Zapraszamy na XX Święto Papieru w Muzeum PapiernictwaPoprzedni artykuł 

W dniach 24-25 lipca 2021 roku zapraszany do Dusznik-Zdroju na XX Święto Papieru. Impreza realizowana przez Muzeum Papiernictwa odbywała się począwszy od 2001 roku cykliczne. Jedynie w 2020 roku, z powodu pandemii, musieliśmy podjąć smutną decyzję o przełożeniu uroczystości. Tym razem Święto Papieru zostanie jednak zorganizowane; serdecznie zapraszamy w sobotę i niedzielę od 10:00 do 18:00. Będą nam niestety towarzyszyły pandemiczne obostrzenia, ale ich przestrzeganie nie powinno zakłócić udziału w festynie.

Głównym celem imprezy jest popularyzowanie wiedzy o papiernictwie – jego dziejach i znaczeniu dla cywilizacji. Będziemy informować o współczesnym polskim przemyśle papierniczym jako nowoczesnej i ekologicznej branży. Co naturalne, wiele miejsca chcemy poświęcić dusznickiej papierni – obiektowi przygotowywanemu do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla gości imprezy tradycyjnie zorganizowane zostaną warsztaty czerpania i zdobienia papieru, zajęcia drukowania techniką typograficzną oraz prezentacja repliki prasy drukarskiej Gutenberga. Tym razem główną atrakcją Święta będzie pokaz tworzenia masek z papieru w wykonaniu znanego łódzkiego artysty sztuki papieru Macieja Jabłońskiego. Zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o papiernictwie oraz zawody podnoszenia sztangi wykonanej z papieru, a zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody. Nie zabraknie prezentacji artystów sztuki papieru oraz stoisk z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi. Każdy chętny będzie mógł obejrzeć muzealne ekspozycje; udostępnimy wystawę stałą poświęconą dziejom papiernictwa dwie wystawy czasowe: sztuki papieru autorstwa Macieja Jabłońskiego oraz wystawę historyczną, pt. „Papier przenikający żelazo”, zrealizowaną z okazji przypadającej obecnie 30. rocznicy od zakończenia zimnej wojny.

Tegoroczne Święto realizowane jest w dużym stopniu dzięki wsparciu firm papierniczych Mondi Świecie i Arctic Paper.

Maciej Szymczyk
dyrektor Muzeum Papiernictwa

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności