„Banknoty” opozycji antykomunistycznej w Muzeum PapiernictwaPoprzedni artykuł 

Z okazji nadchodzącej 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 13 grudnia, otwarta zostanie wystawa, która prezentować będzie tzw. cegiełki, drukowane przez podziemną Solidarność i inne nielegalne wówczas organizacje opozycyjne. Dla zwiedzających wystawa dostępna będzie od 14 grudnia (wtorek).

Ich dystrybucja była jednym z elementów antykomunistycznej propagandy, a także sposobem pozyskiwania funduszy na działalność podziemnych formacji opozycyjnych. Cegiełki, robione były na wzór ówczesnych polskich banknotów obiegowych czy amerykańskich dolarów, a wizerunki znanych Polaków, były na nich zastępowane karykaturami rządzących.

Pieniądze ze sprzedaży „banknotów” były przeznaczone na pomoc dla więzionych opozycjonistów oraz ich rodzin jak również na bieżącą działalność wydawniczą, lecz przede wszystkim stanowiły wyraz sprzeciwu dla panującej w naszym kraju rzeczywistość.

Inną formą walki podziemnej opozycji z komunistycznymi władzami było wykonywanie nadruków propagandowych na obiegowych banknotach.

Cegiełek wyprodukowanych w całej Polsce pojawiło się ok. 70 typów, jednak niektóre pojawiły się w kilku odmianach. Dziś, te najciekawsze, po 40 latach zostaną zaprezentowane w Muzeum Papiernictwa, dzięki uprzejmości Przemysława Ziemby – prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Banknoty te, będące symbolem walki o niepodległą Polskę, stanowią istotny element jego kolekcji.

Wystawa realizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności