Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 3. kwartał br. Przychody ze sprzedaży zrealizowanej przez grupę wyniosły w nim 2,402 mld euro, zaś zysk operacyjny EBIT zamknął się kwotą 231 mln euro. Firma odnotowała wysoki poziom przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej, które osiągnęły poziom 488 mln euro, przy 457 mln euro w analogicznym okresie ub.r.
Po odliczeniu wydatków inwestycyjnych, ich wartość wyniosła 347 mln euro (319 mln euro przed rokiem). Kierownictwo Stora Enso spodziewa się trudnej końcówki br., głównie z uwagi na globalną niepewność geopolityczną związaną z wojnami handlowymi oraz wciąż istniejącym ryzykiem tzw. twardego Brexitu. Realizowany przez firmę program ochrony zyskowności ma zapewnić utrzymanie przez nią kosztów na poziomie porównywalnym z ubiegłym rokiem.
„Przygotowujemy się na kolejne ożywienie rynkowe, wdrażając z sukcesem program ochrony zyskowności. Co istotne, podejmowane w jego ramach działania wykraczają poza przyjęte wcześniej założenia – pisze w specjalnym komunikacie do inwestorów i akcjonariuszy Karl-Henrik Sundström, CEO firmy Stora Enso. – Jego uruchomienie z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala stworzyć warunki dla całej grupy w kontekście lepszej i bardziej zyskownej przyszłości. Dzięki temu będziemy przygotowani, gdy cykl gospodarczy ulegnie odwróceniu. Jest to niezwykle ważne, by korzystając z obecnej sytuacji rynkowej, zbudować podstawy Stora Enso jako firmy zorientowanej na przyszłość poprzez podejmowanie proaktywnych działań. Aby to osiągnąć, zwiększyliśmy z 200 mln do 275 mln euro poziom oszczędności, jaki ma być osiągnięty dzięki wdrożeniu ww. programu przed końcem 2021 roku”.
Wyniki za 3. kwartał 2019
Jak zaznacza CEO firmy, przychody ze sprzedaży Stora Enso spadły w 3. kwartale br. – w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. – głównie z uwagi na niższe ceny i mniejszy wolumen dostaw. Z tych samych względów grupa odnotowała niższy poziom zysku operacyjnego EBIT. „W ciągu minionego kwartału zredukowaliśmy koszty o ok. 40 mln euro. Warto uświadomić sobie, jak wyglądałby ten wynik przy kosztach ubiegłorocznych. Tego rodzaju działania stanowią podstawę dla stworzenia skuteczniej zarządzanej i bardziej wydajnej organizacji, gotowej na nowy cykl gospodarczy. W minionym kwartale odnotowaliśmy też wysoki poziom przepływów gotówkowych, głównie z uwagi na proaktywne zarządzanie kapitałem obrotowym”.
„Analizując osiągnięcia poszczególnych jednostek biznesowych w 3. kwartale br., odnotowaliśmy dalszy wzrost cen produktów oferowanych przez dział Consumer Board. Z kolei dział Packaging Solutions korzysta z niższych cen tektury falistej. W kontekście działu Biomaterials widzimy pozytywne sygnały płynące z Chin, natomiast Wood Products kontynuuje działania mające zabezpieczyć odpowiedni poziom marży” – pisze CEO Stora Enso.
Ciąg dalszy procesu transformacji i zabezpieczenie dostaw surowca
W kontekście działań proekologicznych, które leżą u podstaw całego procesu transformacji, jaki przechodzi skandynawski koncern, Karl-Henrik Sundström pisze: „Sfinalizowaliśmy niedawno konwersję celulozowni Enocell, gdzie trwa stopniowy rozruch zmodyfikowanych linii produkcyjnych. Wytwarzana tu obecnie masa celulozowa (w formie tzw. dissolving pulp) dedykowana jest przemysłowi tekstylnemu i może być wykorzystywana w nowy, ekscytujący sposób, np. przy produkcji proekologicznych materiałów, decydujących o „zielonej przyszłości”. W ramach coraz większej koncentracji na obszarach wzrostu, sprzedaliśmy również 60% naszych udziałów w chińskiej papierni Dawang”.