centrum demonstracyjnym Artemis w Opolu, podczas dni z wielkoformatowymi technologiami druku. Kto jeszcze się nie przekonał o jakości tych niedrogich urządzeń, będzie miał okazję już na początku lipca.
Opolski dystrybutor zaprezentuje najpopularniejsze modele swoich urządzeń:
• Artemis Orion – flatbed UV 2.5 x 1.25 m
• Artemis KM 3208 – ploter solwentowy o szerokości 3.20 m drukujący 100 m2/h
• Artemis KM 3228 – ploter solwentowy o szerokości 3.20 m drukujący 160 m2/h
• Artemis 1621 – ploter eko-solwentowy o szerokości 1.60 m
• Artemis 1621 LED – ploter LED-UV o szerokości 1.60 m
• Artemis BDR 2030 – ploter laserowy o obszarze roboczym 2x3 m
Ploter Artemis Orion UV
Technologia UV to daje wiele możliwości. O ile w branży reklamowej jest dobrze znana, o tyle w przemyśle można ją wciąż zastosować w wielu miejscach. Zadruk kaloryfera, druk na szkle witraży, panele, elementy maszyn, drewno udające kamień i na odwrót. Wystarczy pomysł, aby znaleźć swoją niszę. Mówi Michał Pytel z działu ploterów.
Z pomocą przychodzi Artemis Orion. Jest to stołowy ploter o wysokiej precyzji i jakości druku na materiałach płaskich. Rozdzielczość 2880 dpi przy kropli 6, 9 lub 14 pl (w zależności od potrzeb i wymagań klienta) pozwoli na precyzyjny druk na szkle, drewnie, kamieniu, metalu, tworzywach, itd.
Wysoka prędkość druku do 80 m2/h pozwoli na druk standów, reklam zewnętrznych, opakowań i szyldów w dużych nakładach. Na pokładzie drukarki może się znaleźć od 4 do 12 głowic Konica Minolta 1024i.
Artemis Orion umożliwia zadruk materiałów o ciężarze do 300 kg. Grubość nośnika może sięgać 10 cm a jego rozmiar maksymalny w zależności od modelu 2.50 x 1.25 lub 3.05 x 2.05. Ploter Artemis Orion można doposażać także w system rolowy. Druk na materiałach płaskich odbywa się z wykorzystaniem funkcji automatycznego pomiaru grubości medium.
Tak duży ploter może być obsłużony przez jednego operatora dzięki kilku ułatwieniom, m.in. funkcji odwróconego podsysu o wydajności 35 kg na metr kwadratowy, automatycznemu systemowi pozycjonowania z bolcami. Każda z 8 niezależnych stref podsysu jest uruchamiana z poziomu pulpitu sterowania wyposażonego w komputer z oprogramowaniem.
Ciekawą funkcją jest technologia druku przeplatająca kolejne zadrukowane pasy grafiki, co eliminuje paskowanie wydruków. W jednym przebiegu ploter może zadrukować aż 5 warstw atramentu. Ploter posiada także listwę dejonizującą produkcji amerykańskiej. Na karetce zainstalowane są 2 angielskie lampy UV Integration. Urządzenie posiada stabilną i wzmacnianą konstrukcję a ciężar jednostki wynosi ponad 2 tony. Warto zwrócić uwagę na łatwą obsługa plotera przez jednego operatora. Funkcja „poduszki powietrznej” czyli tak zwany odwrócony podsys ułatwia położenie ciężkich materiałów na stole roboczym plotera.
Artemis 1621 LED-UV
Jesteśmy świadkami rozwoju technologii LED-UV, która to jest kolejnym etapem ewolucji „tradycyjnej” technologii UV. Dzięki nowoczesnym atramentom możliwe jest już zadrukowywanie nie tylko płaskich nośników ale i miękkich, delikatnych materiałów jak na przykład podświetlane backlity i membrany. Coraz częściej wydruki w tej technice wypierają więc grafiki powstające na ploterach eko-solwentowych, gdyż z powodzeniem można zadrukować tradycyjny nośnik typu: baner, folia, papier. Mówi Mariusz Bernard, specjalista technologii UV marki Artemis.
Za przyszłością tego rozwiązania przemawia więc brak potrzeby suszenia wydruków, bowiem atrament jest utrwalony w momencie zadruku za pomocą lamp LED-UV. Rozciągliwość i elastyczność tuszu, brak pęknięć, możliwość składania i łączenia wydruków to kolejne atuty. Dzięki wydrukom gotowym do użytku po ściągnięciu z plotera oszczędzamy także czas a co za tym idzie koszty. Atramenty LED-UV są także w pełni ekologiczne, bezzapachowe, cechują się brakiem lotnych związków organicznych, nie generują ozonu. Sama technologia jest także ekonomiczna gdyż lampy LED-UV pobierają znikome ilości energii i charakteryzują się wydłużoną żywotnością, przez co wielokrotnie rzadziej się je wymienia.
Plotery Artemis serii KM 32xx
Solwent solwentowi nie równy. Ten prawdziwy, trwały, jest nadal w cenie gdyż gwarantuje, że wydruki zewnętrzne nie wyblakną w pół sezonu. Co więcej to najtańsza technologia wielkoformatowego zadruku cyfrowego. Mówi Marek Mróz, specjalista ds. druku i oprogramowania.
Przedstawicielem solwentowych drukarek wielkoformatowych, jest prawdziwy „demon prędkości” – Artemis KM 32xx. Podczas Dni Otwartych prezentowane będą 2 modele tej serii. Szybszy z nich, oparty jest 8 głowic Konica Minolta 1024, a jego realna prędkość zadruku sięga 160 m2/h. W konfiguracji z 8 głowicami 512i ta maszyna osiąga produktywność na poziomie 260 m2/h!
Nie są to prędkości marketingowe a rzeczywiste. Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów demonstrujących osiągi Artemisów KM 32xx a najlepiej sprawdzenia ich na żywo na naszych Dniach Otwartych. Mówi Marek Mróz.
Dodatkowymi atutami ploterów serii KM 32xx są wysokiej jakości japońskie i amerykańskie podzespoły, niespotykana na rynku stabilność pracy, bardzo dobry stosunek jakości do ceny i niska cena oryginalnych atramentów. Dowodem z kolei grubo ponad setka instalacji w Polsce.
Plotery serii KM mają możliwość zadruku roli o szerokości 320 cm jak również 2 lub 3 węższych rolek równolegle. Drukują one w palecie CMYK atramentami twardo- lub eko-solwentowymi (do wyboru w zależności od charakteru produkcji).
Drukarki serii KM cechują się łatwą obsługa i konserwacją. W ploter wbudowana jest stacja robocza z panelem sterowania. Za obsługę odpowiada oprogramowanie PhotoPrint. Kontynuuje ekspert ploterów Artemis.
Jak widać można połączyć „dobre” i „tanie”. Kto się jeszcze nie przekonał na kwietniowych Dniach Otwartych, będzie miał kolejną szansę już 6 lipca.
www.artemisprinters.eu
www.atrium.com.pl