Sztuka papieru w zbiorach Muzeum PapiernictwaPoprzedni artykuł 

W roku 2017 powstała w Muzeum profesjonalna Galeria Sztuki Papieru wraz z multimedialną prezentacją, będącą dopełnieniem odbywających się w tej samej przestrzeni wystaw czasowych. Na monitorach można obejrzeć prace ponad 40 artystów z kraju i ze świata. 26 lipca 2018 roku przypada 50-lecie istnienia Muzeum. Z tej okazji po raz pierwszy zostaną zaprezentowane obiekty sztuki papieru ze zbiorów Muzeum.

Są to prace artystów, które do tej pory można było oglądać jedynie wirtualnie. Prezentacja muzealnej kolekcji, składająca się z niemal z 50 obiektów, uświadamia, jak wielkie możliwości tkwią w papierze i w jak różny sposób wykorzystują go artyści do tworzenia sztuki. Prace są bardzo zróżnicowane ze względu na techniki, w jakich powstawały. Zobaczymy tu dzieła, które w ramach europejskiego nurtu były tworzone z gotowego już papieru, często z makulatury, połączonego z innymi materiałami. Większość artystów tworzy jednak swoje dzieła z masy papierniczej. Pionierami tego nurtu byli Amerykanie: Dard Hunter – badacz, historyk, znawca papieru czerpanego oraz Douglas Howell, zwany ojcem sztuki papieru. To on odnalazł w papierze potencjał wyrazu poprzez eksperymentowanie z różnego rodzaju włóknami i barwnikami. Ta metoda daje bardzo wiele możliwości.

Pozwala ona artystom na formowanie, tworzenie swoich prac, zanim masa papiernicza stanie się papierem. W ten sposób powstają obrazy malowane pulpą papierniczą, rzeźby, reliefy… Artyści tworzący swe dzieła z masy papierniczej, wykorzystują do tego masę celulozową lub sami przetwarzają włókna roślinne. Pokaz prac powstałych z włókien roślinnych otwiera praca amerykańskiej artystki Karen Stahlecker, zatytułowana „Materia krajobrazu”. Artystka ta odegrała dużą rolę w polskim środowisku artystycznym. W latach 90., podczas stypendium w Polsce pokazała, jak z włókien roślinnych można pozyskać masę papierniczą.

Metoda ta zainspirowała wielu artystów, w tym Joannę Stokowską, która jako pierwsza przeprowadziła w Muzeum warsztaty, polegające na przetwarzaniu liści w pulpę papierową oraz Ewę Latkowską Żychską, za sprawą której w łódzkiej ASP powstała Pracownia Papieru. Wielu artystów sięga do korzeni stosując do wyrobu papieru włókna z roślin dalekowschodnich: kozo, gampi, mitsumata. Większość artystów zajmujących się sztuką papieru tworzyła lub tworzy równolegle tkaninę. Jest to zrozumiałe, ponieważ zarówno papier, jak i tkanina powstaje z włókna.

Dla niektórych papier jest tożsamy z tkaniną. Dlatego też sztukę papieru i tkaninę unikatową można określić wspólnym mianem: sztuki włókna. Nie przypadkiem najwięcej artystów tej sztuki wywodzi się z Łodzi, jako dawnego ośrodka przemysłu włókienniczego. Wystawa w Muzeum Papiernictwa jest ekspozycją przekrojową, pokazującą jak wdzięcznym tworzywem jest papier i jak wielki posiada potencjał w kreowaniu dzieł sztuki.

Można ją będzie oglądać od 28 lipca do końca 2018 roku.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności