W drukarni Opax z małopolskich Przytkowic rozpoczęła niedawno pracę nowa, sześciokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa Rapida 145-6+L ALV2 z wieżą lakierującą. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, zwiększyła ona potencjał drukarni o 30%, pozwalając na pozyskanie nowych klientów i zleceń z Polski oraz innych krajów Europy. Zakup został częściowo sfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Technologia uzyskiwania powłoki hydrofobowej na podłożach papierowych w druku offsetowym”.
Opax istnieje od 1995 roku i od początku specjalizuje się w produkcji opakowań tekturowych. Rozbudowane zaplecze technologiczne i logistyczne pozwala na wydajne wytwarzanie opakowań z tektur litych, kaszerowanych, z tektury falistej, jak też oklejanych maszynowo. Przez wiele lat podstawę jej parku sprzętowego – w części związanej z drukowaniem – stanowiły dwie maszyny pełnoformatowe. Jednak, jak mówi Jerzy Opyrchał – prezes firmy Opax (i – obok brata Zbigniewa – jeden z jej współwłaścicieli), zmiany zachodzące na rynku wymusiły nową inwestycję w bardziej zaawansowane rozwiązanie: „Branża opakowaniowa z roku na rok odnotowuje wzrosty, nie tylko pod względem liczby samych opakowań, ale też ich gabarytów. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom i potrzebom klientów, w naszym przypadku niezbędna stała się inwestycja w maszynę w formacie B0”.
Nowa maszyna została zakupiona z udziałem środków unijnych, w związku z czym konieczny był przetarg. Najlepszą w nim okazała się wielkoformatowa Rapida 145-6+L ALV2 marki Koenig & Bauer. Zainstalowana w marcu br. maszyna została podniesiona o 420 mm z myślą o obsłudze wysokich stosów. Wyposażona jest w pakiet CX pozwalający na zadrukowywanie podłoży kartonowych o maksymalnej grubości 1,2 mm oraz tektury falistej o grubości do 1,6 mm. Oferuje wysoki poziom automatyzacji, zapewniany przez takie rozwiązania jak: logistyka stosu (w samonakładaku i systemie wykładania), sensoryczny system nakładania bez marki bocznej – SIS, w pełni automatyczna zmiana form drukowych – FAPC, kombinacyjne urządzenie do mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych – CleanTronic, system symultanicznego mycia wałków – DriveTronic SRW oraz systemy suszenia VariDry Blue IR/TL.
Z myślą o stabilnej i precyzyjnej produkcji opakowań maszyna została wyposażona w bogate rozwiązania kontrolno-pomiarowe: ErgoTronic ColorControl – z pomiarem spektralnym umożliwiającym regulację nafarbienia w trybie online; QualiTronic ColorControl – do regulacji nafarbienia inline oraz QualityPass – system protokołowania. „Umożliwiają one realizację druku certyfikowanego, zgodnego ze standardem PSO/ISO” – mówi Damian Brózda, wiceprezes w firmie Opax.
Jak dodaje, o wygranej rozwiązania Koenig & Bauer w procedurze przetargowej zdecydowały jej jakość, prędkość i precyzja działania, które potwierdzają się obecnie przy realizacji różnorodnych prac. „Maszyna robi duże wrażenie nawet na osobach spoza branży poligraficznej – kontynuuje Damian Brózda. – Zastosowane w niej rozwiązania usprawniają pracę w bardzo dużym stopniu. Np. szybka zmiana form drukowych pozwala wykonać więcej zleceń w trakcie jednej zmiany, niż dotychczas. Z kolei pełna logistyka umożliwia nieprzerwaną realizację zleceń wysokonakładowych, np. rzędu 100 tys. arkuszy. Parametry technologiczne maszyny pozwalają na obsługę trudnych w obróbce podłoży takich jak tektura falista typu E i F”.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl