Około 1,2 mln osób codziennie nosi w pracy odzież firmy MEWA. Są to nie tylko rzemieślnicy czy pracownicy warsztatów lub zakładów przemysłowych. Wiele osób pracuje w zawodach, które szczególnie w obecnej chwili są bardzo istotne: w niektórych krajach MEWA zaopatruje w odzież osoby pracujące przy produkcji żywności i sprzedawców, jak też w placówkach opieki, aptekach, gabinetach lekarskich czy laboratoriach.
Prawie miliard czyściw wielokrotnego użytku, oferowanych w całej Europie, pranych jest co roku w zakładach firmy MEWA. O tym, dlaczego można polegać na certyfikowanym systemie prania tekstyliów przemysłowych, wyjaśnia Matthias Zoch, Kierownik Działu Techniki Ochrony Środowiska i Technologii Przetwarzania w firmie MEWA.
Czy wirusy mogą przetrwać proces prania tekstyliów w zakładach MEWA?
Nie, nasze technologie są sprawdzone pod względem higienicznym i bezpieczne, czego nie zawsze da się powiedzieć o praniu w zwyklej pralce. Dlatego też akurat zakłady, które pracują w szczególnie wrażliwych obszarach, jak produkcja żywności czy opieka nad chorymi, mogą być pewne bezpieczeństwa, oddając do prania odzież swoich pracowników profesjonalistom. Zakażenie się poprzez tekstylia prane w pralniach firmy MEWA nie jest możliwe. Nasz system zarządzania higieną gwarantuje bezpieczeństwo mikrobiologiczne pranych przez nas i wysyłanych potem tekstyliów. Wirusy nie dają rady przetrwać takiego profesjonalnego prania przemysłowego.
Czy dotyczy to także koronawirusa?
Wszystkie nasze procesy prania odzieży zawodowej przebiegają w temperaturze pomiędzy 60 a 75 stopni Celsjusza. Takie temperatury, wraz ze stosowanymi przez nas środkami dezynfekcyjnymi, całkowicie dezaktywują koronawirusy. Wirusobójcze działanie tych środków jest potwierdzone. Wszystkie nasze zakłady, w których prana jest odzież, posiadają w zakresie higieny tekstyliów certyfikat Instytutu Technologii Prania i Czyszczenia (wfk – Cleaning Technology Institutee.V.).
W przypadku prania czyściw wielokrotnego użytku temperatury prania są jeszcze wyższe. Czyściwa prane są w temperaturze 90°C przez minimum 15 minut. Instytut Roberta Kocha definiuje, iż termiczna dezynfekcja ma miejsce przy temperaturze 90°C przy czasie oddziaływania wynoszącym 10 minut. Nasze technologie prania mają parametry znacznie wyższe i tym samym działają dezynfekująco. Wszystkie zarodki ulegają całkowitej dezaktywacji.
Czy poprzez tekstylia można zarazić się koronawirusem (COVID-19)?
Nie jest znany żaden przypadek infekcji, która spowodowana była by poprzez tekstylia. Wszystkie znane infekcje mają miejsce na skutek bezpośredniego kontaktu, bowiem drogi zakażenia koronawirusem według dotychczasowego stanu wiedzy, są porównywalne z drogami zakażenia wirusem grypy: chodzi o infekcje kropelkowe i przez wtarcie zakażonej wydzieliny w błony śluzowe. Poza tym znane są zakażenia kropelkowe przenoszone w powietrzu. To dlatego właśnie powinniśmy obecnie zachować wzajemnie odstęp od siebie, wynoszący co najmniej półtora metra. Z reguły jest się wtedy poza zasięgiem znajdujących się w powietrzu kropelek, powstających podczas kichania czy mówienia przez drugą osobę.
Na podstawie informacji firmy MEWA Textil-Management