W świecie, który napędzają nowoczesne technologie, edukacja również musi podążać ścieżką innowacyjności. Aby pokazać, jak pozytywny wpływ na przekazywanie wiedzy młodzieży mogą mieć nowoczesne technologie, Canon ufundował zestaw cyfrowych rozwiązań do zastosowań dydaktycznych dla gdyńskiej Szkoły Podstawowej nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Uroczysta inauguracja projektu „Cyfrowa Klasa Canon”, której honorowym gościem był m.in prezydent miasta Gdyni – Wojciech Szczurek – odbyła się 16 maja.
Z raportu „Polska szkoła w dobie cyfryzacji. Diagnoza 2017” przygotowanego przez Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, PCG Edukacja oraz Librus Sp. z o.o. wynika, że aż 70% ankietowanych (nauczyciele, uczniowie, rodzice) uważa wpływ nowych technologii na podniesienie atrakcyjności prowadzonych lekcji i ich skuteczność za dobry lub bardzo dobry. Jednocześnie połowa ankietowanych przyznaje, że w ich placówce nie są wykorzystywane żadne cyfrowe technologie.
Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i uczniów, Canon Polska ufundował jednej z gdyńskich szkół podstawowych szeroką gamę nowoczesnych produktów wspierających procesy dydaktyczne. Została ona wyposażona m.in. w projektory cyfrowe, drukarki, kalkulatory oraz dodatkowe akcesoria. Zestaw ten uzupełnia 90-calowa tablica interaktywna ufundowana przez firmę Mentor. Na potrzeby szkoły, Canon wyposażył także szkolne koło fotograficzne, które otrzymało dwie lustrzanki z zestawem obiektywów, lampę błyskową oraz aparat kompaktowy. Łączna wartość wszystkich urządzeń wyniosła blisko 40 tys. zł.
„Jeśli chcemy, aby młodzi ludzie, którzy za kilka czy kilkanaście lat wejdą na rynek pracy, byli dobrze przygotowani do nowoczesnych standardów i potrafili kreatywnie wykorzystać dostępne, cyfrowe rozwiązania, musimy ich do tego przygotować i motywować od najmłodszych lat” – mówi Dorota Haase, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta w Gdyni. „Dlatego szkoła nie może być wyspą, którą omijają nowoczesne technologie. Nowoczesna szkoła XXI wieku powinna nie tylko aktywnie włączyć się w nurt cyfrowej transformacji, ale także znaleźć się w awangardzie zmian, aby odpowiednio przygotować swoich uczniów do życia w świecie, w którym cyfrowa zmiana już się dokonała. Jestem więc przekonana, że projekt przeprowadzony w naszej szkole dzięki firmie Canon będzie miał niebagatelne znaczenie dla przyszłości naszych uczniów i ich przygotowania do realizacji przyszłych zadań, zarówno na kolejnych etapach edukacji, jak i na rynku pracy”.
„Naszym marzeniem, jako firmy dostarczającej innowacyjne cyfrowe rozwiązania obrazowania jest to, aby każda szkoła dysponowała sprzętem porównywalnej klasy, co przekazany gdyńskiej placówce” – mówi Łukasz Gąsior, Senior Sales Manager, Canon Polska. „Dzięki temu przyszłe kadry, wkraczające na rynek pracy, będą dobrze przygotowane do kreatywnego wykorzystania cyfrowych rozwiązań w swoich codziennych zadaniach, a to będzie miało przełożenie na rozwój polskiej gospodarki. Cyfryzacja bowiem jest warta tyle, ile człowiek, który potrafi korzystać z cyfrowych rozwiązań. Jeśli nowości technologiczne będą budzić obawę lub opór, na niewiele się zdadzą. Jesteśmy przekonani, że sposobem na ich przezwyciężenie jest oswajanie młodych ludzi z technologią od najmłodszych lat edukacji. I właśnie temu służy zrealizowany przez nas projekt”.
Pomysłodawcą wyposażenia przez Canon pracowni w gdyńskiej placówce jest Pani Ewa Krym, Radna Miasta Gdynia, oraz stowarzyszenie Friends Academy Innovative Share, którego Sekcja Edukacyjna od wielu miesięcy współpracuje z Miastem Gdynia i gdyńskimi szkołami w projekcie „Nowoczesna Edukacja” opracowanym przez Stowarzyszenie.
Na podstawie informacji firmy Canon Polska Sp. z o.o.