Zapraszamy na obronę rozprawy doktorskiej mgr inż. Agnieszki Jurkiewicz pt. „Analiza zagadnienia kontaktowego w zespole drukującym maszyny offsetowej”, która odbędzie się dnia 30 czerwca 2017 r. (piątek) o godzinie 11.00 w sali 129 w gmachu NT przy ul. Narbutta 85.
W pracy opisano matematycznie problem kontaktu pomiędzy wałkami i cylindrami w drukującej maszynie offsetowej oraz nakreślono wpływ zmiany ciśnienia pomiędzy tymi cylindrami na jakość odbitek. Metodyka badań łącząca dwa obszary nauki, jakimi są mechanika i poligrafia oraz metody badawcze takie jak eksperyment i analiza matematyczna wskazują na interdyscyplinarność pracy. Na podstawie przeglądu literatury zgromadzono dane dotyczące zalecanych wartości ciśnienia, ugięcia (deformacji, ściśnięcia) obciągu i szerokości strefy kontaktu. Przedstawiono wyprowadzenie analityczne wzoru na zależność zbliżenia wałków jednorodnych (zmniejszenie odległości miedzy osiami wałków) od szerokości strefy kontaktu i siły dociskającej te wałki w ich osiach, uwzględniającego dane materiałowe wałków, takie jak moduł sprężystości i współczynnik Poissona. Następnie opisano eksperyment dotyczący pomiaru szerokości strefy kontaktu i zbliżenia dwóch wałków farbowych.
Na podstawie tego eksperymentu wyprowadzono wzór analityczno-empiryczny na zależność zbliżenia dwóch wałków, z których jeden jest całkowicie metalowy, a drugi posiada metalowy rdzeń pokryty warstwa gumy, od szerokości strefy kontaktu również uwzględniający wspomniane parametry wałków. W dalszej części pracy przedstawiono badania dotyczące wpływu zmiany głębokości ugięcia obciągu w strefie kontaktu cylindra dociskowego z pośrednim oraz badania dotyczących wpływu zmiany głębokości ugięcia obciągu w obu strefach kontaktu pomiędzy trzema cylindrami – jednocześnie pomiędzy cylindrem formowym a pośrednim i dociskowym a pośrednim – na parametry odbitek związane z dokładnością odwzorowania punktów rastrowych. Zmierzono wiele parametrów jakościowych odbitek i dla niektórych – dla gęstości optycznej cząstkowej i dla średnic punktów rastrowych – wykonano także obliczenia statystyczne.
Nowością w pracy poza jej interdyscyplinarnością jest wyprowadzenie wspomnianych wzorów analitycznego i analityczno-empirycznego na zbliżenie dwóch wałków. Kolejną nowością jest opracowanie metody zbadania wpływu zmiennego ugięcia obciągu w strefach kontaktu pomiędzy cylindrami zespołu drukującego na parametry odbitek związane z dokładnością odwzorowania punktów rastrowych. Metoda ta jest niezależna od zmiany warunków drukowania spowodowanej koniecznością zatrzymania maszyny w celu zmiany głębokości ugięcia obciągu i ponownego jej uruchomienia. Oryginalnym osiągnięciem rozprawy jest podanie, na podstawie przeprowadzonych badań, zakresu ugięcia obciągu, dla którego nie następuje znacząca zmiana parametrów odbitki związanych z dokładnością odwzorowania punktów rastrowych zarówno przy drukowaniu na papierze niepowlekanym, jak i powlekanym.
Na podstawie informacji ZTP WIP PW