Firmy Epson i Economa oferują nowe rozwiązanie, które w praktyczny sposób zwiększa bezpieczeństwo wspólnej pracy ludzi i robotówPoprzedni artykuł 

Firma Epson, globalny lider w dziedzinie robotyki i dostawca robotów SCARA, wspólnie z firmą Economa Engineering wprowadza proste, oryginalne i przystępne cenowo urządzenie, które zapewnia poprawę bezpieczeństwa wspólnej pracy ludzi i robotów.

SCARAFLEX® to miękkie poszycie ochronne napełnione powietrzem, z funkcją wykrywania kolizji, otaczające roboty Epson SCARA. Zawiera urządzenie do monitorowania, które pilnuje, aby robot nie przekraczał wstępnie określonej bezpiecznej prędkości, oraz pozwala ludziom pracować bliżej robotów bez konieczności stosowania barier bezpieczeństwa i innych zewnętrznych środków ochronnych.

Technologia SCARAFLEX® została opracowana przez firmę Economa Engineering wyłącznie do stosowania z robotami SCARA firmy Epson. Zdejmowane poszycie umożliwia użytkownikom korzystanie z tego samego robota zarówno w bezpośredniej bliskości ludzi jak i w środowisku izolowanym. SCARAFLEX® jest dostępne do użytku z robotami Epson SCARA o udźwigu 6 kg (LS6-600, LS6-700 i T6) i można je zamontować na nowych oraz już zainstalowanych robotach.

Poszycie ochronne współpracujące z robotem Epson SCARA zapewnia znacznie większą bezpieczną szybkość (do 600 mm/s) niż dotychczas istniejące rozwiązania (250 mm/s). Roboty Epson wraz ze SCARAFLEX® pozwalają łączyć korzyści wynikające z prędkości pracy robotów SCARA, niezawodności urządzeń Epson oraz bezpośredniej współpracy z człowiekiem. Urządzenie będzie szczególnie przydatne w zastosowaniach związanych z montażem, inspekcją, kontrolą jakości i etykietowaniem a także pracy z paletami.

„Małe i średnie firmy w całej Europie coraz częściej poszukują bardziej ekonomicznych i elastycznych rozwiązań z zakresu robotyki, ponieważ wiele z nich obecnie automatyzuje pewne aspekty swojej działalności. Firma Epson chce wspierać rozwój automatyzacji dzięki SCARAFLEX® – prostemu i oryginalnemu urządzeniu, dzięki któremu korzystanie z robotów staje się bezpieczne i opłacalne. To bardzo elastyczne rozwiązanie – można je stosować w wielu różnych środowiskach do różnych zadań: od obsługi maszyn po pakowanie i montaż” – powiedział Paweł Handzlik, KeyAccount Manager - Robotic Solutions w Epson.

Thomas Hrach, dyrektor generalny firmy Economa Engineering, dodaje: „Cieszymy się mogąc współpracować na zasadach wyłączności z firmą Epson. SCARAFLEX® opracowaliśmy jako skuteczną i bezpieczną opcję do wspólnej pracy robotów i ludzi. Urządzenie jest przeznaczone dla użytkowników którzy korzystają z robotów przy prostych, zautomatyzowanych zastosowaniach, lecz nie potrzebują robotów 6-osiowych. Poszycie można zdjąć, aby korzystać z tego samego robota w środowisku niewymagającym współpracy z ludźmi co zapewnia szeroki zakres zastosowań. Urządzenie pozwala też zaoszczędzić miejsce, dzieki temu, że jego bezpieczna praca nie wymaga stosowania ogrodzeń i innych zewnętrznych zabezpieczeń”.

Od maja 2021 r. urządzenie SCARAFLEX® jest dostępne jako opcja z robotami Epson SCARA (LS6-600, LS6-700 i T6).

Epson Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Epson - olimpijskie początki

Dzieje tej firmy uczą, że na długofalowy sukces składa się kilka warunków. Oprócz ciężkiej pracy niezbędna jest też odwaga do podejmowania ryzyka. Dziś znamy Epson na podium lidera produkcji drukarek i projektorów, ale do tego miejsca wiodła długa droga. W 1964 roku podczas sportowych zmagań lekkoatletów z całego świata Epson mierzył czasy sportowców pierwszym kwarcowym stoperem i automatycznie je drukował. W 1969 roku przedstawił światu pierwszy zegarek kwarcowy, a w 1989 – pierwszy kolorowy projektor LCD. Inżynierom Epson zawdzięczamy też powstanie prekursora miniaturowych komputerów, wizjer cyfrowy w aparatach i pierwszego latającego robota.

Projekcja czy druk – przede wszystkim wierny obraz

Sprzętem, w produkcji którego Epson przoduje, od lat pozostają projektory oraz drukarki atramentowe. Projektory Epsona dzięki zastosowanej technologii 3LCD generują obraz, który zapewnia przyjazne dla wzroku światło oraz wysoką jasność i nasycone barwy. Dlatego, doceniając jakość projekcji, w ślepych testach klienci uznają ten sprzęt za najlepszy w 95% przypadków.

O klasie drukarek z niebieskim logo świadczy fakt, że to właśnie Epson jako pierwsza atramentówka na świecie poleciała w kosmos. Pozycję lidera na tym rynku firma zawdzięcza innowacjom kierowanych dla różnych grup odbiorców – od kieszonkowych drukarek hi-tech, poprzez rozwiązania dla domu i biznesu, aż po wielkonakładowe maszyny przemysłowe. Hitem dla użytkowników indywidualnych i małych firm są urządzenia EcoTank (z systemem stałego zasilania w atrament) godzące wysoką jakość wydruku z niskimi kosztami eksploatacji. Biznes z kolei docenia wielofunkcyjne RIPS mogące wydrukować aż 75 tys. stron na jednym zestawie tuszów.

Sekret powodzenia? Badania i rozwój zamiast cięć

Firma istnieje od 1942 roku, pozycję lidera w świecie nowych technologii utrzymuje już od półwiecza. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w badania. Ta strategia sprawdza się doskonale i sprowadza się do ciągłego rozwoju i inwestycji zamiast redukcji zatrudnienia czy optymalizacji kosztów poprzez redukcję R&D. O rezultacie świadczy liczba niemal 14 patentów jakie wychodzą z laboratoriów firmy... każdego dnia, co daje ponad 5 tys. innowacji rocznie!

Na podstawie informacji firmy Epson i Economa

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności