Mondi, wiodąca światowa grupa zajmująca się opakowaniami i papierami, we współpracy z producentami chemicznym BASF i COROOS, jednymi z największych europejskich firm zajmujących się ochroną owoców, warzyw i roślin strączkowych dla marek premium A i produktów marek własnych, opracowała najnowocześniejszy projekt pilotażowy. Wspólnie stworzyli woreczek, który jest bezpieczny do kontaktu z żywnością, częściowo wykonany z surowca pochodzącego z plastiku poddanego recyklingowi chemicznemu. Do tej pory recykling tworzyw sztucznych był głównie mechaniczny, ograniczając zakres tworzyw sztucznych, które można poddać recyklingowi oraz ograniczając liczbę produktów, które można wytworzyć z materiałów poddanych recyklingowi, w szczególności w związku z surowymi europejskimi przepisami dotyczącymi opakowań do żywności.
Mondi uważa, że opakowanie powinno być trwałe pod względem projektu, z wykorzystaniem papieru, jeśli to możliwe, i plastiku, gdy jest to przydatne. W celu ochrony żywności i przedłużenia okresu trwałości tworzywo sztuczne jest często najlepszym wyborem ze względu na jego właściwości barierowe. Wymagania te utrudniają stosowanie tworzywa sztucznego poddanego recyklingowi ze względu na potencjalne zanieczyszczenia i wady plastyczne, które mogą występować w warstwach, ograniczając możliwość kontaktu z żywnością. „BASF pracuje nad usprawnieniem chemicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, ponieważ umożliwi to przetwarzanie i ponowne użycie tworzyw sztucznych, które są obecnie trudne do recyklingu, takich jak mieszane tworzywa sztuczne. To prototypowe opakowanie oparte na oleju pirolitycznym pochodzącym z odpadowego plastiku pokazuje, że cykl życia plastików konsumpcyjnych, w tym opakowań wielowarstwowych, może stać się zamkniętą pętlą ”- wyjaśnił Christoph Gahn, odpowiedzialny za BASH w branży poliamidów.
Zrównoważone rozwiązania są nie tylko priorytetem dla Mondi, ale w całym łańcuchu wartości: „COROOS współpracuje w tym projekcie, ponieważ dbamy o zrównoważony rozwój i szukamy różnych opcji, aby poprawić nasz wpływ, np. poprzez użycie opakowań z materiałów pochodzących z recyklingu, materiałów opakowaniowych nadających się do recyklingu i / lub nadających się do ponownego wykorzystania ”, powiedział Elke Schroevers, kierownik marketingu COROOS. Dzięki temu rozwojowi utorowano drogę, aby odpady z tworzyw sztucznych stały się nowym zasobem elastycznych opakowań przy jednoczesnym zastępowaniu paliw kopalnych.
Próbki fizyczne zostały wyprodukowane podczas ostatniej próby liniowej przez COROOS i zostaną zaprezentowane na FachPack w Norymberdze w Niemczech w dniach 24-26 września 2019 r.
Na podstawie informacji firmy Mondi Group