Agfa na targach Fespa 2021: nowe rozwiązania do druku wielkoformatowego dedykowane rynkom sign & display i soft signagePoprzedni artykuł 

Team inkjetowy firmy Agfa na stoisku targowym; Fot. Agfa
Team inkjetowy firmy Agfa na stoisku targowym; Fot. Agfa

Podczas odbywających się w połowie października br. w Amsterdamie targów Fespa 2021 firma Agfa zademonstrowała trzy nowe rozwiązania w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego, jakie wzbogaciły jej portfolio w ostatnich kilkunastu miesiącach. Sterowane najnowszą wersją systemu produkcyjnego Asanti, maszyny Jeti Tauro H3300 UHS LED, Oberon RTR3300 i Avinci CX 3200 można było oglądać podczas pokazów „na żywo” przez wszystkie cztery dni wystawowe.

Odwiedzający stoisko firmy Agfa, wśród których nie zabrakło klientów z Polski, mieli też okazję zapoznać się z licznymi próbkami różnorodnego asortymentu, realizowanego w ploterach i z udziałem atramentów belgijskiego producenta. Służyła temu specjalna przestrzeń stoiska – „Strefa aplikacji i rozwiązań przemysłowych”. Z myślą o zwiedzających z Polski, na targach była obecna Adriana Piotrowska Ineksiak, kierująca działem druku cyfrowego Agfa w naszym kraju. Dla tych, którzy do Amsterdamu nie dotarli, firma przygotowała szereg materiałów, także filmowych, dostępnych na dedykowanej targom Fespa stronie internetowej https://www.agfa.com/printing/events/fespa-2021/

„Fespa odbyła się po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, i w naszej ocenie były to udane targi. Przybywający na miejsce klienci, także z Polski, bardzo doceniali możliwość spotkania się w „realnym świecie” – takie zresztą było hasło przyświecające naszej obecności na tej imprezie. Dla nas była to okazja, by pokazać światu trzy ważne maszyny, jakie sukcesywnie wprowadzaliśmy do oferty na przestrzeni ostatnich miesięcy. Każda z nich jest dedykowana nieco innemu gronu odbiorców i realizowanej na nich produkcji. Ta dywersyfikacja była widoczna również wśród zwiedzających, którzy reprezentowali różne gałęzie przemysłu. Gościliśmy zarówno przedstawicieli drukarń, jak też firm produkcyjnych z innych branż, zainteresowanych zakupem plotera na własne potrzeby. Rozmowy były bardzo konkretne i dotyczyły także maszyn, które nie były prezentowane na stoisku (np. ploterów inkjetowych UV z niezwykle popularnej w naszym kraju serii Anapurna), więc mam nadzieję, że zaowocują wdrożeniami kolejnych rozwiązań wielkoformatowych marki Agfa na polskim rynku”.

Targi Fespa trwały w tym roku cztery dni i każdy z nich – w przypadku firmy Agfa – miał swój motyw przewodni. „Gwiazdami” trzech pierwszych były nowe maszyny.

Jeti Tauro H3300 UHS LED – premierowa prezentacja „Bestii”

Pierwszy dzień targów należał do plotera hybrydowego Jeti Tauro H3300 UHS LED. Dedykowane mediom sztywnym oraz giętkim przemysłowe rozwiązanie, ochrzczone przez producenta mianem „Bestii”, zostało zaprezentowane w wersji z ręcznym podawaniem mediów i automatycznym odbieraniem wydrukowanych zleceń. „Podczas prezentacji targowych skoncentrowaliśmy się na pracach realizowanych z zastosowaniem tektury, choć rzecz jasna jest to maszyna obsługująca dużo szersze spektrum podłoży – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Cechuje ją wszechstronność, elastyczność, wysoką wydajność i jakość, co przełożyło się na duże zainteresowanie prezentacjami i bardzo konkretne rozmowy na temat Jeti Tauro, prowadzone na stoisku. Seria ta ma już ugruntowaną pozycję na globalnym rynku Sign & Display, a potwierdzeniem tego jest chociażby kolejna nagroda dla plotera z tej rodziny, przyznana przez stowarzyszenie Printing Alliance. W przededniu targów Fespa ploter Jeti Tauro H3300 LED otrzymał nagrodę Pinnacle dla najlepszego rozwiązania 2021 roku w kategorii maszyn UV/lateksowych o wartości ponad 500 tys. USD, z czego jesteśmy bardzo dumni”.

Jeti Tauro H3300 UHS LED to następca wyróżnionej przez Printing Alliance maszyny. Producent szczególną uwagę zwrócił tu na wysoką wydajność i solidną konstrukcję, które predestynują ten ploter do realizacji wysokonakładowych prac w trybie 24/7. „Co istotne, najwyższa jakość druku jest tu zapewniona nawet przy najszybszym trybie produkcji, który w przypadku naszej nowej maszyny wynosi 600 m2/h – podkreśla Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Dzięki temu jest ona w równym stopniu dedykowana drukarniom wielkoformatowym, realizującym duże zlecenia z uwzględnieniem sztywnych i giętkich mediów, jak też firmom przemysłowym, które mogą w niej zadrukowywać różnorodne podłoża we własnym zakresie. Parametry techniczne pozwalają zastosować Jeti Tauro H3300 UHS LED m.in. do zadrukowywania tektury falistej, która w coraz większym stopniu znajduje zastosowanie właśnie w druku cyfrowym, nie tylko niskonakładowym, ale też przy realizacji prac średnio- i wysokonakładowych np. z uwzględnieniem personalizacji”.

Avinci CX3200 – nowe rozwiązanie firmy Agfa dla rynku soft signage

Fespa 2021 była pierwszą (poza premierowym, czerwcowym webinarium) okazją do zademonstrowania szerokiej publiczności nowego plotera Agfa do zadrukowywania materiałów tekstylnych. Avinci CX3200, bo o nim mowa, był „gwiazdą” stoiska podczas drugiego dnia targów. „Ploter ten wykorzystuje technikę druku sublimacyjnego i zadrukowuje podłoża poliestrowe o szerokości maksymalnej 3,2 m – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Realizowane w nim prace mogą być przeznaczone zarówno do zastosowań zewnętrznych jak i wewnętrznych, a cechuje je żywa kolorystyka i bardzo wysoka jakość reprodukcji. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest możliwość zadrukowywania papierów transferowych, co zwiększa jego wszechstronność i rozszerza portfolio wykonywanych prac. Avinci CX3200 jest jednocześnie dwa razy szybszy od swojego poprzednika – oferuje prędkość do 270 m2/h w trybie ekspresowym. Wychodzi też naprzeciw obecnym trendom proekologicznym – zadrukowane w nim podłoża można bez problemu poddać recyklingowi”.

Z licznymi próbkami prac realizowanych w ploterze Avinci CX3200 można było zapoznać się zwiedzając wspomnianą wcześniej „Strefę innowacji”, z czego skorzystali także goście z Polski. „Rynek druku na tekstyliach to jeden z najszybciej rozwijających się i najbardziej perspektywicznych segmentów druku cyfrowego – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Zalety tego nośnika są niepodważalne i doceniane przez coraz liczniejszą grupę naszych klientów: łatwość w obsłudze i w transporcie oraz – co obecnie szczególnie istotne – niższe jego koszty przy przewożeniu gotowych prac (które można zwijać czy zginać), przyjazność dla środowiska, wysoka jakość – to najważniejsze z nich. Mamy nadzieję, że w ślad za jego niedawnym, pierwszym wdrożeniem u klienta z Belgii, na zakup Avinxi CX3200 zdecydują się kolejne przedsiębiorstwa, także z Polski”.

Oberon RTR3300 – wydajne zadrukowywanie różnorodnych podłoży giętkich

Trzeciego dnia targów Fespa uwaga zwiedzających stoisko firmy Agfa była kierowana w szczególny sposób na ploter, który ma w jej ofercie najdłuższy „staż” spośród prezentowanych urządzeń. Model Oberon RTR3300 pojawił się na rynku w 2020 roku (miał swój debiut na targach C!Print w Lyonie) i jest on dedykowany wysokowydajnej produkcji w trybie „z roli na rolę” z wykorzystaniem różnorodnych podłoży giętkich o szerokości do 3,3 m. Dzięki zastosowanej tu technologii UV LED w maszynie mogą być zadrukowywane podłoża giętkie wrażliwe na wysokie temperatury, co znacząco zwiększa spektrum obsługiwanych materiałów. „Biorąc pod uwagę ten aspekt, jak też wysoką jakość reprodukcji, wydajność i łatwość obsługi, jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla producentów różnego rodzaju banerów, flag, siatek mesh czy systemów oznaczeń – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Dotychczasowi użytkownicy tego rozwiązania podkreślają takie jego cechy jak: wygoda w użytkowaniu, sprawna obsługa i bezawaryjność. W kontekście elastyczności urządzenia warto wymienić funkcję dual roll, umożliwiającą jednoczesne zadrukowywanie dwóch zwojów o szerokości 1,6 m każdy. Oznacza to bowiem dwukrotnie zwiększenie wydajności maszyny przy realizacji zamówień na węższych mediach”.

Strefa aplikacji i zastosowania przemysłowe

Tradycyjnie już podczas wystaw, na których Agfa promuje swoje rozwiązania do druku wielkoformatowego, część jej stoiska zajmuje specjalna przestrzeń obrazująca różnorodne zastosowania jej maszyn i atramentów. „Co istotne, próbki te pochodziły również z maszyn, które nie znalazły się w tym roku na ekspozycji targowej – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak – w tym z popularnej wciąż w naszym kraju serii Anapurna, którą zainteresowana była część odwiedzających nas klientów. Spektrum wydruków również było bardzo szerokie i obejmowało z jednej strony elementy związane z reklamą czy dekorowaniem wnętrz, z drugiej – różnorodne zastosowania przemysłowe. Promowaliśmy m.in. nasz specjalny projekt Alusa, dedykowany zadrukowywaniu podłoży skórzanych. „Strefa aplikacji” zawsze cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających i tak było również w tym roku. Wszystkim, którzy znaleźli czas, by przyjechać do Amsterdamu i odwiedzić stoisko firmy Agfa, serdecznie dziękujemy. Zapraszamy też do kontaktu z naszym lokalnym działem druku cyfrowego – chętnie przybliżymy Państwu ofertę i jej możliwości w kontekście różnych zastosowań poszczególnych rozwiązań”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności