Jedenaście lat po światowej premierze bezchemicznej gazetowej płyty fotopolimerowej, Agfa wprowadza na rynek model Avatar V-ZH, który dodatkowo nie wymaga wstępnego wygrzewania. Zdaniem producenta nowa płyta jest krokiem milowym w kontekście ekonomii i ekologii procesu wytwarzania form drukowych w drukarniach prasowych.
Avatar V-ZH bazuje na wieloletnich doświadczeniach użytkowników bezchemicznych płyt gazetowych Agfa. Technologia w niej zastosowana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wydawców i drukarń gazetowych, dążących do dalszego usprawniania realizowanych procesów produkcyjnych oraz zredukowania czynności, związanych z obsługą i konserwacją sprzętu.
W przypadku płyty Avatar V-ZH wyeliminowana została konieczność jej wstępnego wygrzewania, co wpływa na obniżenie ilości zużywanej energii oraz całkowitych nakładów ponoszonych przez drukarnię, a zarazem – redukuje miejsce zajmowane przez system CtP. Co więcej, jej zastosowanie oznacza krótszy czas rozruchu maszyny i niższą ilość generowanych odpadów. Zdaniem firmy Agfa, nowa płyta zapewnia właściwą stabilność i linearyzację podczas realizacji całego nakładu, usprawniając codzienną produkcję realizowaną przez przygotowalnię.
Jak zapewnia producent, Avatar V-ZH – po obróbce w urządzeniu czyszcząco-gumującym – cechuje bardzo wysoki poziom kontrastu, co pozwala na jej wizualną ocenę i uniknięcie pomyłek przy zakładaniu form drukowych na maszynę. Wśród innych parametrów, jakie czynią tę płytę atrakcyjnym rozwiązaniem dla współczesnych drukarń prasowych, Agfa wymienia m.in.: możliwość naświetlania i dalszej obróbki przy świetle dziennym, wysoką odporność na zadrapania oraz właściwe zachowanie i wytrzymałość w procesie drukowania (w kontekście wysokości realizowanego nakładu, przyrostu punktu, czasu narządzania itd.). Avatar V-ZH cechuje również wysoka elastyczność: może być stosowana z farbami konwencjonalnymi oraz UV w przypadku produkcji wyrobów półakcydensowych i specjalnych.
Avatar V-ZH jest kompatybilna z wysokiej jakości rastrem Arkitex Sublima. Z kolei zastosowanie oprogramowania Arkitex OptInk ma zaowocować bardziej ekonomicznym zużyciem farby, wyższą wiernością odwzorowywanej kolorystyki, krótszym czasem narządzania i redukcją ilości makulatury.
Mówi Rainer Kirschke – Marketing Manager w dziale systemów gazetowych Agfa: „Technologia bazująca na laserze fioletowym dominuje na rynku produkcji gazetowej. Na całym świecie są klienci firmy Agfa używający naszych płyt bezchemicznych od ponad dekady. Wprowadzenie na rynek modelu Avatar V-ZH to efekt naszego uważnego wsłuchiwania się w ich potrzeby i zgłaszane uwagi. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby realizowana przez nich produkcja stała się jeszcze bardziej ekonomiczna i proekologiczna”.
Avatar V-ZH jest kompatybilna ze wszystkimi naświetlarkami CtP bazującymi na technologii fioletowej, użytkowanymi obecnie w drukarniach na całym świecie. Podczas procesu obrazowania, laserowe diody wywołują polimeryzację naświetlanego obszaru. Następnie płyta jest poddawana procesowi gumowania w dedykowanym urządzeniu czyszcząco-gumującym, gdzie usuwane są elementy pokrywające obszary niedrukujące. Za finalne utrwalanie obrazu odpowiada umieszczony w sekcji suszenia zestaw diod LED.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl