II edycja Konkursu dla grafików na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D TouchPoprzedni artykuł 

Olbrzymie zainteresowanie, jakim cieszyła się pierwsza edycja Konkursu na projekt okładki książki uszlachetnionej w technologii 3D Touch było jednym z powodów, dla którego drukarnia Totem.com.pl wraz z firmami Konica Minolta oraz PC Print ogłaszają 2. edycję konkursu z pulą nagród wynoszącą łącznie 15 tys. złotych.

„Sukces pierwszej edycji konkursu był dla nas zaskoczeniem. Otrzymaliśmy 100 zgłoszeń, wiele z nich zachwycało wysokim poziomem artystycznym i kreatywnością w zastosowaniu cyfrowych uszlachetnień okładek. Osiągnęliśmy cel, który postawiliśmy przed konkursem - zainteresowaliśmy projektantów okładek innowacyjnymi możliwościami w zakresie uszlachetniania - mówi Michał Rejnowski, Prezes drukarni Totem.com.pl. Konkurs okazał się dobrym sposobem na promocję technologii 3D Touch, czyli cyfrowego wzbogacania druku lakierami 2D i 3D oraz metalizowanymi foliami. Zmotywowani powodzeniem konkursu postanowiliśmy ogłosić go i w tym roku”.

Mateusz Woźniak, Dyrektor Działu Rozwiązań Produkcyjnych w Konica Minolta Business Solutions Polska, dodaje „Konkurs to doskonały sposób na pokazanie ogromnego potencjału w tworzeniu różnego rodzaju tekstur potęgujących doznania sensoryczne, wpływające na percepcję produktu jakim jest książka. Dzięki zastosowaniu uszlachetnień z wykorzystaniem systemu MGI JetVarnish 3D z oferty Konica Minolta okładka książki może zyskać nowe walory - na poziomie estetycznym, artystycznym i sensorycznym skutecznie podnosząc jej atrakcyjność wizualną”.

Konkurs, do którego współorganizacji dołączyła firma PC Print, wyłączny przedstawiciel firmy Leonhard Kurz w Polsce, ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby prawne (np.wydawnictwa), jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jak również osoby fizyczne, w szczególności studenci kierunków artystycznych oraz osoby zajmujące się projektowaniem graficznym zawodowo i amatorsko.

Aby wziąć udział w konkursie należy zaprojektować okładkę dowolnej książki (rzeczywistej bądź fikcyjnej) z uwzględnieniem uszlachetnień wykonanych w technologii 3D Touch, z wykorzystaniem systemu MGI JetVarnish 3D z oferty Konica Minolta. Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać wizualizację okładki z zastosowanymi uszlachetnieniami, jej projekt, właściwie zaprojektowane maski z uszlachetnieniami, a także wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia. Poprawnie zaprojektowana okładka powinna zawierać wszystkie elementy, które stosuje się na okładkach książek - oprócz autora i tytułu, takie jak nazwa wydawnictwa, kod ISBN etc. Szczegółowe informacje dotyczące zasad konkursu zawarte są w jego regulaminie.

W tym roku konkurs ogłoszony został wcześniej niż w roku ubiegłym, a prace konkursowe przyjmowane będą do 29 sierpnia br. (liczy się data otrzymania prac przez organizatora). Ogłoszenie wyników planowane jest na dzień 14 października br. podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. Jury wyłoni trzech zwycięzców – głównego, który otrzyma 5000 zł oraz zdobywców drugiej i trzeciej nagrody (którzy otrzymają odpowiednio 3000 i 2000 złotych). Przewidziane jest także pięć wyróżnień (po 1000 zł każde). Najważniejszymi kryteriami branymi pod uwagę przy ocenie zgłoszonych projektów, będą wartość artystyczna projektu, zgodność z zasadami projektowania i kompozycji okładek książek, siła przekazu, a także oryginalność zastosowanych rozwiązań graficznych i uszlachetnień.

Organizatorzy podkreślają, że konkurs jest nie tylko promocją technologii 3D Touch, ale stanowi także formę wsparcia młodych, zdolnych grafików. Jednym z istotnych celów konkursu jest także szeroko pojęta edukacja w zakresie przygotowania plików do druku pod kątem zaplanowanych uszlachetnień cyfrowych z wykorzystaniem systemu MGI JetVarnish 3D. To dzisiaj niezbędne umiejętności projektantów okładek. W dobie, gdy sprzedaż książki w dużej mierze zależy od jej atrakcyjności wizualnej, wygląd okładki ma istotne znaczenie, a zastosowane uszlachetnienia w znaczący sposób podnoszą jej wartość i wzbudzają zainteresowanie potencjalnego czytelnika.

Organizatorzy serdecznie zapraszają grafików do wzięcia udziału w konkursie. Więcej na temat konkursu, jego regulamin i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronach: https://www.totem.com.pl/konkurs oraz https://www.konicaminolta.pl/konkurs2.

Na podstawie informacji firmy Totem

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności