Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku firma Brother przedstawia 10 liczb, które przedstawiają świat druku z zupełnie innej perspektywy.
0,0092 mm² – Tej wielkości był najmniejszy na świecie obrazek wydrukowany technologią druku atramentowego. Grafika była mniejsza niż główka od szpilki i przedstawiała błazenka – rybkę znaną z filmu „Gdzie jest Nemo?”. Obrazek zawierał 256 kolorów i został wydrukowany dzięki współpracy zespołu naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu. W 2015 r. wyczyn ten został nagrodzony wpisem do księgi rekordów Guinnessa.
5-7 – Tyle razy można poddać procesowi recyklingu papier wykorzystywany do druku biurowego. Jego zdolność do ponownego wykorzystania z czasem spada, ponieważ włókna celulozy, podczas ich przetwarzania stają się coraz krótsze i niezdolne do utworzenia jednolitego arkusza. Po około 5-7 użyciach materiał co prawda nie nadaje się do wykorzystania w biurowych drukarkach, jednak może być wykorzystywany do produkcji gazet lub kartonów na jajka.
1439 – Ten rok oficjalnie przyjmuje się na datę narodzin druku. Wtedy to Gutenberg opracował mechaniczny prasę drukarską z ruchomymi czcionkami. Jego wynalazek zagwarantował mu przydomek „ojca druku”.
1656 – To rok, w którym zaczęła się ukazywać najstarsza drukowana gazeta w Europie, holenderska, „Opregte Haarlemsche Courant”. W 1942 roku gazeta, która nadal jest wydawana, połączyła się z gazetą „Haarlems Dagblad”. Jest starsza od najstarszej, nadal wydawanej brytyjskiej gazety niedzielnej, „The Observerpk” 135 lat, francuskiego „Le Monde” o 288 lat, a hiszpańskiego „El Pais” o 320 lat.
1661 – W tym roku po raz pierwszy w Europie zostały wydrukowane papierowe banknoty. Zostały stworzone przez szwedzki bank Stokholms Banco. Banknoty zostały sprowadzone na „stary kontynent” przez odkrywców podróżujących na Daleki Wschód jak, chociażby Marco Polo.
1867 - liczba kolorów w systemie pantone, które mogą być wykorzystane w poligrafice. Pokazuje to, jak daleko technologia druku posunęła się do przodu od czasu czarno-białej prasy. Od początku XXI wieku firma Pantone corocznie w grudniu ogłasza jaki kolor będzie kolorem przewodnim w przyszłym roku. Kolorem w 2019 roku jest Living Coral (numer pantone 16-1546).
1869 r. – Wydrukowano w Austrii pierwszą pocztówkę. Ówczesne kartki były bardzo podobne do tych, które wysyłamy dziś. Przedstawiały wizerunki zabytków, krajobrazów, a także śmieszne ilustracje. Pomimo postępującej cyfryzacji wszystkich dziedzin życia, uważa się, że na całym świecie nadal wysyła się ponad 2 miliardy pocztówek rocznie.
2500 p.n.e. – Około tego roku po raz pierwszy został wynaleziony atrament. Co ciekawe pojawił się on jednocześnie w Starożytnym Egipcie i Starożytnych Chinach. Pierwsze tusze były tworzone z ograniczonych materiałów, w tym sadzy z dymu drzewnego, tłuszczu zwierzęcego, które zagęszczaną żelatyną ze skór i kości.
12 milionów – To największy nakład pierwszego wydania książki w historii. Tytuł ten należy do światowego bestsellera „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, który ukazał się w 2007 roku. Powieść pobiła światowy rekord liczby sprzedanych egzemplarzy w ciągu 24 godzin od jej wydania.
5 miliardów – Liczba sprzedanych i rozdystrybuowanych egzemplarzy najczęściej drukowanej książki świata – Biblii. Szacuje się, że cała Biblia jest przetłumaczona na 349 języków, a w 2123 językach jest co najmniej jedna z jej ksiąg.
Na podstawie informacji firmy Brother